Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předpověď vyšla, silnice namrzly

  18:57aktualizováno  18:57
Varování meteorologů se naplnila. Na mnoha místech začalo sněžit, řidiče potrápilo náledí. Nejhorší situace byla v Plzeňském kraji, kde se vozovky proměnily v kluziště. Podle meteorologů bude ledovka hrozit při dešti se sněhem nejméně do sobotního večera.

Řidiči by měli být během víkendu opatrní.

"Ledovka se bude při dešti se sněhem vytvářet i v noci a v sobotu ráno. Při čerstvém větru se v polohách nad šest set metrů nad mořem mohou objevit také sněhové jazyky," upozorňují meteorologové.

V severních horských oblastech by se mohly vyskytnout i závěje. Před ledovkou varovali meteorologové už ve čtvrtek. - více zde

Srážky nejprve zasáhly západní Čechy. Jelikož se ale teploty držely stále pod bodem mrazu, nejdřív jen sněžilo. Postupně se sníh začal měnit ve smíšené srážky, které na promrzlých silnicích vytvořily ledovku.

Hustě sněžilo i v severních a středních Čechách, v Pardubickém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Teploty se ráno pohybovaly mezi dvěma a osmi stupni pod nulou. Během dne se oteplilo a na silnicích se vytvořilo zrcadlo.

NÁLEDÍ NA SILNICÍCH

15:57 - Velmi opatrní musejí být řidiči na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a části Zlínska. Po odpoledním sněžení zůstala na vozovkách ošetřovaných posypem uježděná vrstva sněhu, která podle silničářů klouže. S klesajícími teplotami navíc hrozí její namrzání.
15:44 - Se zvýšenou opatrností jsou po dopoledním sněžení sjízdné silnice v Pardubickém kraji. Se zledovatělým sněhem musí řidiči počítat zejména na
silnicích druhých a třetích tříd v okolí Hlinska a Moravské Třebové, sněhová kaše zůstává v okolí Lanškrouna a Poličky.
14:04 - Silničáři a policisté varují řidiče před zledovatělými silnicemi na Bruntálsku. Vítr navíc na některých místech vytváří sněhové jazyky. Kluzké vozovky se podepsaly i na několika dopravních nehodách. Podobná situace je i v dalších oblastech Moravskoslezského kraje.
13:17 - V Olomouckém kraji stále hustě sněží, ledovka už ale nehrozí. "Počasí to už nedovolí," řekl ČTK vedoucí údržby krajské správy silnic. Na silnicích místy leží rozbředlý sníh.
13:08 - V Karlovarském kraji začalo po ranním sněžení místy drobně mrholit. Hrozí tak ledovka. "Teplota se pohybuje kolem minus dvou stupňů. Silnice jsou promrzlé do půlmetrové hloubky a déšť může ze silnic spláchnout sůl," uvedla dispečerka.
13:07 - Mrznoucí déšť komplikuje dopravu také na Slovensku. Náledí je především na západě a ve středu země, částečně je postižen také východ. Navzdory tomu, že do ulic ještě v noci vyrazila silniční služba, vyskytly se desítky menších dopravních nehod. Náledí se tvoří také na chodnících.
12:09 - Meteorologové upozorňují, že ledovka se bude při dešti se sněhem vytvářet i během noci a v sobotu ráno. Při čerstvém větru se v polohách nad 600 metrů nad mořem mohou objevit také sněhové jazyky. V severních horských oblastech by se mohly vyskytnout i závěje, dodávají odborníci.
11:22 - Silničářům v Plzeňském kraji se už podařilo zprůjezdnit všechny hlavní tahy, na nichž komplikovala dopravu ledovka. Problémy vznikaly zejména na Klatovsku a Domažlicku. Nyní silničáři upravují silnice třetí třídy. Stále však nabádají řidiče, aby jezdili opatrně.
10:33 - S náledím bojují od rána silničáři v Plzeňském kraji. Na většině území brzy ráno pršelo a silnice se proměnily v kluziště. Problémy mají i řidiči posypových vozů. Není výjimkou, že sjedou do příkopu. Některé úseky silnic jsou neprůjezdné.
10:04 - V Olomouckém kraji, zvlášť v jeho severních částech, hustě sněží. Sypače vyjely do terénu, přesto silničáři upozorňují na možnost ledovky.
09:15 - K opatrnosti vyzývají řidiče také silničáři v Královéhradeckém kraji.Od rána tam sněží a na vozovkách leží několikacentimetrová vrstva sněhu. Zejména na Jičínsku, Rychnovsku a v horských oblastech Trutnovska hrozí náledí.
09:13 - Od rána sněží také na Vysočině. Na Žďársku viditelnost místy zhoršuje mlha. Ve vyšších polohách je na silnicích vrstva spadlé jinovatky ze stromů. Cestáři ji odstraňují radlicemi.
08:53 - V plném nasazení jsou silničáři v Pardubickém kraji. Na celém území vytrvale sněží, silnice jsou však zatím sjízdné.
08:52 - Na většině území Libereckého kraje drobně sněží. Na vozovkách leží zbytky rozbředlého sněhu, jeho odklízení komplikuje vítr. Řidiči by mohli mít problémy zejména v kopcích. Především ve vyšších polohách Jizerských hor a Krkonoš se mohou na silnicích tvořit sněhové jazyky.
08:47 - Východočeská policie upozornila řidiče na hrozbu náledí na Havlíčkobrodsku, Semilsku, Jičínsku a Královéhradecku. Na Náchodsku leží na vozovkách slabá vrstva sněhu.

Především řidiči nákladních vozů se potýkali s potížemi. Kamiony uvízly například v kopci Šébr na hlavním tahu od Nového Boru k Rumburku. Klouzalo to i na strakonické výpadovce z Prahy.

Na namrzlou silnici doplatil řidič kamionu, který havaroval u hřebečského tunelu na spojnici od Svitav k Moravské Třebové. Několik nehod se stalo na dálnici D1 mezi Souticemi a Loktem.

Dočasně uzavřená byla silnice od Plzně k Folmavě u Březí na Domažlicku nebo hlavní tah z Ostrova na Karlovarsku směrem na Chomutov, kde se u obce Damice střetla dodávka s osobním autem Renault. Zdravotníci z něj spolu s hasiči vyprostili tři zraněné.

"Žena musela být transportována vrtulníkem s těžkým poraněním hlavy do plzeňské fakultní nemocnice. Další dva pasažéry jsme převezli s vážnými poraněními do karlovarské nemocnice," sdělil mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta.

S náledím bojovali i silničáři
Ranní déšť proměnil většinu silnic v kluziště. Problémy měli i řidiči posypových vozů. Stalo se dokonce, že sjeli do příkopu. Některé úseky silnic byly absolutně neprůjezdné.

"V některých úsecích museli dokonce jet sypače pozpátku z kopce a podsypávat si sůl pod sebe," řekl ČTK kolem půl desáté dispečer klatovských silničářů.

Odpoledne se situace začala uklidňovat a kolem 16. hodiny neevidovalo Centrum dopravních informací žádnou závažnou nehodu ani nebezpečnou situaci. Drobných havárií, při kterých se většinou pouze mačkaly plechy, se ale staly desítky.

Hlavní silnice jsou po chemickém posypu převážně mokré a místy na nich leží rozbředající sníh. Vozovky druhých a třetích tříd pokrývá až několikacentimetrová vrstva ujetého sněhu krytá posypem, která však může klouzat, dodává ČTK.

Nehoda u Damic na Karlovarsku na několik hodin zablokovala silnici z Ostrova na Chomutov. Při srážce dodávky Fiat Ducato s Renaultem Espace byli zraněni čtyři lidé. (17. prosince 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz