Preference: ODS daleko před ČSSD

  0:01aktualizováno  0:01
Kdyby se teď konaly parlamentní volby, loňského vítěze - ČSSD - by nejspíš s přehledem porazila ODS. Podle Střediska empirických výzkumů (STEM) se občanští demokraté dostali téměř na historické maximum: hlas by jim dalo 32 procent ze čtrnácti set dotázaných.

Zato ČSSD se propadla na necelých 21 procent. Rovněž další dvě vládní strany - lidovci a Unie svobody - jsou na tom stále hůř. Unie by nepřekročila ani pětiprocentní limit pro vstup do sněmovny.

ODS si od loňského prosince polepšila o sedm procent. "Je pravděpodobné, že kombinace odchodu Václava Klause z čela ODS a zároveň jeho zvolení prezidentem této straně částečně pomohlo," říká ředitel agentury STEM Jan Hartl.

Větší vliv však přisuzuje tomu, že vládní strany v poslední době předvádějí spíše bezradnost než zásadní rozhodnutí. "Lavírování a snahu nikoho neurazit, to voliči nemají příliš v lásce. Proto se upínají k ODS," soudí Hartl.

To, že se vláda nedokáže dohodnout na klíčových zákonech, například na reformě daní, kritizovali na nedávném sjezdu i sami sociální demokraté. Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach k prudkému propadu preferencí ČSSD řekl: "Žádnou tragédii v tom zatím nevidím, ale právě v této době si děláme podrobnou analýzu, proč jsme na tom takhle."

Obliba ČSSD začala klesat vlastně vzápětí po loňských parlamentních volbách. Ze srpnových 29 procent se v době, kdy strana začala vybírat svého prezidentského kandidáta (postupně vystřídala Otakara Motejla, Jaroslava Bureše, Miloše Zemana a Jana Sokola), propadla na 24 procent. Po fiasku v prezidentských volbách, které odkrylo krizi v ČSSD, se propad ještě prohloubil na současných 20,6 procenta.

Naopak ODS, která je už šestým rokem v opozici, zažívá v poslední době výrazný vzestup. Jakmile se strana v prosinci "zbavila" Václava Klause a vystřídal ho Mirek Topolánek, přihlásili se k ODS noví voliči. Ředitel STEM Jan Hartl předpokládá, že jsou to právě "zběhové" od vládních stran. Preference KSČM zůstávají už několik měsíců neměnné: s 15 procenty jsou komunisté třetí nejsilnější stranou.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...Najdete na iDNES.cz