Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání Sněmovny minutu po minutě
16:22
On-line reportáž ze Sněmovny končí. Děkujeme za pozornost, redakce iDNES.cz. - více informací o projednávání rozpočtu najdete zde
16:08
I Dolejš si vypůjčil při svém projevu hokejovou terminologii. "Tímto rozpočtem si dáme krosček. Pak bychom se už ale nemuseli zvednout," řekl poslanec.
15:52
Dolejš přirovnal rozpočet k porodu mrtvého dítěte.
15:45
Dalším, kdo se přihlásil o slovo, je Jiří Dolejš (KSČM). Připomněl poslancům, že jeho strana návrh rozpočtu nepodpoří. KSČM chce počkat tři čtyři týdny, aby jim vláda mohla předložit rozpočet, který ČR vyvede ze současných problémů.
15:43
Po Nečasovi se k pultíku s faktickou poznámkou vrátil poslanec KSČM Filip. Poučil Nečase, že je lepší "jedenkrát vidět než tisíckrát slyšet". Podle Filipa v Číne už šest tisíc let vše dobře funguje a Nečas by se tam měl jet podívat.
15:35
"Stojíme před rozpočtem, který představuje odložení problému, je to zákázané uvonění, když použiji hokejovou terminologii," řekl Nečas s tím, že české veřejné rozpočty nejsou odolné proti výkyvům ekonomických cyklů. ODS ale při hlasování o rozpočtu návrh Eduarda Janoty podpoří.
15:26
Po Filipovi se k řečnickému pultíku postavil místopředseda ODS Petr Nečas, který nejprve reagoval na slova svého předřečníka o komunistické Číně. Nečas nejprve vyjmenoval, jak to v Číně funguje - tato země například nemá žádný důchodový ani sociální systém. "Pokud KSČM volá k tomuto obratu, tak je to zajímavá informace," řekl Nečas. Pak se začal věnovat státnímu rozpočtu.
15:22
Filip srovnal Českou republiku s Čínou - s příjmy, jaké vykazuje čínská ekonomika, se prý od této vlády nedočká. Chtěl by prý aspoň, aby vláda vycházela při sestavování rozpočtu z reálných čísel.
15:13
Nemohu nechat bez povšimnutí politický symbol rozpočtu. Ignoruje priority vlády Jana Fischera, který říkal, že se budeme zabývat rozvojem vědy, techniky a špičkových technologií. Platy zaměstnanců ve školství jsou ohroženy.
15:12
K mikrofonu přistoupil Vojtěch Filip, musíme se prý nad rozpočtem zamyslet, jinak se stane cárem papíru.
15:10
Opřel se do poslanců, že neposlouchali ministra Janotu, když představoval rozpočet. "Jsou nám tady malováni sněhuláci, o nichž se dá očekávat jedině to, že na jaře roztají. Je to marnost, rozpočet schválen být má, i když víme, že to, co obsahuje, ničemu nepomůže."
15:07
Tlustý citoval článek z deníku MD DNES, kde se komentátor ptal, zda si s návrhem protikrizového balíčku dělají politici legraci. Opověděl, že ano, že marně upozorňoval na rozpor mezi realitou a tím, co poslancům přednášel tehdejší ministr Kalousek. "Dovolím si říct, že všechno byla vědomá nepravda," řekl Tlustý.
15:05
Slovo převzal Bohuslav Sobotka, Miroslava Němcová pak otevřela obecnou rozpravu. Jako první přišel k pultu Vlastimil Tlustý.
15:00
Janota se obává, že by se nám možnost přijetí eura mohla vzdálit kvůli výši deficitu v nejbližších letech.
14:57
Vládní rozpočtová rezerva je 3,65 mld korun. Řetěz čísel znovu přerušil Miroslava Němcová, aby se přítomní zklidnili a věnovali pozornost tématu.
14:55
Na podporu v nezaměstnanosti chce vláda vyplatit přes 14 mld korun, v minulosti to bylo kolem 5 mld. Výdaje na platy a mzdové náklady v příspěvkových org. vzrostou přes 120 mld korun. Počet zaměstnanců placených v rámci mzdové regulace klesne na 434 045.
14:53
Celkové výdaje na rok 2010 jsou oproti letošnímu roku výš o 2,1 procenta. Mandatorní výdaje jsou rozpočtovány na 658,8 mld korun. Výdaje na důchody budou 347,2 mld. S valorizací se nepočítá. Výdaje na důchody ale stejně vzrostou, protože důchodců přibývá.
14:51
Janota přistoupil k přijmové straně rozpočtu. Složená daňová kvóta se očekává ve výši 36,5 procenta. Příjmy z pojistného a státní politiku zaměstnanosti se očekávají ve výši 367 mld.
14:51
Výrazně v příštím roce poklesnou příjmy, až o 8,2 procenta, téměř 92 miliard korun, výdaje se zvýší o 32,8 miliard korun. Saldo dosáhne deficitu 162 miliard korun.
14:47
Janota přešel k základním charakteristikám rozpočtu pro příští rok. Vycházelo se z predikce stanovené v červnu letošního roku, ze střednědobého výhledu předloženého v roce 2008 i z takzvaného Janotova balíčku.
14:45
Útlum ekonomiky se projevil v útlumu exportních trhů, klesla i exportní výkonnost, poznamenal Janota. Miroslava Němcová musela proslov ministra Eduarda Janoty a uklidnit debatující poslance. Vyzvala ty, které jeho řeč nezajímá, aby opustili jednací sál.
14:43
Růst míry nezaměstnanosti lze u nás brát jako cyklický jev. Vývoj na trhu práce je podle Janoty silně asymetrický.
14:41
Odhad průměrné míry inflace na příští rok očekáváme na 2,1 procenta. Situace na trhu práce se zhoršuje, cyklická pozice se projevuje právě na trhu práce. Janota připomněl rostoucí míru nezaměstnanosti. Průměrná míra nezaměstnanosti se má příští rok zvýšit až na 9 procent.
14:39
Nejnovější odhady ukazují možnost lepšího vývoje našich exportních trhů. Inflační tlaky jsou velmi omezené, zhoršující se situace na trhu práce tlačí inflaci dolů, uvedl Janota.
14:38
Janota připomněl pokles hrubého domácího produktu kvůli propadu zahraničního obchodu, ale také plusový přínos spotřeby domácností a spotřeby vlády.
14:36
S řečí nastupuje ministr Eduard Janota. Na své místo dorazil i premiér Jan Fisher.
14:33
Poslanci zahájili krátce po 14:30 pokračování dnešní schůze. Miroslava Němcová svolává gongem poslance, měli by začít projednávat státní rozpočet pro příští rok v prvním čtení.
11:44
Po Martinu Bursíkovi se přihlásil poslanec Tluchoř s otázkou. Chtěl požádat o šedesátiminutovou přestávku na jednání klubu ODS. Miroslava Němcová navrhla, že přestávka by se dala spojit s pauzou na oběd. Poslanci se sejdou znovu ve 14:30, projednávat budou státní rozpočet v prvním čtení.
11:38
Bursík kritizoval i ekologickou superzakázku. Protože její kritéria určilo ministerstvo financí, které zajímá jen finančně nejvyhodnější nabídka. Možná prý dojde ke zrušení tendru, protože nejde o zakázku za 115 miliard korun. Dělá to podle něj plus minus 40 miliard. Chybu vidí Bursík v zadání.
  • Martin Bursík v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009)

    Martin Bursík v Poslanecké sněmovně. (21. října 2009) / Autor: Čt24

11:30
Vláda by měla vzít zasvé kontinuita vlády předchozí. Boj proti klimatickým změnám je v ČR velmi pozadu. V Česku je to málo významné téma, nejvýznamnějším tématem je boj proti chudobě a hladu v rozvojových zemích, uvedli Evropané. "My ale vidíme jen zájmy české kotliny, A ještě blokujeme ratifikační proces," řekl.
11:27
Opřít jadernou energetiku o Rusko, je podle Bursíka bezpečnostním rizikem. Na ministerstvu obchodu jsou úředníci buď naivní nebo zlobbovaní či koupení RUskem, pokračoval Bursík. "Debatu o energetice by měl pan Fischer propojit s debatou o klimatických změnách a energetické koncepci," domnívá se Bursík.
11:26
Kritizoval napojení na ruské dodavatele, protože ze 100 procent bude ČR závislé v dodávání jaderného paliva na Rusku. Zmínil i zájem postavit u nás závod na jaderné palivo. Hlavním zájemcem je znovu Rusko.
11:22
K pultíku přišel Martin Bursík, který otevřel téma energetické politiky. Bývalý předseda zelených kritizoval současný návrh koncepce. Vadí mu, že se nechává v rukou ministerstva průmyslu a obchodu.