Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ZMĚNY 2016: Dražší kouření, povinné školky i vyšší platy politiků

  0:02aktualizováno  0:02
V novém roce kuřáky nepotěší dražší cigarety. Děti budou muset povinně nastoupit do posledního ročníku mateřské školy a politici si polepší o tisíce korun na platech. Redakce MF DNES sestavila přehled změn, které nás v začínajícím roce 2016 čekají.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Dražší kouřeníStát zvedne spotřební daň

Stát zvedá spotřební daň, a krabička cigaret vás tak přijde o tři koruny dráž. Kuřáci v roce 2016 nejspíš zaznamenají i další změny: zákaz kouření v restauracích, pokud nakonec parlamentem projde, a také obří varovné obrázky, které se na obalech povinně objeví počínaje květnem.

Očkování pro senioryNad 65 let bude očkování zdarma

Lidé nad 65 let budou mít zdarma očkování proti bakterii pneumokoka, která způsobuje záněty středouší, pneumokokovou meningitidu a také těžké zápaly plic, jež mohou skončit i smrtí. V Česku je nyní očkováno zhruba jedno procento seniorů, zatímco v Německu je to více než 50 procent, ve Velké Británii dokonce 70 procent. Možnost očkovat zdarma seniory proti pneumokokovi je sice novelou zákona dána už od září, avšak pacienti prakticky nemohli tento bonus využívat.

Vyšší sleva na daniRodiče si za děti odečtou více

Rodinám s více dětmi by se měla zvýšit roční sleva na dani. Za druhé dítě se sleva zvyšuje o 1 200 korun a za třetí a každé další dítě o 3 600 korun. Vláda chtěla původně stihnout schválení této novinky už do konce roku 2015, ale i když se projednávání v parlamentu protáhlo, neměly by rodiny o nic přijít. Vláda slibuje, že nové slevy budou navzdory zpoždění platit zpětně k 1. lednu 2016.

Lidé s handicapemDo konce ledna se žádá o novou průkazku

Lidé se zdravotním handicapem by neměli zapomenout, že do konce ledna je třeba požádat o novou průkazku ZTP, která dává řadu výhod či slev v MHD, ve vlacích nebo při parkování. Těm, co žádost o výměnu nestihnou, se totiž přestanou měnit staré průkazy za nové automaticky. Kvůli novému průkazu budou muset podstoupit prohlídku, kde bude posouzen jejich zdravotní stav.

Stát hrozí pokutami za kotlePřitvrdí kontroly

Stát se chystá zkraje tohoto roku vyplatit miliony dotací, které si domácnosti mohou přidat na koupi nového kotle. Na druhé straně však přitvrdí i kontrola. Do konce roku 2016 si musí každá domácnost, kde se topí pevnými palivy, nechat povinně udělat revizi technického stavu kotle. Protokol o kontrole mohou od ledna 2017 úřady vyžadovat a případně postihnout ty domácnosti, které kontrolu nebudou mít. Předpokládaná cena za revizi kotle se bude pohybovat v řádu stovek korun, pokuta za chybějící kontrolu je však stanovena až na 20 tisíc. Od ledna 2017 úřady pravděpodobně dostanou při kontrole kotlů ještě větší pravomoci. Především by měly získat právo vstupovat kvůli kontrole do soukromí domovů. Příslušný zákon sice ještě nebyl projednán ve Sněmovně, ale vláda už vyslovila souhlas.

Brdy se otevřou veřejnostiVznikla tam chráněná krajinná oblast

S prvním dnem nového roku bude na 345 kilometrech čtverečních vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Zároveň s tím se pro veřejnost mimo jiné otevře skoro třetina zdejšího vojenského prostoru, který byl uzavřen už od první republiky. Svaz českých turistů slíbil, že nejpozději do jara 2018 rozmístí v nově otevřené krajině značení na zhruba 450 kilometrech cyklotras a další značení na desítkách kilometrů cest pro pěší. Celé území někdejšího vojenského prostoru by mělo být zpřístupněno zhruba za dva roky - na takovou dobu zatím armáda odhaduje čas, jenž bude nezbytný pro pyrotechnickou očistu kdysi uzavřeného armádního území.

Silnice I. třídy se zrychlíNěkde stát povolí 110 km/h

Během prvních šesti měsíců roku 2016 by se měla zvýšit povolená rychlost na vybraných úsecích silnic I. třídy. Seznam míst, kde je možné povolit rychlost 110 km/h, už od státu dostaly kraje, které teď musí změnu potvrdit a úseky pak osadit novými značkami. Na seznamu jsou například části silnice I/35 u Liberce, přivaděč z dálnice D1 u Jihlavy, přivaděč I/26 k D5 u Plzně či silnice I/13 mezi Karlovými Vary a Ostrovem.

Politici si polepšíZvednou se jim příjmy

Příjmy ústavních činitelů se zvýší. V součtu hrubého platu a zdaňovaných paušálních náhrad, jež není třeba dokládat, si poslanci a senátoři polepší o nejméně 6 600 korun, ministři o 9 400 korun a prezident o 27 800 korun měsíčně. Průměrné platy zaměstnanců se za poslední rok zvedly o 944 korun měsíčně. Důchody se zvednou o 40 korun. Penzisté k tomu dostanou v únoru jednorázový příspěvek 1 200 korun.

Značky na přáníMůžete si vybrat espézetku

První pracovní den nového roku, 4. ledna, začnou úřady přijímat žádosti o nové registrační značky na přání. Řidiči si text mohou sestavit podle vlastní fantazie, omezeni jsou jen čtyřmi požadavky: 1. značka musí mít osm znaků, které kombinují latinskou abecedu s minimálně jednou arabskou číslicí, 2. text značky nesmí být vulgární nebo mít rasový podtext, 3. nesmí ho mít už někdo jiný, 4. řidič musí za každou ze dvou originálních plechových cedulek na voze zaplatit tučný správní poplatek. Na značce by zněl: 2X5 TISIC.

Poslední ročník školkyPro děti bude povinný

Řadu opravdu významných změn přinese nový rok do školství. Jednou z hlavních je to, že ministerstvo školství chce od září prodloužit povinnou školní docházku a děti, které dovrší pět let věku, budou muset povinně nastoupit do posledního ročníku mateřské školy. Nárok na místo ve školce by přitom nově mohly mít už děti od 4 let, zatím to byli pouze předškoláci. Řada odborníků tvrdí, že jeden rok ve školce nemůže pomoci dětem s handicapy (například sociálně znevýhodněným nebo těm, jež neovládají dobře český jazyk), aby se zbytku populace vyrovnaly. Školky se pak obávají toho, že s chystanou změnou bude spojená další administrativa.

Další nepřehlédnutelnou novinkou je to, že letošní deváťáky čekají poprvé jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Všichni budou muset s úspěchem vyplnit stejný test z českého jazyka a matematiky, který pro školy připraví organizace Cermat, jež připravuje testy pro státní maturitu. Cermat si organizaci jednotných přijímaček poprvé vyzkoušel v tomto roce, kdy se do pokusného ověřování zapojilo přes 600 škol.

Od nového školního roku by také měly ze školních automatů zmizet sladké limonády a sušenky. Ministerstvo školství už sepsalo takzvanou pamlskovou vyhlášku, která vyjmenovává zdravé a nezdravé potraviny, v platnost by měla vstoupit v prvních měsících tohoto roku. Školy dostanou čas na to, aby jí uměly vyhovět. Podle České školní inspekce si děti mohou ve více než polovině školních automatů koupit převážně jen slazené limonády a ve 40 procentech automatů převážně nevhodné potraviny.

Učitelem po celý rokV létě už nebudou bez práce

Pro zhruba 4 tisíce učitelů skončí letitá nekomfortní praxe, při níž se každé léto ocitli bez zaměstnání. Ředitelé škol s nimi uzavírali smlouvy jenom na deset měsíců školního roku - od září do června. O letních prázdninách 2016 se zmínění pedagogové ocitnou beze smlouvy naposledy. Od nového školního roku je vyhazování a opětovné nabírání pedagogů zakázáno. Výjimku ze zákazu by měly školy dostat jen kvůli tomu, aby mohly přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup za déle nepřítomného kmenového zaměstnance.

Divočákům skončí doba hájeníStřílet se budou moci celoročně

Divoká prasata se v lesích tak rozmnožila, že od prvního dne nového roku padnou omezení, jak je lovit. Myslivci budou moci střílet celoročně, až dosud měli na lov vymezen čas od srpna do ledna.

Škody, které přemnožená prasata způsobují, jdou do miliard. Ministr zemědělství Marian Jurečka však upozornil myslivce, že novou vyhlášku nemají brát jako pokyn k hromadnému odstřelu, ale jako možnost, již lze využívat spíš lokálně a v případech, kdy proti divočákům už nelze zasáhnout jinak. Počet odstřelených divočáků se v loňském mysliveckém roce (skončil v březnu) zvýšil o 16 tisíc na 169 tisíc kusů.

Rozšíření DPHDaň zdraží stavební pozemky

Státní pokladnu začne od ledna plnit i rozšíření DPH, již vláda nově uvalila na stavební pozemky bez inženýrských sítí, na parcely bez stavebního pozemku a na pozemky, kde dosud nestojí žádné stavby. Ty byly dosud od DPH osvobozeny, daň ve výši 21 procent zvedne jejich ceny řádově o stovky tisíc korun. Nové zdanění dopadne hlavně na ty, kdo nejsou plátci DPH a nemohou si daň odečíst.

V první polovině roku by také měla začít platit změna u daně z nabytí nemovitosti. Bude ji povinně odvádět kupující, zatímco dosud bylo možné, aby se obě strany dohodly. Zpravidla ji platil prodávající, který inkasoval peníze.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz