Předčasné volby se pravděpodobně budou konat už v říjnu. Strany narychlo zahajují kampaň.

Předčasné volby se pravděpodobně budou konat už v říjnu. Strany narychlo zahajují kampaň. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Strany narychlo zbrojí do boje o hlasy. Na kampaň mají jen tři měsíce

  • 538
Předčasné volby udělaly některým stranám čáru přes rozpočet. Na přípravu totiž mají méně času než počítaly. To trápí hlavně malé strany, ale také třeba krizí zmítanou ODS. Některé partaje však již mají ve strategii jasno. TOP 09 a Strana zelených sází na sociální sítě, lidovci na billboardy.

Středeční hlasování o důvěře Rusnokově vládě znervóznilo stranické stratégy. A to především fakt, že většina poslanců hodlá kývnout na rozpuštění Sněmovny a tím být i pro předčasné volby (více čtěte zde). To znamená, že strany budou mít na přípravu voleb místo deseti měsíců pouze tři.

Co bude tématem voleb? Především ZemanČtěte v pátek, 8. srpna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

A především nováčky na politické scéně to příliš netěší. "Nevyhovuje nám to, protože hnutí není dostatečně známo," říká šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na popularizaci a sestavení kandidátek tak bude mít podstatně méně času, než plánoval.

Problémy může mít i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Podle svých webových stránek má zatím lídry pouze pro pět krajů a rychle bude muset najít další.

To se však netýká jen malých stran. Do časového presu se může dostat i ODS, která po zradě dvou svých poslanců prochází jednou z největších krizí v historii (více čtěte zde). "Bavíme se o tom, jak co nejrychleji sestavit kandidátky, jak co nejrychleji připravit volební programy a přesvědčit voliče, že stále stojí za to volit ODS. Jsme v mimořádné situaci ve všech směrech," říká místopředseda strany Tomáš Chalupa.

ODS se navíc musí potýkat s velkým odchodem členů. Oproti loňsku ji opustilo na tři tisíce lidí a sestavování kandidátek bude o to složitější.

Zelení jsou připraveni

I tak je na tom ODS relativně dobře ve srovnání s parlamentní stranou LIDEM. Její šéfka Karolína Peake ve čtvrtek rezignovala na svou funkci a strana, která má pouze 200 členů, tak jen těžko může doufat, že zasáhne do nadcházejících voleb (více čtěte zde).

Předčasné volby

Oproti tomu zavedené mimoparlamentní strany, jež nemusely trávit veškerý čas řešením politické krize a vnitrostranických sporů, využily poslední týdny a připravovaly se na případné rozpuštění Sněmovny. 

"Intenzivně finišujeme s přípravou volebních programů a přípravu volební kampaně jsme zahájili v podstatě už na jaře," říká předseda zelených Ondřej Liška (více čtěte zde). KDU-ČSL má za sebou primární volby na jižní Moravě a Zlínsku, ve zbytku republiky by měly proběhnout v nejbližších týdnech a podle šéfa strany Pavla Bělobrádka tedy nemají problém s termínem voleb.

TOP 09 sází na Facebook

Činil se i exministr školství Josef Dobeš se svým hnutím Pro sport a zdraví. Ten bez větší pozornosti nalákal do svého hnutí čtyři tisíce lidí, už má sestaveny kandidátky pro dvanáct ze čtrnácti krajů a slibuje, že například v Plzni za něj budou  kandidovat "velmi silné persony". Jejich jména zatím zveřejnit nechce. 

Některé strany a hnutí už mají také zcela konkrétní představy o podobě kampaně. Babiš už stačil zaplavit republiku 700 billboardy, za které podle svých slov platí tři miliony korun měsíčně. V září ANO chystá turné po krajských městech. Jeden z nejbohatších Čechů má oproti ostatním stranám výhodu v tom, že prakticky nemá finanční limity.

KDU-ČSL počítá, že za nadcházející volby utratí částku okolo 35 milionů korun. "Vsadíme na to, co se nám osvědčilo, tedy vyžití dobrovolníků, členské základny, venkovní kampaně," vyjmenovává Bělobrádek.

S billboardy naopak příliš nepočítají zelení a ani TOP 09 a Starostové je nepovažují za příliš důležité. Chtějí se raději soustředit na sociální sítě. "Tradiční akce na náměstích už neplní svou funkci, kterou plnily dřív. Zaměříme se na moderní technologie, virtuální kampaň, třeba Facebook," míní šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Po republice se už také objevily billboardy SPOZ Miloše Zemana se sloganem "Řekněte ne zlodějům" a lístky se stejnou zprávou přišly i do schránek tisíců domácností. Jde sice o kampaň na podporu petice za prokazování původu příjmů, ale podle šéfa strany Zdeňka Štengla ji lze považovat za předvolební.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video