Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Reformy, úspory, restituce... Co může také padnout s vládou

  14:54aktualizováno  14:54
Případný konec vlády Petra Nečase a vyvolání předčasných parlamentních voleb by citelně ohrozily plánované reformní a další kroky, které koalice považuje za nezbytné pro záchranu veřejných financí a pro budoucnost země. Redakce iDNES.cz sestavila přehled nejvíce ohrožených bodů.

S pádem vlády mohou dostat reformní plány Miroslava Kalouska a Petra Nečase úder pod pás | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro udržení přijatelné míry schodku státního rozpočtu v příštím roce potřebuje vláda přijmout úsporná opatření ve výši více než 42 miliard korun. Navrhuje mimo jiné snížení valorizací důchodů na třetinu výše inflace a třetinu růstu průměrné mzdy v zemi, přechodné zvýšení daňových odvodů vysokopříjmových skupin, změny sazeb DPH na 15 a 21 procent, zpřísnění daňových pravidel pro OSVČ (například zrušení odpočtů na děti u živnostníků, kteří nevedou účetnictví) i zvýšení daní z příjmů z patnácti na šestnáct procent superhrubé mzdy.

Levice s těmito kroky nesouhlasí.

Koaliční kabinet už nastartoval zdravotnickou a sociální reformu, pracuje na důchodové, vysokoškolské a daňové. Ty by měly například zavést možnost občanů dobrovolně si spořit na důchod v privátních penzijních fondech ukládáním části povinných odvodů na vlastní účet.

Dubnová koaliční krize

Vysoké školy plánuje Nečasův kabinet rozdělit na elitní a specializované (profesní a odborné), zpřísnit systém jejich akreditací a financování a zavést i přísnější pravidla pro studenty, kteří studují více škol najednou, případně si studium neúměrně prodlužují.

Daňová reforma do budoucna hovoří mj. o sjednocení DPH na jednu sazbu, změnu výpočtu daní z příjmů na 19 procent z hrubé mzdy, sjednocení podmínek zaměstnanců a OSVČ či o změnách v odvodech zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Opozice i tyto návrhy tvrdě kritizuje. Otázkou je, co by případné nové rozložení sil ve Sněmovně provedlo s už zavedenými změnami ve zdravotnictví a sociální oblasti.

Vláda se zavázala konečně vyřešit letitý problém s církevními restitucemi. Na způsobu a harmonogramu odškodnění se už dohodla s církvemi a náboženskými společnostmi. Slíbila jim do pěti let vydat pole, lesy a nemovitosti v celkové hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard odškodného vyplatit do třiceti let. Navíc se zavázala dalších 17 let platit mzdy duchovním, přičemž objem vyplácených prostředků by se po třech letech začal snižovat.

Ani s touto dohodou opozice nesouhlasí. ČSSD už oznámila, že při projednávání ve Sněmovně bude chtít prosadit alespoň zrušení finančního odškodnění. Nad způsobem, jakým se chce vláda s církvemi vyrovnat, se navíc pozastavil i prezident Václav Klaus. Vládní návrh má prý "řadu otazníků".

Na zavedení institutu přímé volby prezidenta se shodly všechny strany a příslušná změna ústavy už byla parlamentem schválena k 1. říjnu 2012. Chybí však ještě schválit příslušnou novelu prováděcího zákona. Ta už sice ve Sněmovně prošla tzv. prvním čtením, pokud by se ale dolní komora parlamentu rozpustila ještě před definitivním schválením novely, celý legislativní proces se zruší.

"Pokud by prezident Sněmovnu rozpustil, poslancům zanikne mandát okamžitě. Pak by měli na projednání zbylých zákonů podstatně méně času," konstatoval odborník na ústavní právo Jan Kysela. Sociální demokraté i ODS už deklarovali, že chtějí zbývající legislativní kroky dokončit včas.

Avšak i kdyby vláda skutečně padla a poslanci by zákon schválit nestihli, nemusí to podle Kysely ještě nutně znamenat odložení prezidentských voleb. "Byla by to určitě komplikace, ale ve zrychleném jednání by při dobré vůli noví poslanci novelu mohli zvládnout," doplnil. Stejně tak by podle něj i vláda v demisi či bez důvěry mohla projednat případné prováděcí předpisy.

Vláda zatím stihla uvést do praxe zhruba polovinu z 84 bodů, jimiž vymezila svůj boj proti korupci. Z důležitějších opatření chybí například zavedení institutu tzv. korunního svědka, posílení nezávislosti a odpovědnosti státního zastupitelství, přísnější pravidla pro lobbing a také soubor novel zákonů o obcích, krajích a hlavním městě Praze, které mají nově obsahovat ustanovení důsledněji znemožňující korupční chování.

Po pádu vlády by tato opatření byla zřejmě minimálně revidována.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz