Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předražené Pandury „polykají“ další státní peníze. Potřebují nové vysílačky

  1:02aktualizováno  13:29
Neumějí kódovat delší vzkazy ani dobře "komunikovat" s ostatními vozidly NATO, stěžují si vojáci. A stěžovali si, už když ministerstvo obrany radiostanice RF-13/250 na obrněné transportéry Pandur kupovalo. Teď pořídila armáda pro mise v Afghánistánu čtyři nové radiostanice značky Harris.

Ministerstvo podle vojáků při původním nákupu argumentovalo podporou české firmy. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Radiostanice byly v balíku za 80 milionů korun na dovybavení pandurů před jejich odjezdem do Afghánistánu. Pandury, které armáda už tak koupila třikrát dráž než například Portugalsko, se znovu prodražují. (více o ceně pandurů čtěte zde)

"Byl silný tlak"

"Varovali jsme už tehdy, že tyto radiostanice nejsou kompatibilní s afghánským komunikačním prostředím. Ale z ministerstva obrany byl tehdy silný tlak na to, aby se koupily," popsal jeden z vysoce postavených armádních důstojníků.

Ministerstvo tehdy podle vojáků argumentovalo tím, že podpoří českou firmu. Radiostanice totiž dodávala firma Dicom z Uherského Hradiště.

ZBROJAŘ HÁVA: VONDRA TLAČIL NA NÁKUP PANDURŮ

Vzájemné obviňování, kdo lobboval a kdo nelobboval za podivné nákupy armádní techniky, nabírá na obrátkách. Poté, co ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 minulý týden prohlásil, že ministr obrany Alexandr Vondra z ODS se osobně zasazoval za nákup transportérů Pandur, se do Vondry pustil i zbrojař Richard Háva, který je dlouholetým přítelem Kalouska.

"Jelikož je obchod se speciální armádní technikou poměrně komplikovanou a drahou záležitostí, byl také ovlivňován politickou reprezentací, a to včetně Alexandra Vondry preferujícího zejména výrobce ze zámoří," napsal Háva v tiskovém prohlášení. Vondra považuje obvinění za schválnost. "Má zabránit pokračování reforem a omezení role prostředníků při nákupu vojenského materiálu, které nákupy prodražují," reagoval. Právě Hávova bývalá firma Omnipol zprostředkovávala několik obchodů pro ministerstvo.

"Argument, že se podpoří česká firma, byl tím hlavním pro nákup RF-13/250," dodal důstojník, který si kvůli současné situaci na ministerstvu obrany nepřál zveřejnit jméno.

"Současnou situací" myslí humbuk, který se na ministerstvu rozpoutal poté, co MF DNES upozornila na chystanou manipulaci se zakázkou na dodávku minometů, kterou domlouval odvolaný náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL). (Kdo chce získat zakázku, musí posedět s lobbisty, ukázal Kopřivův případ)

Ten na schůzkách, které MF DNES monitorovala, podrobně rozkryl systém nekalého přidělování zakázek a mluvil také o zmanipulovaných nákupech obrněných transportérů Dingo, Iveco a Pandur. A ministr Alexandr Vondra proto chystá rozsáhlou kontrolu všech dokončených i chystaných nákupů.

Generální štáb armády včera MF DNES potvrdil, že nové radiostanice pro pandury skutečně nakoupil.

Podle mluvčí Jany Růžičkové byly nové radiostanice nutné proto, že čeští vojáci v Afghánistánu podléhají Američanům a technika musí být kompatibilní s tou jejich. "A to včetně prostředků pro utajené spojení, které je v Afghánistánu vzhledem k hornatému prostředí a aktuálním bezpečnostním podmínkám nutností," uvedla Růžičková.

Ministerstvo neví, kolik stály

Na otázku, zda se už při nákupu původních radiostanic nevědělo, že nebudou dobře "spolupracovat" s ostatními stanicemi v rámci NATO, ministerstvo neodpovědělo. A jasné není ani to, kolik nové stanice na pandury stály.

"Byly zčásti americkou stranou zapůjčeny, zčásti darovány a jen malá část z nich byla dokoupena z našich financí," podotkla Růžičková.

A dodala, že radiostanice RF-13/250 jsou "kvalitním spojovacím prostředkem, který plně vyhovuje potřebám a úkolům plněným jednotkami armády, a v žádném případě neohrožují životy vojáků".

Dodavatel radiostanic, firma Dicom, se stížnostmi vojáků na kvalitu radiostanic také nesouhlasí. "Není pravda, že radiostanice instalovaná v pandurech neumí kódovat. Utajená komunikace mezi radiostanicemi různých výrobců, a tudíž i států NATO, je obecně problémem, ne z důvodu nedostatečnosti jednotlivých stanic, ale proto, že neexistuje společný standard," říká ředitel Přemysl Večeřa.

Jak se "dojí" armáda

1. Česko-slovenský projekt
Když česká a slovenská vláda podepíší společné memorandum o nákupu armádní techniky a zaštítí to hlavičkou "strategický projekt", nemusí podle směrnic EU vypisovat výběrové řízení a mohou dodavatele vybrat přímo.

"Fígl" je v tom, že memorandum není závazné ani vymahatelné, a druhá strana tudíž nemusí koupit nic. Podpisem jen umožní druhému státu obejít výběrové řízení. Stalo se tak například při nákupu lehkých obrněných vozů Iveco pro českou armádu.

2. Cena těsně pod půl miliardy
Pokud cena zakázky nedosahuje půl miliardy korun, není dodavatelská firma povinna dodat ke strojům takzvané offsetové programy, což znamená, že na projektu se dále podílejí i české firmy. Dodavatel tak má větší zisk, ze kterého mu nikdo "neukrajuje". Stalo se tak například při nákupu lehkých obrněnců Dingo i Iveco, stály vždy zhruba 499 milionů.

3. Černé fondy
Generální štáb objednal zboží. Zaplatil ho, ale věci nepřišly. Peníze totiž skončily v černých fondech a kupovaly se z nich luxusní dary pro generály.

Problémy plavou na povrch

Ministerstvo obrany pod vedením Alexandra Vondry (ODS) musí řešit několik problémů.

Díky záznamu ze schůzek exnáměstka Kopřivy se provalilo také to, že drahé české pandury, jejichž cenu vyšroubovala požadovaná schopnost plavat, nechala armáda za desítky milionů znovu opancéřovat, a stroje tak už neplavou.

Kopřiva také podrobně popsal, jak probíhal nákup transportérů Iveco bez výběrového řízení. Umožnilo to společné strategické memorandum se Slovenskem, díky němuž nebyla soutěž potřeba. Jenže Slovensko žádná iveka na základě dohody nekoupilo, memorandum není závazné. Otázka je, kolik dalších problémů odhalí ministerská kontrola.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz