Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předseda sněmovny vyhlásil stav legislativní nouze

  16:44aktualizováno  16:44
- Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus vyhlásil stav legislativní nouze kvůli návrhu zákon o zákazu dodávek firmy ZVVZ Milevsko pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. Tento stav bude v souladu s požadavkem vlády trvat do 3. března.
Vláda ve středu večer schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu.

Václav Klaus v písemném rozhodnutí o vyhlášení stavu legislativní nouze uvedl, že důvodem pro tento postup je ohled na bezpečnost českého státu a zamezení značných hospodářských škod hrozících České republice, takto odůvodnila potřebu rychlého projednání návrhu zákona už vláda.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Podle jednacího řádu vyhlašuje zmíněný stav na určitou dobu šéf sněmovny, a to na návrh vlády. Učiní tak za mimořádných okolností, kdy jsou základním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů či bezpečnost státu nebo kdy hrozí značné hospodářské škody. Sněmovna jako celek může stav legislativní nouze zrušit nebo omezit.

"Zdá se mi trošku zjednodušené, aby se čekalo, že přijede paní ministryně zahraničí USA (Madeleine Albrightová) a předem se pro radost udělá tento zákon. Myslím, že bychom měli uvažovat koncepčněji, systematičtěji," komentoval Klaus vládní záměr. Naznačil, že kabinet svým postupem částečně převádí odpovědnost na sněmovnu.

Zakázku pro Írán stát firmě zaplatí
Na nočním jednání ministra průmyslu a obchodu s představiteli firmy ZVVZ Milevsko bylo dohodnuto, že zakázku vzduchotechniky bude stát kompenzovat asi ze 75 procent.

"Do příští středy budou náměty zpracovány do konkrétního projektu," řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. "Očekáváme, že přispěje americká strana, na jejíž požadavek jsme k těmto řešením byli svým způsobem nuceni přistoupit," dodal.

Mezitím by měla vláda učinit určité podpůrné kroky. "Je to otázka asi

Proti dodávkám do Íránu se postavily Británie a USA, které se obávají vojenského zneužití zařízení. Kdyby se obchod uskutečnil, mohly by České republice hrozit sankce ze strany některých členů NATO. Podle dostupných informací by vláda chtěla problém vyřešit do oficiální návštěvy Albrightové v ČR příští týden.
dvouměsíční přechodné výpomoci, než by zakázková náplň naběhla," uvedl ministr.

Pokud by parlamentem návrh zákona neprošel, je podle Grégra připraveno blíže neurčené náhradní řešení.

Šéf ZVVZ Stanislav Kázecký přiznal, že Grégrovi sím navrhl náhradní řešení. "Tyto zakázky jsou z části pro podniky ve státním vlastnictví a na export a nyní by se měla jejich realizace urychlit a zařadit do výroby v březnu, dubnu či třetím čtvrtletí," prohlásil.

Vláda schválila návrh zákona o zákazu dodávek pro Írán
Důvodem kabinetu Miloše Zemana k vyhlášení stavu legislativní nouze od čtvrtka do 3. března jsou podle Roučka otázky bezpečnosti České republiky a "zamezení značných hospodářských škod hrozících ČR".

Vláda se také rozhodla nedodržení zákazu sankcionovat pokutou až 20 miliónů korun nebo do výše pětinásobku ceny zboží, pokud to bude víc než 20 miliónů. "Ten zákon půjde do parlamentu zítra," řekl Rouček. Návrh zákona přitom nepočítá s žádnými kompenzacemi.

Návrh zákona by mohl mít v Poslanecké sněmovně velkou naději na schválení. Ukázaly to první reakce poslanců. Výhrady totiž vyjádřili jen zástupci KSČM.

Česká společnost ZVVZ Milevsko měla v úmyslu do elektrárny v Búšehru dodat vzduchotechniku za milión korun. Milevský podnik, na který dolehl výrazný útlum tuzemské poptávky, vyhrál výběrové řízení ruské společnosti Atomstrojexport na subdodávku klimatizačního zařízení pro dva bloky busherské elektrárny v hodnotě třicet milionů dolarů. Proti vývozu se však postavily některé členské země Severoatlantické aliance kvůli pověsti Teheránu coby režimu podporujícího terorismus.  Predevším Spojené státy, Velká Británie a Izrael proto vyzvaly českou vládu, aby obchodu zabránila.

Vláda v polovině února rozhodla o tom, že tato zakázka nebude uskutečněna, uvažovala dokonce o majetkovém vstupu do firmy.

Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer si není jistý, jestli je skutečně potřeba přijímat zvláštní zákon. "Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována," řekl Langer ještě před rozhodnutím vlády.

Každopádně podle něj, pokud se stát rozhodne zakázat soukromé firmě podnikat, měl by se s ní finančně vyrovnat. "V sázce je budoucnost toho podniku a především několik set pracovních míst," dodal Langer.

Ohlasy na zákaz dodávek pro Írán
Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) ...i když se po posledních volbách zdá, že je možné předpokládat, že v Íránu je možný proces postupné demokratizace politických poměrů, ale to je podle mne v této chvíli spíše věcí budoucnosti.
Šéf sněmovního výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina (ODS) Tlak ze zahraničí je v tomto případě tak velký, že nebude politická vůle se tomu nějak bránit. Je evidentní, že to nemůžeme ustát.
Místopředseda Unie svobody Petr Mareš Měl jsem možnost mluvit s našimi partnery v rámci zasedání Parlamentního shromáždění NATO a vím, že tato otázka je především pro americké spojence velmi háklivá.
Předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip Postup vlády nechápu. Je to výraz nesuverenity tohoto státu.
Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer    Myslím, že ta dodávka do Íránu není v rozporu s žádným právním předpisem České republiky, a já se domnívám, že po změnách, ke kterým dochází v Íránu následně po parlamentních volbách, by podle mého názoru nemělo nic bránit tomu, aby ta zakázka byla realizována.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz