Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLED: Jak šel čas při ratifikaci Lisabonské smlouvy

  10:47aktualizováno  10:47
Český parlament jednal o Lisabonské smlouvě téměř rok, oficiálně se ke smlouvě Češi vyjádřili jako poslední v EU. A to i přes to, že Unii nyní předsedají. Portál iDNES.cz přináší výběr hlavních událostí okolo ratifikace smlouvy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

19. října 2007: Evropská unie se dohodla na podobě nové smlouvy o svém fungování. Dokument by měl nahradit původně navrhovanou euroústavu, kterou v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci. Z nového návrhu vypadla například společná hymna EU a společná unijní vlajka.

DOKUMENT: O ČEM JE LISABONSKÁ SMLOUVA

4. prosince 2007: Prezident Václav Klaus označil Lisabonskou smlouvu za "přejmenovanou euroústavu".

13. prosince 2007: Šéfové států a vlád EU v Lisabonu podepsali novou unijní smlouvu. Za Českou republiku dokument podepsal premiér Mirek Topolánek (ODS).

Leden 2008: Vláda odeslala smlouvu do Sněmovny a Senátu.

1. dubna 2008: Sněmovna smlouvu v prvním čtení podpořila. Hlasovalo se také o návrhu na zamítnutí - kromě všech přítomných poslanců KSČM hlasovalo proti smlouvě i pět poslanců ODS, což nestačilo.

24. dubna 2008: Senátoři požádali Ústavní soud, aby posoudil soulad Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Návrh iniciovala ODS, podpořilo jej 48 ze 70 přítomných senátorů. Zástupci ČSSD a Klubu otevřené demokracie prosazovali ratifikaci smlouvy bez odkladů.

12. června 2008: Lisabonskou smlouvu odmítli Irové v referendu.

20. listopadu 2008: Smlouvu schválil švédský parlament, ČR zůstala jedinou zemí EU, která nehlasovala o ratifikaci smlouvy.

26. listopadu 2008: Podle Ústavního soudu může proces schvalování Lisabonské smlouvy v ČR pokračovat. Soud nenašel rozpor mezi smlouvou a českým ústavním pořádkem. Soud nezkoumal smlouvu jako celek, ale zabýval se především některými částmi dokumentu, proti nimž obdržel od Senátu konkrétní argumenty.

ÚSTAVNÍ SOUD: LISABON ÚSTAVU NEOHROŽUJE

S kritikou smlouvy vystoupil před ústavními soudci i prezident Klaus, který pak rozhodnutí soudu označil za "do značné míry politické, nikoliv striktně právní".

7. prosince 2008: Kongres ODS schválil usnesení, podle něhož je ponecháno na poslaneckém a senátorském klubu, jak budou hlasovat. Současně ale kongres "důrazně doporučuje" přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území.

9. prosince 2008: Sněmovna přerušila projednávání lisabonské smlouvy do 3. února 2009. Pro návrh šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře hlasovalo 159 poslanců včetně sociálnědemokratických.

7. ledna 2009: Zástupcům ODS se podařilo prosadit odklad schvalování lisabonské smlouvy v Senátu. V zahraničním výboru uspěli s návrhem přerušit projednávání na 30 dnů, tedy až do půlky února.

4. února 2009: ODS ve Sněmovně prosadila další odklad projednávání lisabonské smlouvy. Pro návrh se vyslovilo 115 ze 196 přítomných poslanců, hlavně z vládních stran.

6. února 2009: Sněmovna pustila do druhého čtení návrh KSČM, aby se o smlouvě rozhodlo v referendu. Proti zamítnutí normy o referendu se postavili i někteří poslanci vládní ODS.

10. února 2009: Zahraniční výbor horní komory podobně jako již v lednu výbor pro záležitosti EU doporučil projednávání smlouvy odložit až na dobu po přijetí normy, jež bude obsahovat vázaný mandát pro vládu, tedy souhlas Sněmovny i Senátu s převodem rozhodovacích kompetencí z Prahy do Bruselu.

17. února 2009: Senátoři ODS se shodli na tom, že nepodpoří ratifikaci lisabonské smlouvy bez schválení prováděcích novel. Ty mají zabránit převodu rozhodovacích kompetencí z členských států na unijní úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu.

Klub ODS deklaroval, "že pokud nebude dokončena ratifikace smluv o umístění amerického radaru a schváleny novely jednacích řádů obou komor, nedoporučí k ratifikaci Lisabonskou smlouvu".

18. února 2009: Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu. Pro přijetí dokumentu hlasovalo 125 ze 197 přítomných poslanců. Ratifikace smlouvy v Česku skončí tehdy, až ji schválí i Senát a podepíše prezident.

SNĚMOVNA SCHVÁLILA LISABONSKOU SMLOUVU

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz