Daňová progrese není trestání úspěšných, hájil Liška záměr zelených

  • 217
Předseda zelených Ondřej Liška a jeho strana se opět pokusí vrátit do Sněmovny, ze které vypadli ve volbách před třemi lety, když získali jen 2,44 procenta hlasů. Voliče se strana pokusí oslovit například zavedením progresivního zdanění, které je podle Lišky běžným modelem ve většině civilizovaných zemí.

Čtenářům iDNES.cz odpovídal na otázky týkající se stavu ekonomiky, progresivního zdanění nebo ohrožení české krajiny těžbou uhlí. Vyjádřil se však i ke kauze zatčených členek ruské punkové skupiny Pussy Riot.

"Daňová progrese existuje už nyní, jen je relativně malá. Nejde ale o žádné trestání úspěšných. Posílení progrese tak, jak ho navrhujeme, je obdobná jako je jinde v rozvinutých zemích. Nejde jen o to, kolik se na daních vybere, ale co za ně dostáváme. Problém je, že se veřejnými prostředky plýtvá, vysávají je neprůhledná bratrstva, namísto aby se investovaly do budoucnosti," objasnil Liška postoj zelených k návrhu posílení daňové progrese.

Odpovědi předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky

Přečtěte si všechny odpovědi prvního předvolebního chatu.

Ondřej Liška se zabýval také otázkou kvality potravin v Česku. "Chceme zpřísnit kontrolu kvality potravin a prosadit to, aby kvalitní místní potraviny byly dostupné za rozumnou cenu, a nikoliv luxus. Jde o naše zdraví, ale také o zdraví naší krajiny. Zatímco Andrej Babiš produkuje nekvalitní průmyslové potraviny devastující naši krajinu, zelení prosazují podporu místních zemědělců s důrazem na to, aby potraviny byly zdravé, bezpečné a hlavně cenově dostupné pro všechny," napsal.

V případu ruské punkové skupiny Pussy Riot se jasně postavil proti tomu, co se v Rusku za vlády prezidenta Putina děje. Posílání lidí do gulagů za výtržnictví považuje za nepřijatelné a neodsuzuje, že se některé ruské politické strany za odsouzené členky Pussy Riot veřejně angažují.

Vyjádřil také svůj postoj ke konkurenční straně Piráti a distancoval se od stavby amerického radaru v Brdech.

Pád zelených a pokus o návrat

V létě 2010 to byla ve volební centrále Strany zelených mrazivá sobota. Straníci nevěřícně zírali na obrazovky, které jim nemilosrdně přisuzovaly minimální procentuální zisk. "To není možné, méně než Bobošíková," vydechli zaraženě někteří z nich.

Volební rozhovory iDNES.cz

Portál iDNES.cz připravil sérii redakčních rozhovorů i chatů se zástupci politických stran. Neprolinkované rozhovory a chaty se dosud nekonaly.

  • ČSSD: Bohuslav Sobotka (redakční), Michal Hašek (chat)
  • ODS: Martin Kuba (redakční), Miroslava Němcová (chat)
  • TOP 09: Miroslav Kalousek (redakční), Karel Schwarzenberg (chat)
  • KSČM: Vojtěch Filip (redakční), Marta Semelová (chat)
  • KDU-ČSL: Pavel Bělobrádek (redakční), Daniel Herman (chat)
  • SPOZ: Zdeněk Štengl (redakční), V. Mynář pozvání na chat dosud nepřijal
  • Strana zelených: Ondřej Liška (chat)
  • Piráti: Ivan Bartoš (chat)
  • Svobodní: Petr Mach (chat)
  • ANO: Martin Stropnický (redakční), Andrej Babiš (chat)
  • Hlavu vzhůru: Jana Bobošíková (chat)
  • Úsvit: Tomio Okamura (chat)

Během sčítání se už nic nezměnilo a předseda Ondřej Liška, nastoupivší poměrně čerstvě po Martinu Bursíkovi, dal funkci k dispozici. Zelení právě ztratili sněmovní zastoupení.

O tři roky později se strana opět hlásí o místa v dolní komoře parlamentu. A opět je vedená Ondřejem Liškou, kterému dala znovu důvěru. Obhájil ji i v roce 2012, kdy jej do boje o předsednictví vyzval už zmíněný Martin Bursík. Ten později ze strany odešel.

Zelení jdou do sněmovního boje s heslem o politice odpovědné vůči lidem i přírodě. "Jsme čitelní a bez skandálů," slibují. Těžiště volební kampaně postavili kolem protikorupčního programu a zastavení plýtvání veřejnými penězi, rovných příležitostí, významu čistého životního prostředí a oživení ekonomiky skrze pomoc lokálním firmám.

On-line chatem s předsedou zelených Ondřejem Liškou začal seriál předvolebních chatů, v nichž vám portál iDNES.cz přinese možnost zeptat se dvanácti lídrů politických stran. On-line rozhovory budou doplňovat i rozhovory redakční s výraznými tvářemi stran s nejvyšší šancí proniknout do Sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video