Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předpisy pro revizory děti nešetří, mohou skončit v pláči na policii

  6:20aktualizováno  6:20
Třináctiletou Zuzanu přistihli v autobuse s propadlým kuponem. Občanku dívka ještě nemá, proto ji revizorka odvedla kvůli prokázání totožnosti na policii. "Dcera tam brečela, byla z toho špatná," stěžuje si na postup otec černé pasažérky. Revizorka ale postupovala podle předpisů, zákon nerozlišuje věk pasažérů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Dívku kontrolovali v autobuse v pražských Bohnicích, když jela do školy. Revizorka zjistila, že má čtvrtletní jízdenku, které před třemi dny vypršela platnost.

Třináctiletá Zuzana jí nemohla ukázat průkaz totožnosti, z něhož by si revizorka opsala i adresu trvalého bydliště kvůli složence s pokutou. Dívce tedy řekla, že půjdou na policii k ověření totožnosti. "Dcera sklapla paty a udělala, co jí revizorka řekla," řekl iDNES.cz otec, kterého takový postup rozezlil. Proto napsal pražskému dopravci stížnost.

Vadilo mu hlavně to, že dcera šla pryč s cizím člověkem. "V jejím věku absolutně nemůže vědět, kdo je revizor, jaká má práva a nerozezná padělaný odznak od skutečného," napsal Dopravnímu podniku.

Věk černých pasažérů

6 až 15 let - 0,1%,
16 až 19 let - 8 %,
20 až 29 let - 54 %,
30 až 39 let - 21 %,
40 až 49 let - 10 %,
50 až 59 let - 6%,
60 až 69 let - 1 %

Zdroj: DP Praha

"Na stanici policisté ověřovali totožnost, revizorka si vypisovala bloček, dcera brečela. Revizorka jí řekla něco v tom smyslu, že se stanou i horší věci. Neznělo to prý ale jako útěcha. Pak přišel policajt, řekl, že je to v pořádku, a dcera odešla do školy," popsal otec dívky.

Advokátka Klára Slámová s jednáním přepravní kontrolorky nesouhlasí. "Jednou je to dítě, revizorka ví, že je mu pod patnáct let. Dítě z toho může mít následky," domnívá se. "V pořádku mi to nepřipadá morálně, lidsky ani právně, když se dítě vede na stanici. Cítí nátlak."

Zákon nerozlišuje věk cestujících

Otec dívky se dočkal od vedoucího odboru přepravní kontroly Josefa Hocka suché odpovědi: revizorka postupovala stanoveným způsobem, odvedla cestující bez platného jízdního dokladu na policii k ověření totožnosti.

Přepravní podmínky pražského Dopravního podniku v souladu se zákonem nerozlišuje věk cestujících. Na druhou stranu, černých pasažérů ve skupině od šesti do patnácti let je minimálně.

Dívku možná v tu chvíli ani nenapadlo zavolat rodičům. Navíc potvrzení identity po telefonu by revizorce asi nestačilo. "Telefonování není jednoznačnou pomůckou," řekl iDNES.cz mluvčí DP Ondřej Pečený. "Máme omezené možnosti, jak si zjistit identitu dotyčného. Musíme dodržovat podmínky zákona."

Rodičům nikdo nevolal, ani revizorka, ani policie

Otec tvrdí, že ho nikdo o zadržení dcery neinformoval. Sama mu zavolala, až když dorazila do školy. Zákon o policii říká, že při zajištění osoby mladší 18 let je policista povinen vyrozumět zákonného zástupce. Jak probíhal konkrétní postup na bohnické policii, nechtěl její vedoucí Jaroslav Pecánek po telefonu sdělit.

Uvedl jen, že neexistuje-li u nezletilého podezření z nějakého nezákonného chování nebo podezření z přestupku, pustí ho. Dodal také, že s ověřováním totožnosti u nezletilých pro revizory se setkávají minimálně.

Advokát Josef Lžičař postup revizorky a priori neodsuzuje. Podle něj je třeba vzít v potaz mravní vyspělost dítěte i třeba to, jak daleko je škola, kam mířilo. "Moc bych v tom neviděl, slušnější by ale bylo zavolat," míní.

Cesta na policii může být pro dítě šok

Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová je přesvědčena, že by se přístup k dětem měl lišit. "Ať už řád Dopravního podniku nebo těch, co dopravu poskytují, by měl mít pojaté jiné chování k nezletilým a dospělým," poznamenala.

Slzám dívky na policejní stanici se nediví. "Pro nepřipravené, nepoučené dítě může být cesta na policii šok," myslí si. "Revizorka se mohla třeba spojit s tatínkem, dohodnout se. Ne jít rovnou na policii."

Mluvčí DP Ondřej Pečený připouští, že pro dítě to není příjemná zkušenost. Zároveň ale dodává: "Nejjednodušší by bylo, kdyby to měla v pořádku, to je věcí rodičů."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz