Češi se půjček nebojí, dluží 1,3 bilionu. Dluh je zlý pán, varují úřady

  9:38aktualizováno  10:55
Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba se rozhodly upozornit na rizika půjček. České domácnosti jsou nyní zadluženy 1,3 bilionu korun, půjčku má každý třetí člověk, uvedly v souvislosti s chystanou změnou insolvenčního zákona. Ta má více lidem zpřístupnit institut oddlužení, stále však platí, že nejlepší je ho nepotřebovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková varovali před narůstající zadlužeností českých domácností. (22.9.2016) | foto: ČTK

„Lidé se sice nebojí půjčovat si, ale to ještě neznamená, že s těmi půjčkami umí pracovat. Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jen za první pololetí letošního roku se zadluženost zvýšila o 51 miliard korun v oblasti nových spotřebitelských půjček, z toho zhruba 80 procent jsou hypotéky. Celkově Češi dluží více než 1,3 bilionu korun.

Největší chybou dlužníků, kteří nemají na splátky, je podle ministra neochota problém řešit včas. „Před problémy se neschováte. Dřív nebo později propuknou, a když je nechají být, přichází exekuce,“ varoval ministr. Také nevhodné řešení pomocí přeúvěrování může znamenat katastrofu v podobě dluhové pasti.

Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu insolvenčního zákona, která oproti dosavadní zákonné úpravě umožní oddlužení více lidí. Jak ale upozornil Pelikán, oddlužení zůstává krušnou záležitostí, a lidé by se proto měli snažit se do této situace vůbec nedostat.

V současnosti na oddlužení dosáhnou jen ti lidé, kteří jsou schopni během pěti let splatit nejméně 30 procent svého dluhu. To je podle Pelikána nefér vůči lidem, kteří se o možnosti oddlužení dozvěděli později a dluhy jim zatím narostly tak, že nejsou schopni zmíněnou část dluhu uhradit.

Podle novely by proto hranice 30 procent pro oddlužení padla. Dlužník by ale splácel sedm let a hlídal by ho insolvenční správce. Ten by mimo jiné sledoval, zda má dlužník skutečně snahu své závazky vypořádat, zda skutečně pracuje či intenzivně shání práci a podobně.

Jak upozornil ministr spravedlnosti, někteří insolvenční správci již nyní s dlužníky pracují, jiní ale svou roli berou formálně. Stát má přitom jen omezené možnosti, jak insolvenční správce kontrolovat. I to by měla vyřešit novela. Návrhem se zabývá Poslanecká sněmovna, respektive ústavně-právní výbor.

Kromě toho ministerstvo spravedlnosti přichystalo i druhou novelu insolvenčního zákona, která mimo jiné zavádí opatření proti šikanózním insolvenčním návrhům. Například tím, že zpoplatňuje návrh na insolvenci, který se podává k soudu.

Probační služba pomáhá zadluženým vězňům

Zadluženosti se věnuje také Probační a mediační služba (PMS). „Devadesát sedm procent lidí, kteří se vracejí z výkonu trestu, mají dluhy,“ uvedla ředitelka PMS Andrea Matoušková. Velmi často jsou to částky pohybující se v desetitisících korun. Často jim dluhy vznikly proto, že musejí zaplatit újmu obětem svých trestných činů.

„Snažíme se, aby se pachatel stal zodpovědný a převzal odpovědnost za škody, které způsobil obětem,“ vysvětlila Matoušková. Práce s pachateli a jejich motivování ke splácení dluhů tak nepřímo pomáhá i obětem.

PMS spolupracuje s různými společnostmi, které nabízejí poradenství, a se seriózními poskytovateli půjček. Před pěti lety vznikla Aliance proti dluhům. V současné době spouští kampaň Jak se zbavit dluhů, která má upozornit na riziko půjček.

Bezplatná protidluhová poradna funguje při PMS v Jihočeském kraji od ledna letošního roku. „Od ledna naší poradnou prošlo přibližně osmdesát klientů. Není neobvyklé, že se k nám dostaví celé rodiny, které jsou dluhovou pastí postiženy,“ uvedl ředitel českobudějovické pobočky PMS Martin Pilný.

„Většina klientů má dluhy z bývalého způsobu života, z bývalého chování,“ doplnil. Plánuje spolupráci s věznicí v Českých Budějovicích.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....

Soud Šišku za OKsystem nepotrestal. Současný trest je dostatečný, míní

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral...

Byl to první vulgarismus po čtyřech letech, hájil Zeman slova o „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Už jsem dlouho nic takového neřekl, tak prezident Miloš Zeman hájí svou vulgaritu v živém vysílání Českého rozhlasu. V...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz