Britský pore | foto: Reuters

Předseda Juncker rezignovat nemíní, vzkázala Zaorálkovi Evropská komise

  • 556
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker kvůli britskému rozhodnutí o brexitu odstupovat nehodlá. Mluvčí eurokomisařů to řekl v reakci na slova Lubomíra Zaorálka. Český ministr zahraničí v neděli prohlásil, že Juncker není muž na svém místě. Komisaři se hájí, že oni referendum nevypsali.

Zaorálek v nedělní televizní debatě Václava Moravce poznamenal, že podle něj není po referendu o setrvání Británie v EU Juncker mužem na svém místě. „Musíme se ptát, kdo je za ten výsledek referenda v Británii zodpovědný,“ řekl ministr. K demisi však Junckera přímo nevyzval (více se dočtete zde).

„Tuto otázku jsem dostal už minulý čtvrtek a odpověděl jsem na ni slovem, které má dvě písmena a prvním z nich je ‚N‘,“ reagoval v pondělí mluvčí eurokomisařů Margaritis Schinas. Novináři se ho ptali, zda Juncker na výzvu šéfa české diplomacie skutečně odpoví rezignací.

„Rád bych vám osvěžil paměť: Komise referendum nevyvolala. Ti, kdo musejí vyvodit závěry, jsou ti, kdo jej vyvolali. My to nebyli. My pracovali na podmínkách pro spravedlivou dohodu, kterou pak jednomyslně přijalo všech 28 členů EU,“ řekl Schinas. Komise jako taková se v pondělí odpoledne poprvé od britského referenda schází v Bruselu.

EU nebude s Británií jednat, dokud neoznámí odchod

Juncker v pondělí telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem, který britské referendum vypsal a krátce po vyhlášení výsledku podal demisi. Debata prý byla milá a přátelská, odcházející premiér poděkoval komisi a jejím zaměstnancům za práci před referendem. Především za příspěvek k únorové dohodě o reformě vztahů mezi EU a Británií.

Britská volba

Dohoda, která měla být Cameronovým trumfem v kampani před referendem, omezovala možnosti pracovníků z jiných zemí EU dosáhnout v Británii na určité sociální dávky, či například zajišťovala větší ochranu britského finančního sektoru.

Když Britové v poměru 52:48 v referendu další účast své země v EU odmítli, celá dohoda přestala platit (vše o hlasování najdete zde).

Schinas ovšem zdůraznil, že EU teď už s Velkou Británií o jakýchkoli změnách podmínek nebude jednat, dokud Londýn oficiálně nezahájí proces vystoupení z Unie na základě článku 50 Lisabonské smlouvy.

Odchod musí britská vláda oznámit dopisem nebo během projevu na evropském summitu. Pak se rozběhne maximálně dvouletá lhůta na vyjednání podmínek, po níž britské členství v Unii definitivně skončí.

„Jedno je jasné. Předtím, než Británie oznámení pošle, nebudou žádná předběžná neformální jednání o okolnostech vystoupení. Pořadí kroků musí být dodrženo,“ potvrdil i mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Kabinet Angely Merkelové však počítá s tím, že Spojené království svůj odchod nejspíš oznámí až pod vedením nového předsedy vlády.

Na brexit reagoval oznámením odchodu jako první britský premiér Cameron:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video