Mým cílem není být senátor, říká lídr Úsvitu Tomio Okamura

  • 141
Senátor a neúspěšný kandidát v prezidentských volbách Tomio Okamura se pokusí v nadcházejících parlamentních volbách dostat své hnutí Úsvit přímé demokracie založené před necelými čtyřmi měsíci do Sněmovny. Chce prosadit hlavně přímou demokracii, což se mu podle jeho slov v Senátu jako jednotlivci nemůže podařit.

Čtenářům odpovídal na otázky, ve kterých se ptali, proč by měli voliči hlasovat právě pro něj. Vyrovnat se však musel také s kritikou jeho osoby. V diskuzi se objevily i dotazy na financování jeho hnutí, postoj k rasismu nebo na to, s kým se strana chystá v případě úspěchu ve Sněmovně spolupracovat.

Okamura například vysvětlil, že být senátorem není jeho životní cíl. "Otázka je postavená tak, že se ptám svých voličů: necháte mne bojovat za přímou demokracii osamoceně v Senátu, nebo mi umožníte, aby nás bylo víc v mnohem vlivnější Poslanecké sněmovně? Mým cílem není být senátor. A to jsem ani nesliboval. Já sliboval zavedení odvolatelnosti a hmotné trestní odpovědnosti politiků nebo prosazení přímé demokracie. A to se snažím ze všech sil splnit," objasnil Okamura.

Odpovědi senátora Tomia Okamury najdete zde

Čas, který účastníci předvolebních chatů na iDNES.cz mají, je omezený. Z toho důvodu nemohou zodpovědět všechny otázky. Děkujeme za pochopení.

K nejasnostem týkajícím se financování jeho kampaně, na které ve středu upozornila organizace Transparency International (více zde), poznamenal: "Moje daňové přiznání je absolutně v pořádku a majetkové přiznání jsem podával také v Senátu. Z mého přiznání příjmů vyplývá, že jako fyzická osoba jsem měl jen za loňský rok příjem necelých 12 mil. Kč, tak jak vyplývá z mého daňového přiznání, které jsem odevzdal Finančnímu úřadu."

Senátor a předseda Úsvitu přímé demokracie by narozdíl od jiných politiků, kteří by vzhledem k počínání Miloše Zemana ve vládní krizi pravomoci prezidenta snížili, postupoval opačně. "Vládu by měl jmenovat i řídit občany přímo volený a odvolatelný prezident," popsal svůj postoj Okamura.

Romský zedník je mi milejší než bílí čeští zloději

Už dříve Tomio Okamura vyvolal svými paušalizujícími vyjádřeními o Romech v Česku bouřlivou diskuzi.

"Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích. Nelze od společnosti jen brát, je jí potřeba i adekvátně dávat. Cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát, právo na sebeurčení je právo každého národa a proto by také Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci, tedy nejlépe do některého ze státu Indie," napsal například v červnu na Facebook.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

  • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
  • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
  • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
  • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
  • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
  • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
  • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
  • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
  • Svobodní: Petr Mach (chat)
  • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
  • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
  • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Jeden z čtenářů se Okamury zeptal, proč se chce vézt na vlně primitivního anticikanismu. "Já pouze od počátku říkám, že myšlenka romského státu není extrémistická, protože každý národ má právo usilovat o vytvoření samostatné státnosti. A první s touhle myšlenkou přišli Romové. Také jsem dodal a dodávám, že je to myšlenka legitimní, ale opravdu nereálná. A kdyby se mne na to dokola lidé neptali, tak se o tom nikde nemluví a nepíše," nechtěl Okamura toto téma už dále otvírat.

Jste populista, nařkl senátora čtenář

Rozhořčení senátora je citelné i z odpovědi na dotaz, zda zná většího populistu, než je on sám. "Jsem zvyklý vždy říkat, co je správné, a nikoli to, co je populární. Na druhou stranu, když se tu krade a tuneluje, tak nahlas říkám, že se tu krade. To je sice populární, ale já to neříkám pro tohle, ale protože to je pravda," ohradil se.

Jeho strana by ráda zavedla přímé volby starostů, poslanců a hejtmanů. Zároveň Úsvit navrhuje odvolatelnost politiků (více o tomto konceptu jsme psali zde), zavedení jejich osobní, hmotné a trestní odpovědnosti ve funkci a striktní oddělení legislativní a výkonné moci.

Za hnutí kandidují jako krajští lídři například šéf Věcí veřejných Vít Bárta, Radim Fiala nebo Jiří Štětina. Právě Radim Fiala (dříve ODS) hovořil již dříve o tom, že chce Úsvit prosadit snížení DPH i spotřební daně u pohonných hmot. Zdůraznil také nutnost přijetí ústavní brzdy proti dluhům po vzoru Švýcarska a tvrdší imigrační politiky České republiky. "Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod náboženských fanatiků," řekl Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video