Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předobraz protestů proti zasedání MMF a SB je na internetu

  10:30aktualizováno  10:30
Praha - Molotovovy koktejly, krvavé střety demonstrantů s policisty či rozbité výlohy nadnárodních obchodních řetězců. To je apokalyptický předobraz nadcházejících dnů pražského zasedání finančníků. Kde se vzal? Odpověď lze hledat i na internetových stránkách organizací, jež bojují proti Mezinárodnímu měnovému fondu, Světové bance a Světové obchodní organizaci.

Zničte Mezinárodní měnový fond, Změňte Prahu v Seattle. Taková hesla nejsou ničím výjimečným na webové straně, která má násilí přímo v názvu - destroyimf.org.

Jednotlivé texty organizace pracující třídy a mládeže bez okolků přiznávají, že jejich cílem je rozvrátit systém, který vykořisťuje země třetího světa. Narušit pražské zasedání jim podle zveřejněných prohlášení nestačí.

Za zhlédnutí stojí i server české mutace americké Earth First! ecn.cz/zemepredevsim. Jak se charakterizují? "Earth First! užívá různých taktik k ochraně životního prostředí od legálních procesů a kampaní přes občanskou neposlušnost v podobě demonstrací či streetparties, až po v krajních případech možné přímé akce proti majetku. Nikdy se však nedopouštíme násilí na zvířatech či lidech," sdělují na internetu aktivisté.

Zatímco zahraniční servery aktivistů skloňují násilí snad ve všech pádech, české stránky jsou smířlivější. "Nepodporujeme vyvolávání jakéhokoliv násilí proti lidem, zvířatům či majetku," píše se na inpeg.ecn.cz, tedy webu Iniciativy proti ekonomické globalizaci, což je platforma sdružující několik desítek menších českých i zahraničních sdružení.

K dispozici je i anglická verze, která zahraničním demonstrantům poradí, kde se mohou ubytovat či do které hospody se vy platí po mítincích zajít. Součástí j e i přehled akcí pořádaných spřízněnými organizacemi včetně Kontrasummitu 2000. Tržiště různorodých názorů na MMF a globalizaci vůbec jsou k vidění na tamním diskusním fóru. "Chudáčkové, už se třesete na demonstrace, abyste si mohli léčit svoje komplexy," napadá aktivisty například jeden z účastníků debaty na internetu.

Praktické rady pro lidi, již bydlí v okolí Kongresového centra, pro obchodníky či nezúčastněné návštěvníky hlavního města přináší speciální www strana ministerstva vnitra. Novináři tam najdou mimo jiné i většinu tiskových zpráv resortu, motoristé aktuální dopravní opatření ve městě a demonstranti zase návod jak oficiálně nahlásit veřejné shromáždění.

Pražany zřejmě neuklidní ani infoservis mluvčí ministerstva Gabriely Bártíkové, která popisuje nepokoje při zasedání v Seattlu: "Po celodenních protestech, při nichž demonstranti ničili autobusy, auta, vytloukali okna, napadali delegáty, a jako reakci na noční drancování vyhlásil starosta Seattlu nouzový stav, na jehož základě zavedl v centru města zákaz nočního vycházení."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz