Předsedou lidovců se na čtyři roky stal Kalousek

  11:02aktualizováno  21:13
Sjezd KDU-ČSL zvolil na čtyři roky předsedou strany Miroslava Kalouska. Ten byl ve volbě jediným kandidátem. Od delegátů získal celkem 78,7 procenta hlasů. Prvním místopředsedou strany se stal Jan Kasal, ani on neměl soupeře.
Miroslav Kalousek byl jediným kandidátem na předsedu strany

Miroslav Kalousek byl jediným kandidátem na předsedu strany | foto: Dan MaternaMF DNES

Celkem hlasovalo 316 účastníků sjezdu, kteří odevzdali 296 platných hlasů. Z nich bylo 249 pro Kalouska.

Miroslav Kalousek se ve svém kandidátském projevu soustředil na nadcházející parlamentní volby, které označil za „zásadní politický zápas“.

„Čím silnější budou po volbách křesťanští demokraté, tím menší bude nebezpečí, že do správy věcí veřejných se promítne komunistická ideologie,“ řekl Kalousek.

Křesťanští demokraté mají podle něj dát jasně najevo, že nepřipustí vliv komunistů na vládu, zvyšování daňové zátěže, snížení ochrany vlastnictví a likvidační podmínky pro živnostníky

„Náš program je tu proto, aby nabídl zdravý rozum mezi Modrou šancí a socialismem,“ dodal jediný kandidát na předsedu.

Mandát na čtyři roky
prodloužení mandátu zvoleného vedení strany ze dvou na čtyři roky. Pokud si to členové strany vyžádají, bude ale možné svolat mimořádný volební sjezd. Lidovci se tak vrací k modelu, který ve straně platil do roku 2001.

Stejně jako Kalousek neměl konkurenci ani první místopředseda strany Jan Kasal. Ten získal 253 hlasů a svou funkci tak s přehledem obhájil.

Řadovými místopředsedy se v podvečer stali lidovečtí ministři zahraničí a dopravy Cyril Svoboda a Milan Šimonovský. Po třetím kole voleb je doplnil ještě šéf moravskoslezské organizace Pavol Lukša a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Jedinou novou tváří ve vedení strany je tak Pavol Lukša. Ten vystřídal ve funkci Libora Ambrozka, který se rozhodl už nekandidovat a soustředit se jako jihomoravský stranický lídr na úspěch ve volbách do Sněmovny.

Kalousek: Věříme v zisk přes deset procent
Staronový předseda strany Kalousek dopoledne bilancoval úspěchy strany a naznačil i volební cíl - získat přes deset procent voličských hlasů.

„Pevně věřím, že ve volbách splníme cíl, který jsme si předsevzali - poprvé v moderní historii KDU-ČSL dosáhnout dvouciferného výsledku,“ řekl Kalousek, který je jediným kandidátem na nového šéfa strany.

Kalousek ocenil i úspěchy strany v krajských volbách, hlavně absolutní vítězství na jihu Moravy. „Toto vítězství bylo velkým povzbuzením pro nás pro všechny a názornou ukázkou, že KDU-ČSL může porazit i velké strany,“ dodal.

Předseda strany obhajoval i postup při dvou vládních krizích, především při aféře Stanislava Grosse. Tehdy lidovci vyzvali premiéra k demisi. „Jsem pevně přesvědčen, že jsme v žádném případě neměli mandát mlčet a nekonat,“ sdělil Kalousek.

Ve volbách pak chce strana zaměřit pozornost na města, kde je její pozice slabší. „Naší povinností je předložit věrohodnou alternativu mezi egoismem liberálů na straně jedné a demotivujícím socialismem na straně druhé. Nejsme tu proto, abychom podporovali ODS proti ČSSD, ani proto, abychom podporovali ČSSD proti ODS,“ uzavřel předseda.

ODS: Lidovci kryjí spolupráci s komunisty
Na úvod sjezdu promluvili k delegátům i šéfové ODS a Unie svobody. Předseda ODS Mirek Topolánek hovořil o možnostech budoucí spolupráce, byl ale i poměrně kritický.

Topolánek podle svých slov sledoval už před dvěma lety s mírnými rozpaky účast lidovců v koalici se sociálními demokraty. „Tyto rozpaky jsou už dnes větší než malé,“ řekl Topolánek.

Podle něj lidovci svou přítomností ve vládě vytvářejí stafáž spolupráci ČSSD s KSČM. I jejich zásluhou tak prý vliv komunistů narůstá.

„ODS a KDU-ČSL jsou dvě strany s největší odpovědností za vývoj země bez komunistů“ dodal Topolánek. Společně by strany měly po volbách navázat na svou práci v koalicích z první poloviny 90. let a zabránit tomu, aby „levice zařadila zpátečku“.

„Buďte silou, klidně i velkou,“ sdělil Topolánek delegátům v narážce na slogan lidovců Klidná síla.

Projev unionisty Pavla Němce byl kratší a zdůrazňoval hlavně společné body programů obou stran, například podporu podnikání. „Přestože se v mnohém lišíme, jsme schopni spolupráce,“ řekl Němec, podle něhož byly obě strany v minulosti často“tmelem koalice“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz