Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do školek nedorazily tisíce předškoláků, všechny se dohledat nepodaří

  19:11aktualizováno  19:11
Poslední rok mateřinky je nově povinný, rodiče však do školky nepřivedli odhadem několik tisíc pětiletých dětí. Některá města po předškolácích pátrají, jinde čekají na pokyny ministerstva. Všechny se ale dohledat nepodaří, řada z nich se nezdržuje v místě bydliště, nebo má trvalý pobyt na magistrátu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rodičům předškoláka, který do mateřinky nechodí, hrozí ve správním řízení až pětitisícová pokuta. Ve stovkách případů však zřejmě ani nebude koho trestat.

„O sedmi dětech nemáme informace, nevyskytují se na adrese trvalého bydliště a zřejmě jsou v zahraničí. Dalších osmnáct případů řeší přestupkové oddělení,“ uvedla mluvčí Přerova Lenka Chalupová.

Ještě daleko víc pětiletých dětí aktuálně postrádají v Mostě, kde z vlastní iniciativy pomáhaly malé „záškoláky“ hledat i ředitelky mateřinek. „Zejména ředitelky menších škol vyšláply do terénu a samy děti dohledaly, pokud věděly, kde se zdržují,“ přiblížil mluvčí Mostu Petr Baraňák.

Mimo ředitelek se tam zapojili do hledání už i terénní sociální pracovníci či Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), stále však chybí více než stovka dětí.

„Většina z nich má bydliště na magistrátu, nebo se zdržují mimo trvalé bydliště. Pohybují se po Čechách, Slovensku, Maďarsku, někdy i celé Evropě a to je věc, se kterou město nemůže dělat nic. Je to stejné, jako třeba s chronickými dlužníky,“ doplnil mluvčí Mostu.

Kdo má „záškoláčky“ hledat?

Některá města se do pátrání vrhla, aniž by měla jasný návod, jak postupovat. „Většina měst by byla ráda, kdyby k tomu dostala nějakou metodiku. Celorepublikově problematika není ošetřená, každé město se k tomu staví rozdílně,“ doplnil Baraňák.

Kdo by měl nezapsané předškoláky hledat, se totiž ministerstva školství a práce a sociálních věcí zatím neshodla. Druhý jmenovaný resort by OSPOD nejraději zapojoval až při důvodném podezření na zanedbávání dítěte a tvrdí, že pátrání by si měly obce obstarat samy bez jeho pomoci.

„O problematice řešení přestupků a zapojení OSPOD do řešení přestupků v současnosti MŠMT s MPSV jedná,“ uvedlo na dotaz ministerstvo školství. Přesné počty, kolik pětiletých i přes zákonné nařízení do školek nenastoupilo, bude mít podle svého vyjádření během října po vyhodnocení sběru dat.

Třeba v Brně tak zatím raději vyčkávají. „Školy nyní čekají na závazné stanovisko ministerstva, komu mají seznamy (nezapsaných předškoláků - pozn.red) předat,“ řekla iDNES.cz mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Šrámková. V Brně se podle aktuálních čísel nedostavilo 727 dětí z celkových 4036. „Je to však o padesát dětí méně než v červnu,“ doplnila.

Předškoláci „dálkaři“ dělají vrásky ředitelům. Nedomyšlené, shodují se

Stejně tak se jednatřicet dětí, zapsaných ve školkách mimo jejich spádovou oblast, podařilo během prázdnin dohledat v Přerově, kde původně postrádali 56 z celkem 380 předškoláků. Rodičům těch zbylých úřad rozeslal obsílky a kontaktoval je i v terénu, než je postoupil přestupkovému oddělení.

„Při hledání dětí jsme spolupracovali i s terénními sociálními pracovníky a OSPOD. Celá záležitost ještě není uzavřená a nemáme konečný výsledek z přestupků,“ dodala Chalupová.

Podobně k problematice přistoupili například v Ústí nad Labem. „Nedorazilo k nám pět předškolních dětí, informace jsme předali zřizovateli, který je dohledá, tuším, přes přestupkovou komisi,“ řekla iDNES.cz ředitelka největší ústecké školky Jitka Tržilová.

Zůstanou hříšníci bez postihu?

Pokud rodič nepřebírá poštu, lze proti němu podle vyjádření ministerstva vést správní řízení i v jeho nepřítomnosti. „Při dlouhodobějším zanedbávání školní docházky se může jednat o trestný čin, který pak řeší policie, která má širší škálu nástrojů, jak takové rodiče skutečně vyhledat,“ doplnilo ministerstvo školství.

To však někteří považují za zbytečné zatěžování úředníků i policie, kdyby měla po všech nedohledaných rodičích a dětech pátrat v zahraničí.

„Někteří rodiče si o povinnosti řeknou se zpožděním a třeba to napraví, ale drtivou většinu těch, kteří nenastoupili, město nemá dostupnými prostředky jak dohledat. Zahajovat správní řízení, když nemáte proti komu, je plýtvání silami i prostředky a také si nejsem jistý, jestli je to věc, kvůli které má smysl zatěžovat policii,“ doplnil mluvčí mostecké radnice Petr Baraňák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Žena se u hradeckého soudu domáhá milionu korun za údajně nezvládnutou operaci...

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Najdete na iDNES.cz