Sněmovní volební model společnosti Median za červenec - srpen 2013.

Sněmovní volební model společnosti Median za červenec - srpen 2013. (Statistická odchylka je +/- 1 % u malých stran až +/- 3 % u největších stran) | foto: Median, koláž iDNES.cz

Babiš na záda ODS nedýchá, tvrdí nový průzkum. Modří však ztrácejí dál

  • 595
Podle výzkumu agentury Median si nejvíce sympatií voličů uprostřed prázdnin drží ČSSD, za kterou s odstupem následuje trojice TOP 09, KSČM a ODS. Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, kterému jeden nedávný průzkum přiřkl obdobně silnou pozici jako ODS, má podle Medianu podporu výrazně nižší.

Ta zpráva je pro ODS dobrá i špatná zároveň.

Nejprve proč dobrá: nepotvrdila - občanští demokraté by mohli říci alarmistický - průzkum agentury ppm factum, podle nějž jejich strana klesla na šest procent podpory, zatímco nové hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše má o jediný procentní bod méně. Tento průzkum si zadalo hnutí ANO. (Agentura ppm factum vydala stranické preference, Median volební model. Nelze tedy říci, že "jednou má ODS šest a podruhé 13,5 %". Platí ale, že Median mezi oba subjekty klade mnohem větší rozdíl než ppm factum - pozn. red.)

A teď proč špatná: Median výzkum provedl ještě před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě, na kterém ODS opustili poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla. Tento čin podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median voliči ODS vnímají poměrně kriticky. Takže podpora ODS ještě klesá - a to je dost možná za humny subjekt zaštítěný Václavem Klausem (více zde), který jí může ubrat další hlasy.

Třetina hlasů pro ČSSD

Výzkum agentury Median předpovídá suverénně nejsilnější pozici ČSSD, která by při volbách v polovině prázdnin získala 32 % hlasů. S odstupem a malými rozdíly mezi sebou následují  KSČM (15,5 %), TOP 09 (15 %) a ODS (13,5 %).

Poblíž pětiprocentní hranice se pohybuje SPOZ, KDU-ČSL a Věci veřejné, zelení, jež opustil bývalý předseda Martin Bursík kvůli posunu strany doleva (více zde) zaostávají už výrazněji.

Metodika výzkumu

Median svůj výzkum uskutečnil mezi 15. 7. a 15. 8. na náhodném reprezentativním vzorku 1 161 dotázaných. Statistická chyba činí +/- 1% u menších stran a až +/- 3 % u nejsilnější ČSSD. Výzkum se konal metodou tzv. stratifikovaného náhodného výběru. Ta účinněji eliminuje zkreslení, které vzniká v o něco jednodušší a v českých průzkumech běžnější metodě - kvótním výběru - protože lépe zajišťuje dotazování skutečně náhodně vybraných lidí. Metoda je nicméně pracnější.

"Mezi ostatními stranami byly nejčastěji uváděny strany ANO, Svobodní a Česká pirátská strana. Respondenti dále uváděli i Úsvit přímé demokracie, Suverenitu, NS - LEV 21, a další strany a hnutí," napsala agentura Median.

Její výzkum zobrazuje takzvaný volební model, tedy teoretickým výsledkům voleb bližší čísla, než stranické preference (ty nerozpočítávají nevoliče a nerozhodnuté). Volební model Medianu zohledňuje, mezi jakými stranami nerozhodnutí váhají. Na druhou stranu průzkum dva měsíce před volbami logicky nemůže pracovat s názory voličů, kteří se rozhodují až krátce před hlasováním.

Median upozorňuje, že 41 % voličů si je zcela jistých svou volbou, 20 % téměř jistých, 26 % nepříliš jistých a zbylých 14 % připouští, že vůbec nemají jistotu, komu svůj hlas vhodí (procenta jsou zaokrouhlená).

Odhodlaní voliči levice

Výzkum agentury Median

  • ČSSD 32 %
  • KSČM 15,5 %
  • TOP 09 15 %
  • ODS 13,5 %
  • SPOZ 5 %
  • KDU-ČSL 4 %
  • VV 3,5 %
  • SZ 2,5 %
  • Ostatní 9% (ANO, Svobodní, Piráti, Úsvit, Suverenita, NS-LEV21 atd.)

Zdroj: Median (celý výzkum najdete zde)

Podobně jako jiné agentury tvrdí i Median, že voliči levice z roku 2010 jsou odhodlanější svou volbu zopakovat než voliči stran z pravé části spektra. "Z voličů ČSSD či KSČM se chce voleb určitě zúčastnit okolo 80 %. Z voličů ODS či TOP 09 z roku 2010 je o účasti určitě přesvědčeno jen zhruba 65 %," uvedl Prokop.

Dodal, že obecně posilují malé strany - neparlamentní subjekty si od jara v součtu polepšily o přibližně pět procentních bodů.

Zároveň je při pohledu na graf potenciálu jednotlivých stran (na konci vydané zprávy) zřejmé, že strany z pravé části spektra mají šanci na zisk více než dvojnásobku hlasů proti svému voličskému "jádru", nedokážou je však přesvědčit, že je opravdu stojí za to volit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video