Snaha Jiřího Paroubka začít dělat v ČSSD zásadní změny narazila na nechuť delegátů.

Snaha Jiřího Paroubka začít dělat v ČSSD zásadní změny narazila na nechuť delegátů. | foto: Radek Miča, MF DNES

Předsedu příště zvolí celá ČSSD, jiné změny neprošly

  • 842
Sociální demokracie přistoupila takřka k revoluční změně. Delegáti sjezdu rozhodli, že příštího předsedu strany budou volit všichni členové ČSSD. Tento výsledek téměř zastínil druhé dnešní velmi důležité rozhodnutí, kterým je zvolení Bohuslava Sobotky prvním místopředsedou strany.
popisek SOBOTA NA SJEZDU:
Klaus a proměna ČSSD

Na tento sjezd nebude předseda strany Jiří Paroubek moc rád vzpomínat. Zatímco včera se musel srovnat s nepříliš přesvědčivým vítězstvím v předsednických volbách, dnes prožil možná ještě větší zklamání. Jeho snaha začít dělat v ČSSD zásadní změny naráží na nechuť členů strany už v počátcích.

Paroubek si například přál, aby předsedy okresních či krajských organizací si volili sami členové těchto organizací - delegáti ale řekli ne.

Paroubek chtěl také větší kvóty pro zastoupení žen a mladých na kandidátkách či vznik takzvané konference, na které by vybraní členové strany rozhodovali o důležitých věcech. I to delegáti zamítli.

Z původně velkých změn tak paradoxně zůstala jen jediná, zato ovšem opravdu velká. Už ne sjezd, ale každý člen ČSSD rozhodne o tom, kdo stane na nejvyšším stranickém stupínku.

Hned po hlasování se ale ukázalo, že samotné delegáty takové rozhodnutí značně překvapilo. "Za dva roky bude možné toto rozhodnutí změnit," zklidnil některé místopředseda strany Sobotka.

popisek FOTOGALERIE:
Sjezd ČSSD obrazem

Paroubkova modernizace tak utrpěla těžkou ránu, její první vlajková loď - jak nazval větší zastoupení žen na kandidátkách sám Paroubek - se potápí ke dnu.

Sobotkův triumf Paroubka překvapil
Vítězství Bohuslava Sobotky bylo takřka triumfální, vždyť získal 85 procent hlasů. Protikandidáta neměl, ale i kdyby se proti němu někdo postavil, stěží by mohl na vítězství pomýšlet.

Sobotka po svém znovuzvolení Když jednacím sálem zazněl výsledek volby, předseda strany Paroubek povstal a Sobotkovi gratuloval. Na jeho tváři bylo přitom vidět překvapení a možná také zklamání. V kuloárech také hned začaly znít názory, že Paroubek musel poprvé pocítit, jak mu v Sobotkovi vyrostl napříště nesmírně těžký soupeř.

"Nejsem nijak zklamaný, sám jsem přece chtěl, aby Slávek Sobotka byl mým prvním místopředsedou," tvrdil Paroubek novinářům.

Bude fotbal, radovali se účastníci sjezdu
Další volby řadových místopředsedů delegáti posunuli na pozdější čas. Na účastnících sjezdu je už vidět únava.

Do monotónní sčítání hlasů v nekonečném množstí hlasování ale zazněla jedna informace, která vyvolala evidentní oživení. Delegáti se dozvěděli, že večerní fotbal mezi Českem a Německem jim bude promítán přímo v jednacím sále - to bylo radosti a potlesku. 

Sobotka se "otřel" o Tvrdíka
Sobotka toho v nominačním projevu mnoho neřekl, což vysvětlil tím, že delegáti ho už velmi dobře znají, stejně jako on zná je. Nikdo ovšem nepochybuje, že Sobotka bude hájit Paroubkovu politiku, byť dnes slíbil, že ho bude upozorňovat i na problémy.

Bohuslav Sobotka volí prvního místopředsedu"Je důležité, aby první místopředseda dokázal předsedovi říkat pravdu vždycky, když je to potřeba. Protože mi věřte, ne vždycky jsou ochotni všichni předsedovi ČSSD pravdu do očí říkat," sdělil Sobotka, ale konkrétnější nebyl. Dalo by se dodat - jak je u něj obvyklé.

Sobotka rovněž "jemně" zaútočil na šéfa Paroubkových poradců Jaroslava Tvrdíka, který se mezi delegáty netěší nejlepší pověsti.

"Já jsem přesvědčen, že Jarda Tvrdík je výborný organizátor našich volebních kampaní, ale o politických a personálních otázkách se musí rozhodovat v orgánech ČSSD, ne mimo tyto orgány," stěžoval si Sobotka. A uslyšel potlesk delegátů.

Problémová jména - Hulinský a Starec
Ostrý souboj se ale zřejmě strhne až o místa řadových místopředsedů. Prvním problematickým kandidátem je předseda pražské ČSSD Petr Hulinský, kterého Paroubek jako svého blízkého spolupracovníka nechce. Tvrdí, že na funkci nemá politické schopnosti.

"Pokud by byl zvolen, považoval bych to za svůj neúspěch. Těžko si to umím představit, to bych se musel nad svou politickou budoucností zamýšlet," hlásil už předem Paroubek.

Hulinský pro to dělá maximum. V zákulisí promluvil s řadou delegátů, v jednacím sále nechal roznést propagační letáček, který mu má pomoci ke zvolení. Když má ale říct svůj názor na Paroubkův vztah k němu, jen vyhýbavě odpovídá, že by s předsedou rád spolupracoval.

Mezi kandidáty na místopředsednický post je ukryta ještě jedna "nášlapná mina" - Martin Starec. Právě ten včera rozzlobil Paroubka, když se postavil k mikrofonu a naznačil, že šéfovi strany jde o centralizaci moci.

Tento dřívější místopředseda strany pro řízení přitom vždy patřil spíše k "šedivým" lidem ve vedení, kteří na sebe nijak neupozorňovali a komunikace navenek jim dělala problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video