Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Co z desatera na pomoc Šluknovsku vláda plní a o čem mluví

  7:19aktualizováno  7:19
Začátkem září sepsali šluknovští starostové desatero, v jehož naplnění vidí šanci ukončit problémy s romskými přistěhovalci. Premiér a vláda tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách. Podívejte se přehledně na požadavky starostů a na to, jak se k nim postavili politici.

Premiér se na pondělní překvapivé návštěvě setkal i s romskými dětmi v ubytovně T. G. Masaryka. Jedním z bodů, které vláda zavádí, je vázání dávek na to, aby děti řádně chodily do školy. | foto: Karel PešekMF DNES

"Potřebujeme sladší cukr a ostřejší bič," prohlásil začátkem září starosta Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček. Těmito slovy otevřel jednání, na jehož konci bylo Desatero Šluknovského výběžku - recept, který podle starostů bude lékem na region sužovaný kriminalitou nepřizpůsobivých obyvatel.

Více policistů: premiér je pro

Desatero aneb co žádají starostové

1. Posílení nebo přinejmenším zachování stávajícího počtu policistů ve Šluknovském výběžku, a to především ve výkonu hlídkové služby.

Premiér Petr Nečas vzal tento bod za svůj. "Pro zajištění bezpečnosti nesmí být kladeny žádné personální a finanční limity. Trvalé řešení bude spočívat v posílení policie v problémových oblastech. Pokud byly v dislokaci jednotek v minulosti učiněny chyby, musí být urychleně napraveny," řekl.

Současné posily na Šluknovsku zůstanou, dokud to bude potřeba. Policie dostala 700 milionů korun ročně navíc. A plánuje vytvořit novou stálou pořádkovou jednotku v Ústí nad Labem. "V současné době je vše ve fázi příprav," uvedl mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Peníze malým obcím: TOP 09 hrozí odchodem z vlády

2. Změnu rozpočtového určení daní ve prospěch všech měst a obcí na úkor 4 největších měst, která v současné době pohltí cca 50 % všech daňových příjmů z určení daní. Část navýšených příjmů by byla mandatorně použita na zvýšení zaměstnanosti v obcích.

Kvůli rozpočtovému určení daní pohrozila TOP 09 odchodem z vlády. Návrh ministra financí Miroslava Kalouska, který měl největší městům ubrat ve prospěch menších, označil Nečas za zbojnický a levicový. ODS pak navrhla největším městům peníze nechat a menším (hlavně do 10 tisíc obyvatel) dát oproti Kalouskově plánu miliardu navíc.

Peníze navíc by podle ODS mohla přinést i úspora na obří ekozakázce (o tu se koalice pře také, trvá na ní TOP 09). Ačkoliv se vládní strany shodují, že malým obcím přidají, kvůli sporné otázce "jak" visí rozpočtové určení daní ve vládě jako sporné.

Loterijní zákon: schváleno

3. Rychlé schválení novely loterijního zákona v podobě navrhované Senátem.

Starostové mohou mít radost, Sněmovna novelu v podobě, kterou jí vrátil Senát, schválila. Obce budou mít z loterií více peněz, úprava také obcím jasněji vymezuje, jak regulovat hazard. Obce se budou moci do tří let zbavit všech heren s hracími automaty, které jim vadí (více o zákonu čtěte zde).

Ani zde to ale nešlo bez koaličních strkanic. Věcem veřejným vadilo, že koalice odložila zdanění hazardu.

Boj se zloději kovů: slova a chybějící vyhláška

4. Rychlé vydání prováděcí vyhlášky k zákonu o odpadech, která by měla zpřísnit režim výkupu železa a barevných kovů.

Zlodějům kovů usnadňuje "práci" to, že se škoda vyčísluje v ceně kovu, nikoliv jako náklady na opravu zařízení. V Ústí nad Labem například na městské budově způsobili škodu sedmdesát tisíc, vyčíslili jim ji ale jen na tři tisíce. Tudíž nespáchali trestný čin, ale jen přestupek.

"Chceme připravit legislativní návrhy, které by umožnily obcím regulovat provoz výkupen kovů, zastaváren apod.," říká premiér Nečas, jehož ODS vládne na ministerstvu životního prostředí (to by příslušnou prováděcí vyhlášku mělo připravit). Ve stejném duchu mluví i Věci veřejné. Dosavadní vyhlášky ale byly dosud vždy na zloděje kovů krátké.

Evidence přestupků: ODS ustoupila

5. Zavedení Centrálního rejstříku přestupků.

Analýzu vzniku jednotného registrů přestupků (které dosud eviduje řada různých institucí) na vládu přinesl ministr vnitra Jan Kubice. Nyní je odložena, na vládu také čeká rozhodnutí, zda celý návrh nezrušit kvůli nedostatku peněz. Proti vzniku registru původně byla ODS, pod tlakem událostí na Šluknovsku ale obrací.

Centrální registr by ukázal, kdo kde co provedl, takže přistěhovalec se škraloupem ze druhého konce republiky už nebude čistý jak lilie. "Pokud vláda rozhodne o pokračování v přípravě novely zákona, práce budou v plném rozsahu obnoveny," řekla iDNES.cz Petra Schneiderová z ministerstva vnitra. Registr by v tom případě mohl začít fungovat během roku 2012.

Proti drogám a kriminalitě: zatím nic nového

6. Důrazné řešení drogové a pouliční kriminality ve Šluknovském výběžku.

Zeširoka formulovaný bod má dvě části. "Expozitura protidrogové centrály je v Ústí nad Labem na problematice Šluknovského výběžku intenzivně pracuje. V tuto chvíli neuvažujeme o zřízení pobočky ve výběžku, i když nemůžeme vyloučit, že k posílení expozitury kvůli událostem ve výběžku dojde," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Pouliční kriminalitě má podle vlády zamezit už řešení prvního bodu desatera, počítající s větší policejní přítomností ve výběžku a se zřízením nové jednotky.

Omezení počtu lidí na byt: zatím jen slova

7. Nastavení hygienických norem, stanovujících počet metrů čtverečních na osobu v bytové jednotce, které zajistí důstojné bydlení všech občanů a zamezí jejich nekontrolovatelnému sestěhovávání.

Sedmý bod desatera zaujal Věci veřejné. "Jsme připraveni navrhnout znovuobnovení hygienického předpisu na omezení počtu osob na velikost bytu," řekl předseda Radek John. Zároveň VV mluví o kontrolování podmínek v ubytovnách a o tom, že by výpověď z bytu měla být brána za doručenou, i když si ji dotyčný nevyzvedne.

"Musíme definovat plošné standardy nájemního bydlení, aby se nestávalo, že do ubytoven s příjmem ze sociálních dávek na bydlení je sestěhováno neúměrné množství lidí," tvrdí premiér Petr Nečas.

Novela občanského zákoníku dá od 1. listopadu pronajímateli právo žádat, aby v bytě žil jen přiměřený počet lidí, který nebude bránit tomu, aby všichni "mohli řádně užívat byt a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách". Konkrétnější ale novela není. "Jinou pravomoc pronajímatel v této souvislosti nemá a vesele si může požadovat cokoliv," kritizoval novelu poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Zrychlení a zlepšení justice: více přestupků = trestný čin

8. Důraz na vymahatelnost práva, na rychlejší a důslednější postižitelnost trestných činů a přestupků. Rychlé vynesení trestu má výchovný a výstražný účinek na celou společnost.

Osmý bod působí spíše jako floskule z předvolebního programu libovolné strany. V obecné rovině je péče o lepší chod justice hlavním smyslem existence ministerstva spravedlnosti.

Přesto premiér Nečas o jedné novotě hovoří a v kombinaci s centrálním registrem přestupků (který se Nečasovi také zamlouvá) to může být účinná zbraň. "Opakované páchání přestupků musí být posuzováno jako trestný čin s alternativními tresty," uvedl premiér na webu vlády.

Lepší dělba dávek: jen za děti chodící do školy

9. Spravedlivé a motivační rozdělování sociálních dávek pro všechny občany republiky.

Záměrem vlády je svázat výplatu dávek s řádnou docházkou dětí do školy. "Když je někdo nezaměstnaný, nemá přece žádnou jinou starost než odvést dítě do školy a po skončení výuky ho zase vzít domů," míní předseda vlády.

Další plány, které vláda zamýšlí hodit do legislativního kotlíku, například počítají s výplatou dávek jen tomu, kdo má v místě trvalý pobyt. Věci veřejné navrhly, že souhlas pro přihlášení obyvatele k trvalému pobytu bude muset dát majitel nemovitosti, v níž nájemce bydlí.

Veřejně prospěšné práce: ČSSD je chce dát k soudu

10. Rychlé a efektivní řešení zaměstnanosti, zejména v oblasti veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

Vláda v tomto bodu po legislativní stránce udělala, co mohla - zákon prosadila ve Sněmovně. Očekávaný scénář ale říká, že jej levicový Senát vrátí, Sněmovna ho přehlasuje a ČSSD dá normu k Ústavnímu soudu. Sociálním demokratům vadí, že by na dosažení řádných dávek museli povinně pracovat i ti, kteří jsou nezaměstnaní teprve dva měsíce, a hovoří o "nucené práci".

Premiér ale oponuje: "Každý slušný člověk ví, že sociální dávka nevznikla jako mana nebeská. Že je to dávka, na kterou se složili jeho spoluobčané z daní. Princip veřejné služby je podle mě naprosto v pořádku a nic protiústavního na něm není. Každá práce je důstojná a pořád je co dělat."

Oblast veřejných prací zaznamenala první konkrétní výstup v podobě zřízení stovky nových míst, což oznámil ministr práce Jaromír Drábek v Rumburku. "Je to dobrá věc, počet míst, které bude mít přidělený Varnsdorf, dokážeme zužitkovat," řekl iDNES.cz starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz