Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Co změní zákony, kvůli nimž poslanci nocovali ve Sněmovně

  12:05aktualizováno  7. listopadu 1:26
Koaliční poslanci prosadili reformy, které do Sněmovny vrátil levicový Senát, navzdory opoziční obstrukci. Spor se vedl o důchodovou a zdravotní reformu nebo změny ve stavebním spoření. Podívejte se, kvůli kterým zákonům politici trávili noci ve Sněmovně.

Ministři Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg během jednání Poslanecké sněmovny. (1. listopadu 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

Boj o reformy ve Sněmovně

Z balíku reformních a úsporných předloh schválil Senát jedinou, která mění vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem. S pozměňovacími návrhy poslal do Sněmovny zákon o zdravotnické záchranné službě a návrh na omezení podpory stavebního spoření.

Více než desítku návrhů Senát zamítl, třeba změnu sazeb DPH a prodloužení úsporných opatření ministerstva práce a sociálních věcí.

Už od úterý, s přestávkou věnovanou státnímu rozpočtu, byli poslanci zaseknutí nad omezením státní podpory stavebního spoření. Zákon sníží příspěvek státu z 15 na 10 procent naspořené částky za rok, maximálně však dva tisíce korun. Zdaněny nově budou jak úroky z klientových vkladů, tak ze státní podpory. Do konce roku 2010 mohla být podpora až o tisícovku vyšší (více zde).

Po reformě penzí, která má začít platit od roku 2013, si lidé budou moci odvádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Penzijní společnosti budou spravovat peníze ve čtyřech fondech, které se budou lišit mírou rizika i zisku.

Fotogalerie

Po dosažení důchodového věku - ten bude postupně růst - si lidé budou moci vybrat, zda si nechají penzi vyplácet 20 let nebo po menších částkách až do smrti. Spoření má být dobrovolné s tím, že když se do něj někdo zapojí, nebude již moci přestat spořit (více zde).

Poslanci se vypořádali i se zdravotnickou reformou. Stanovili pravidla pro umělé oplodnění, kastrace, sterilizace i změnu pohlaví.

K zákonu o zdravotnické záchranné službě má ministerstvo zdravotnictví již připravenou novelu. Ta do právě odhlasovaného zákona, který musí ještě podepsat prezident, vloží nárok záchranářů na výsluhy. Získá ho ten, kdo sloužil u záchranky více než 15 let a je starší padesáti let. Zákon také prodlužuje dojezdovou dobu sanitky z 15 na 20 minut.

Zákon o všeobecném zdravotním pojištění stanovuje, že si léky do 50 korun pacienti budou hradit sami. Celý recept bez ohledu na počet položek přijde na 30 korun. Změnit svou pojišťovnu pacient bude moci jen jednou za rok. Zdravotní pojišťovny budou dívkám ve věku od 13 do 14 let hradit očkování proti rakovině děložního čípku.

Poslanci odsouhlasili vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta bude dohlížet také na celníky a na pracovníky Vězeňské služby. Roční náklady na fungování inspekce vláda odhadla ve výši téměř 280 milionů.

Veto Senátu bylo marné i v případě sociální reformy. Ta zavádí změny v systému sociálních dávek, a novelu, jež mimo jiné zpřísňuje pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Počítá s tím, že podporu získají lidé, pokud odpracovali rok za poslední dva roky, nikoli tři jako nyní. Po dvou měsících po registraci na úřadu práce budou muset odpracovat 20 hodin týdně veřejné služby, jinak budou z evidence vyřazeni. Pro lidi na dávkách, kteří neposílají své děti řádně do školy, nebo příspěvky utrácejí za věci, na něž nejsou určené, bude povinná sociální karta (více čtěte zde).

Koalice upravila také sazby daně z přidané hodnoty. Snížená sazba má příští rok vzrůst z 10 na 14 procent. O rok později se mají obě sazby, tedy i základních 20 procent, sjednotit na 17,5 procenta. Zhruba 22 miliard korun, které má zvýšení daně vynést, půjde na krytí schodku na důchodovém účtu (více čtěte zde).

Další schůze a další reformy

Ne všechny reformy byly součástí balíku, který koalice prosadila na závěr šestidenní bitvy.

Už ve středu je čeká nový občanský zákoník, který má nahradit mnohokrát novelizovanou normu z roku 1964. Upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy (čtěte Zákoník přikáže dětem poslouchat své rodiče).

Poslanci budou také schvalovat nový zákon, který sjednocuje podporu obnovitelných zdrojů energie. Na schválení čeká novela zákona o zaměstnanosti, která zavádí tvrdší tresty firmám za nelegální zaměstnávání cizinců. Schvalovat se má i návrh Miroslava Kalouska a Marka Bendy umožňující využít dividendy ze státem ovládaných firem na důchodový systém.

Návrh nového zákona o veřejných zakázkách vyvolává pře i v koalici kvůli pozměňovacímu návrhu TOP 09. Podle něj by museli zcela odkrýt vlastnictví nejen vítězové soutěží, ale také jejich subdodavatelé pro zakázky (více se dočtete zde). Tento návrh byl schválen už v pátek v rámci samostatné mimořádné schůze.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Další z rubriky

Krčála spolustraníci drží. Bude-li chtít, šéfem ČSSD na Vysočině zůstane

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, jehož demisi kvůli problému s opsanou bakalářskou prací přijal ve...

Nová ministryně Maláčová, bojovnice za vyšší zastoupení žen i jejich penze

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD

Do vlády míří zastánkyně navýšení důchodů žen, aby byl vyrovnán průměrný rozdíl mezi penzemi žen a důchody mužů,...

Brno má na náměstí omezit hluk svých akcí, ale jiných ne, rozhodl soud

Koncert amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí Svobody v...

Brno musí omezit nadměrný hluk na náměstí Svobody u akcí, které samo pořádá. Nevztahuje se to však na akce a...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz