Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Kde lze čekat potíže, pokud budou dopraváci stávkovat

  12:19aktualizováno  12:19
Ve čtvrtek ráno se může Česko zastavit. Odboráři v dopravě totiž stále nevyloučili stávku. Jejich protest by mohl trvat do deváté hodiny ranní, ale zmatky se dají očekávat déle. Přečtěte si, jak se v jednotlivých krajích na stávku chystají.
Česku stále hrozí možnost velké dopravní stávky.

Česku stále hrozí možnost velké dopravní stávky. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Nejvíc napjatí mohou být lidé, kteří po ránu jezdí vlakem. Železniční odbory patří k největším radikálům za boj o ponechání benefitů a pokud budou stávkovat, tak po celé zemi. "Některé vlaky naberou zpoždění, a než se doprava vrátí k normálu, bude to trvat celý den," prohlásil tajemník železničářských odborů Martin Vavrečka.

Šéf železničních odborářů Plzeňského kraje Jan Kubricht potvrdil, že kromě mašinfírů by nepracovali ani pokladní, vlakvedoucí, výpravčí, technické čety a průvodčí.

České dráhy se začaly na mimořádnou situaci připravovat už v úterý. "Cílem je, aby vlaky začaly po stávce jezdit co nejrychleji podle jízdního řádu," uvedla regionální mluvčí drah pro Plzeňský kraj Radka Pistoriusová.

"Pokud bude stávka, tak například vlak EuroCity v 5:35 z Brna přes Prahu do Děčína nevyjede. Ale z Ústí nad Labem má jet až v 9:43, tedy už po stávce. Aby mohl z Ústí vyjet, vezmeme ještě v noci před stávkou soupravu tohoto vlaku a prázdnou ji převezeme do Ústí. Tam bude připravena, aby hned po stávce v 9:43 vyjela s cestujícími do Děčína a dále do Německa podle jízdního řádu," nastínil problémy mluvčí drah Ondřej Kubala s tím, že podobné problémy se týkají všech 7,5 tisíce vlaků, které dráhy denně vypraví.

Právníci: Stávka v dopravě je legální

a nemusí se hlásit tři dny předem

V případě, že odboráři skutečně stávku vyhlásí a lidé se vlakem nikam nedostanou, mají šanci na vrácení jízdného. "Pokud vlaky nevyjedou, jízdné budeme vracet bez poplatku. Ale jen u vlaků dotčených stávkou," upřesnil Petr Šťáhlavský z Českých drah.

Autobusoví dopravci se naopak do stávky zapojovat spíš nechtějí, někteří jí naopak plánují využít ve svůj prospěch. Například Student Agency oznámila, že posílí některé spoje na trasách, kde nepojedou vlaky.

PRAHA
Během případné stávky určitě nepojedou autobusy a tramvaje. Zda nebude jezdit ani metro, zatím není jasné. Odboráři v metru totiž patří do dvou různých skupin. Jednu tvoří strojvedoucí, tu druhou zaměstnanci ve stanicích. Právě ti jsou rozhodnuti, že se ke stávce přidají. Naopak strojvedoucí se zatím nerozhodli.

"Obě skupiny se ale musí dohodnout, aby nedošlo k nebezpečným situacím, kdy by se mohli zranit jak cestující, tak zaměstnanci metra. Pokud strojvedoucí vyjedou, ostatní zaměstnanci budou stávkovat symbolicky, vylepí plakáty nebo rozdají letáky," řekl šéf odborové rady Dopravního podniku Jiří Obitko.

STŘEDOČESKÝ KRAJ
Středočeští autobusoví dopravci se do stávky zřejmě nezapojí. "Autobusová doprava ve středních Čechách by měla být pokryta," poznamenal středočeský radní pro dopravu Robin Povšík. "O stávce neuvažujeme. Vedení podniku splnilo všechny podmínky," podotkl předseda odborů v Okresní autobusové dopravě Kolín Miroslav Vydra.

PARDUBICKÝ KRAJ
Linkové autobusy i trolejbusy v Pardubicích pojedou stejně jako jindy. "Do stávky nejdeme, benefity máme pro tento rok zajištěné a abychom stávku neustále ohlašovali a odhlašovali, v tom si nechceme brát pardubické cestující jako rukojmí," řekl předseda odborů Dopravního podniku města Pardubic Zdeněk Michal.

Ani zaměstnanci meziměstských autobusových dopravců do stávky nejdou. "Odboráři už jednou jednomyslně odsouhlasili, že se stávky nezúčastní, a to platí pro každý další termín," řekl generální ředitel Veolia Transport Východní Čechy Jindřich Poláček. Také autobusy ČSAD BUS Ústí nad Orlicí budou jezdit normálně.

PLZEŇSKÝ KRAJ
Stávkovat mají řidiči linkových autobusů ČSAD. "Když budeme ve čtvrtek stávkovat, tak všichni," řekl odborář Václav Piterman. Za volant by podle něj nesedlo minimálně na čtyři sta řidičů, kteří jsou členy odborového svazu. Zároveň nevyloučil, že by se k nim přidalo i zbývajících asi padesát šoférů, kteří nejsou v odborech. "Jak o tom od začátku mluvíme, tak říkali, že by se taky připojili," dodal.

Výjimkou bude krajské město. Na rozdíl od většiny regionu se v Plzni veřejná doprava nezastaví. Do ulic vyjede jako kterýkoliv jiný den na 180 autobusů, tramvají a trolejbusů.

KARLOVARSKÝ KRAJ
Už teď je téměř jasné, že v kraji zůstanou zaměstnanci Českých drah v boji proti zdanění zaměstnaneckých výhod sami. Ke stávce se nepřipojí ani soukromý železniční dopravce Viamont a jízdní řády podle všeho dodrží i autobusy. Nejen meziměstské, narušena by neměla být ani městská hromadná doprava. Autobusové společnosti se navíc pokusí vyjít cestujícím vstříc a posílí některé spoje.

ÚSTECKÝ KRAJ
V kraji nepojedou vlaky a MHD v Ústí. Jinde se stávkovat nebude, i když zaměstnanci stávku podporují. "Naši cestující se nemusí obávat, že by museli hledat jiné možnosti dopravy, vše pojede normálně," řekl ředitel dopravního podniku Mostu a Litvínova Milan Dundr. Stávkovat se nebude ani v Chomutově, Teplicích či Děčíně.

Které linky nepojedou v Ústí nad Labem, zatím nikdo neví. "To nyní nemohu říci, ale většina zaměstnanců se ke stávce chce přidat. Jestli to budou úplně všichni, nebo pár trolejbusů nakonec vyjede, to nevím," přiblížil šéf ústeckých odborářů Martin Dvořák.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V kraji se ke stávce připojí jen železničáři. Například jenom z Jičína, Náchoda a Trutnova má v tuto dobu jet směrem do Hradce Králové 27 spojů.

JIHOČESKÝ KRAJ
Sto padesát vlaků v kraji se zastaví v případě, že odboráři vstoupí do stávky. Cestující ale nemusejí mít strach, že zůstanou na nádražích bez spojení. "Zajistili jsme náhradní autobusovou dopravu asi za třetinu vlaků po celém kraji," potvrdil hejtman Jiří Zimola.

Vicehejtman Martin Kuba vysvětlil, že kraj kvůli tomu uzavřel dohodu s celkem 14 autobusovými dopravci. "Tato akce nás přijde asi na 150 tisíc korun. Na druhé straně ale nezaplatíme Českým drahám za nevypravené vlaky, což je částka přibližně 300 tisíc korun. Paradoxně tedy ještě ušetříme," argumentuje Kuba.

V klidu mohou být rozhodně ti, kdo dojíždějí do práce autobusem. Šéf odborářů ČSAD Jihotrans Vojtěch Beneš předpokládá, že by si řidiči jen umístili do autobusů plakáty s důvodem stávky. "Naši lidé berou v průměru 18 tisíc korun hrubého a benefity třeba ve formě volných jízdenek, zlevněných stravenek nebo peněz na penzijní připojištění jim příjem zvyšují," dodal.

LIBERECKÝ KRAJ
Do stávky se v kraji zapojí jen železničáři. Městské i meziměstské autobusy pojedou normálně. Jejich řidiči se ke stávce připojí jen symbolicky. "Pojedeme jako obvykle," sděluje Roman Martinec z liberecké ČSAD, která se stará o meziměstské autobusové spoje. Posilové vozy kvůli stávce na železnici nechystají. "Směrem z Frýdlantu můžou nastat problémy, nemáme však na posily kapacity," uvedl.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Místo osobních vlaků pojedou poblíž všech tratí autobusy soukromých regionálních dopravců. Ti se totiž k protestu nepřipojí. Vozidla ale pojmou asi jen polovinu cestujících a nepojedou ve stejnou dobu jako vlaky. Velký nápor cestujících se čeká například v Kuřimi nebo ve Veselí nad Moravou.

V Brně, kde nemá vyjet městská doprava, se očekává nehorší situace v ulicích Cejl, Koliště, Sportovní, Husova, na příjezdu do Brna po Olomoucké a Ostravské, Vídeňská, Heršpická, Úvoz, Minská a dále v okolí Zvonařky a Královopolských tunelů. (více o stávce v Jihomoravském kraji najdete zde)

OLOMOUCKÝ KRAJ
Většina autobusů by měla vyjet normálně. Nejvíc se o stávce hovoří v Dopravním podniku Olomouc. Jeho vedení sice rozeslalo tiskovou zprávu, že olomoucké autobusy budou jezdit v rozsahu podle platných jízdních řádů, zdejší odborářka Josefa Bučková však tvrdí opak. "Stávkovat chceme a řidiči se k nám připojí. Pokud autobusy vyjedou, bude si muset dopravní podnik najmout brigádníky místo šoférů," řekla Bučková.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Pokud šéfové odborových svazů řeknou stávce ano, v kraji se ráno zastaví doprava na řadě míst. Připojení k protestu už oznámili odboráři z Dopravního podniku Ostrava, Městského dopravního podniku Opava, Českých drah či třeba z firmy Veolia Tranport, která v kraji provozuje desítky autobusových linek, ale například i MHD v Třinci, Českém Těšíně, Krnově, Bruntále a Studénce.

ZLÍNSKÝ KRAJ
V kraji se s největší pravděpodobností zastaví železniční doprava, autobusoví dopravci se připojí jen symbolicky, takže autobusy pojedou. Stejně tak se rozjede i městská doprava ve Zlíně a dalších městech.

VYSOČINA
Případná stávka se dotkne všech vlakových spojů na Vysočině. Náhradní doprava přitom nebude zajištěna. "Jde o problém ČD a předpokládáme, že se tento podnik o cestující odpovídajícím způsobem postará," uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Na Vysočině se ani nikdo z dalších dopravců nehodlá do stávky zapojit. Žďárský dopravce ZDAR symbolicky vyjádří souhlas s důvody stávky. "V autobusech vyvěsíme letáky informující cestující o důvodech stávky," uvedl předseda Odborového svazu dopravy ZDAR Pavel Kupka. "Autobusy vyjedou podle platných jízdních řádů," ujistil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve volbě ho podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz