Za určitých okolností mohou do Sněmovny znovu proniknout zelení nebo nově Věci veřejné, konstatuje STEM. Ilustrační foto

Za určitých okolností mohou do Sněmovny znovu proniknout zelení nebo nově Věci veřejné, konstatuje STEM. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Předvolební mezera mezi ČSSD a ODS se zvětšila na 24 poslanců, zjistil STEM

  • 2199
Rozdíl v předvolebních preferencích ČSSD a ODS se zvětšuje, zjistil průzkum agentury STEM. Začátkem ledna by sociální demokraté získali v Poslanecké sněmovně 83 křesel, občanští demokraté 59 mandátů. Na opačném konci by o záchranu šesti křesel bojovali lidovci.

Vyjádřeno v procentech by o hlasu pro ČSSD za plentou ve volební místnosti uvažovalo 28,7 procenta dotázaných. ODS by volilo 20,9 % respondentů. Komunisty v průzkumu podpořilo o deset procent méně lidí než občanské demokraty, TOP 09 našla mezi 1 297 dotázanými 8,4 procenta příznivců.

Kolem čtyř procent měli lidovci, Strana zelených i Věci veřejné. Tato čísla ale nevyjadřují volební výsledek, například 8,3 procenta dotázaných se ještě nerozhodlo.

"V našem modelu se těsně nad pětiprocentní hranici dostávají jen lidovci, což odpovídá zisku cca šesti mandátů," uvedl STEM v komentáři k průzkumu.

Z něj je také patrné, že obliba ČSSD, KSČM a TOP 09 je relativně stabilní.

 

"ODS a KDU-ČSL oproti minulému měsíci ztratily v preferencích jeden a půl procentního bodu. O jeden bod vzrostla podpora strany Věci veřejné. Jsou to statisticky drobné změny, promítají se však poměrně silně do zisku mandátů. ČSSD i KSČM v předpokládaném volebním výsledku výrazně posílily," komentovali analytici vůli potenciálních voličů.

Ve volebním modelu, který počítá jen s lidmi rozhodnutými přijít k urně a vhodit lístek pro konkrétní stranu, se těsně pod hranicí pěti procent nutnou pro vstup do Sněmovny dostaly i Věci veřejné a Strana zelených.

"Vezmeme-li v úvahu pásmo statistické chyby, i tyto strany by mohly ve volbách za určitých okolností uspět," uvedl STEM.

Levice má skoro ústavní většinu, ČSSD nemusí do velké koalice

Volební model také ukázal, že ČSSD by při současné síle mohla vládnout více způsoby, například v menšinovém kabinetu s tichou podporou KSČM. S tou už by také pomalu dosáhla na ústavní většinu, na kterou je třeba 120 poslanců.

Sociální demokraté by se nemuseli nutit do velké koalice s ODS, kteréžto řešení jejich předseda Jiří Paroubek v pondělí znovu odmítl. Za "havarijní řešení" označuje vládnutí s ČSSD také šéf ODS Mirek Topolánek. Tomu by podle STEM ale jiné možnosti nezbyly. - čtěte také Topolánek věří v nepopulistickou vládu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video