Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předseda severoirské vlády Trimble končí

  13:11aktualizováno  13:11
Předseda severoirské vlády David Trimble odstoupil ze své funkce. V neděli po půlnoci totiž vstoupila v platnost demise, kterou Trimble podal již na začátku května. Rezignaci Trimble odůvodnil odmítnutím Irské republikánské armády (IRA) složit zbraně, což bylo součástí mírové dohody o Ulsteru. Svým prozatímním nástupcem Trimble v sobotu jmenoval jednoho ze svých spolupracovníků a ministra v severoirské vládě Reginalda Empeyho.

Demisí má vyvinout tlak na odzbojení IRA
"Jsem připraven znovu úřad převzít, ale jen tehdy, pokud budou zbraně s trvalou platností složeny," uvedl Trimble. Odstupující premiér vysvětlil své rozhodnutí tím, že chce zajistit, aby byly plně realizovány mírové dohody z dubna 1998, které stanoví odzbrojení polovojenských oddílů jak na straně protestantů, tak na straně katolíků.

Trimble vysvětlil, že se rozhodl pro demisi proto, že IRA, hlavní katolická polovojenská organizace, učiní ústupky jedině tehdy, bude-li pod tlakem.

IRA zatím považovala za postačující, že umožnila nezávislým zahraničním inspektorům kontrolu svých skladišť zbraní.

Šestapadesátiletý Trimble se v neděli účastní ve Francii vzpomínkových oslav v souvislosti s výročím bitvy na Sommě z roku 1916. Ve 36. ulsterské divizi bojoval tehdy i jeho dědeček. V bitvě na Sommě, jedené z nejkrvavějších bitev první světové války, padlo v prvních 48 hodinách na 5000 vojáků ze Severního Irska.

Mezitím policie vyšetřuje dva útoky vedené s podomácku vyrobenými výbušninami ve správním středisku Ulsteru Belfastu, při nichž sice nebyl nikdo zraněn, ale které ukazují, jaké napětí v provincii přetrvává.

Severní Irsko v nejistotě
Trimbleova demise vůdce uvrhla zatím Severní Irsko do období značné nejistoty. Jestliže do šesti týdnů Trimble nebude požadovat hlasování Severoirského shromáždění, jímž by byl znovu uveden do úřadu, může britská vláda vypsat předčasné volby do severoirského parlamentu anebo prostě zrušit decentralizované instituce v Ulsteru a převzít nad ním přímou správu.

"Jsem zarmoucen, že David Trimble podal demisi... ale chápu velmi dobře důvody, které jej vedly k tomu, že ji považoval za nevyhnutelnou," uvedl britský premiér Tony Blair. "Trimble byl pro severoirské obyvatelstvo dobrým premiérem a já doufám, že se bude moci brzy do svého úřadu vrátit," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz