Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předsednictví je pro naši zemi dobrý marketing, soudí vicepremiér Vondra

  15:00aktualizováno  16:40
Česká republika se 1. ledna ujala předsednictví v Radě Evropské unie. "Předsednictví je pro naši zemi dobrý marketing. Bude se o nás víc psát, což vyvolá větší zájem o naše výrobky či o návštěvu naší země," napsal čtenářům vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Zvládnout politická jednání a přípravu bude důležité, ale neméně důležité je, aby pro naše občany nezůstalo předsednictví prázdným pojmem, soudí Vondra. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Předsednictví je také příležitost leccos ovlivnit. V době ekonomického útlumu je to šance také leccos bohulibého prosadit. Chceme například posílit dopravní a energetické infrastruktury ve střední Evropě," dodal Vondra.

Čtenářka Jana se vicepremiéra ptala na to, kdo rozhodl o tom, že Česká republika bude Unii předsedat v prvním pololetí roku 2009.

"Rozhodlo se to po rozšíření v roce 2004, v té době vládla Špidlova vláda. Kdysi bylo abecední pořadí, pak se hledal nějaký vyvážený systém, aby se střídaly státy větší a menší, severní a jižní, nové a staré. Už tehdy, když Špidlova vláda souhlasila s tím, že to budeme dělat po Francii a před volbami do Evropského parlamentu, jsem si říkal, že hůř to být nemohlo," odpověděl Vondra.

O tom, že předsednictví zvládneme, však nepochybuje. "Možná je lepší začít s malým očekáváním u jiných a pak dobře překvapit, než vyvolat dopředu velké očekávání a pak selhat," doplnil.

odpovědi alexandra vondry najdete zde

Česká republika bude ve funkci předsedající země evropské sedmadvacítky šest měsíců, během této doby bude pro členské státy "hlasem i tváří".

"Říci, že předsednictví je velká šance pro malou zemi, může znít možná pateticky, ale je to tak. Předsednictví představuje pro naši zemi ideální šanci, jak se zviditelnit a dokázat našim kolegům v Evropské unii i ve světě, že se umíme postarat nejen sami o sebe, ale i o ostatní," vysvětlil Vondra.

Jako hlavní úkoly bude mít Česko na bedrech svolávání a řízení zasedání Rady EU. Tu bude také zastupovat při jednáních s ostatními institucemi Unie.

"Po šest měsíců bude Česká republika řídit chod organizace, která zahrnuje téměř půl miliardy Evropanů. Způsob, jakým se tohoto úkolu zhostíme, může na mnoho let ovlivnit naši pověst a postavení," zdůraznil Vondra.

V době předsednictví se v Bruselu, v předsedající zemi i jinde ve světě koná na tři tisíce jednání na různých úrovních, od nejvyšší až po nejnižší. V průměru je tedy třeba zajistit zhruba dvacet pět jednání denně.

VŠE o českém předsednictví EU zde

"Zvládnout politická jednání a přípravu bude důležité, ale neméně důležité je, aby pro naše občany nezůstalo předsednictví prázdným pojmem. Chceme, abyste do toho šli s námi. Evropská unie působí často jako příliš vzdálená běžnému lidskému životu. Předsednictví je příležitostí, kdy si na ni tak trochu bude moci sáhnout každý z nás," dodal Vondra.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz