Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se půjček nebojí, dluží 1,3 bilionu. Dluh je zlý pán, varují úřady

  9:38aktualizováno  10:55
Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba se rozhodly upozornit na rizika půjček. České domácnosti jsou nyní zadluženy 1,3 bilionu korun, půjčku má každý třetí člověk, uvedly v souvislosti s chystanou změnou insolvenčního zákona. Ta má více lidem zpřístupnit institut oddlužení, stále však platí, že nejlepší je ho nepotřebovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková varovali před narůstající zadlužeností českých domácností. (22.9.2016) | foto: ČTK

„Lidé se sice nebojí půjčovat si, ale to ještě neznamená, že s těmi půjčkami umí pracovat. Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jen za první pololetí letošního roku se zadluženost zvýšila o 51 miliard korun v oblasti nových spotřebitelských půjček, z toho zhruba 80 procent jsou hypotéky. Celkově Češi dluží více než 1,3 bilionu korun.

Největší chybou dlužníků, kteří nemají na splátky, je podle ministra neochota problém řešit včas. „Před problémy se neschováte. Dřív nebo později propuknou, a když je nechají být, přichází exekuce,“ varoval ministr. Také nevhodné řešení pomocí přeúvěrování může znamenat katastrofu v podobě dluhové pasti.

Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu insolvenčního zákona, která oproti dosavadní zákonné úpravě umožní oddlužení více lidí. Jak ale upozornil Pelikán, oddlužení zůstává krušnou záležitostí, a lidé by se proto měli snažit se do této situace vůbec nedostat.

V současnosti na oddlužení dosáhnou jen ti lidé, kteří jsou schopni během pěti let splatit nejméně 30 procent svého dluhu. To je podle Pelikána nefér vůči lidem, kteří se o možnosti oddlužení dozvěděli později a dluhy jim zatím narostly tak, že nejsou schopni zmíněnou část dluhu uhradit.

Podle novely by proto hranice 30 procent pro oddlužení padla. Dlužník by ale splácel sedm let a hlídal by ho insolvenční správce. Ten by mimo jiné sledoval, zda má dlužník skutečně snahu své závazky vypořádat, zda skutečně pracuje či intenzivně shání práci a podobně.

Jak upozornil ministr spravedlnosti, někteří insolvenční správci již nyní s dlužníky pracují, jiní ale svou roli berou formálně. Stát má přitom jen omezené možnosti, jak insolvenční správce kontrolovat. I to by měla vyřešit novela. Návrhem se zabývá Poslanecká sněmovna, respektive ústavně-právní výbor.

Kromě toho ministerstvo spravedlnosti přichystalo i druhou novelu insolvenčního zákona, která mimo jiné zavádí opatření proti šikanózním insolvenčním návrhům. Například tím, že zpoplatňuje návrh na insolvenci, který se podává k soudu.

Probační služba pomáhá zadluženým vězňům

Zadluženosti se věnuje také Probační a mediační služba (PMS). „Devadesát sedm procent lidí, kteří se vracejí z výkonu trestu, mají dluhy,“ uvedla ředitelka PMS Andrea Matoušková. Velmi často jsou to částky pohybující se v desetitisících korun. Často jim dluhy vznikly proto, že musejí zaplatit újmu obětem svých trestných činů.

„Snažíme se, aby se pachatel stal zodpovědný a převzal odpovědnost za škody, které způsobil obětem,“ vysvětlila Matoušková. Práce s pachateli a jejich motivování ke splácení dluhů tak nepřímo pomáhá i obětem.

PMS spolupracuje s různými společnostmi, které nabízejí poradenství, a se seriózními poskytovateli půjček. Před pěti lety vznikla Aliance proti dluhům. V současné době spouští kampaň Jak se zbavit dluhů, která má upozornit na riziko půjček.

Bezplatná protidluhová poradna funguje při PMS v Jihočeském kraji od ledna letošního roku. „Od ledna naší poradnou prošlo přibližně osmdesát klientů. Není neobvyklé, že se k nám dostaví celé rodiny, které jsou dluhovou pastí postiženy,“ uvedl ředitel českobudějovické pobočky PMS Martin Pilný.

„Většina klientů má dluhy z bývalého způsobu života, z bývalého chování,“ doplnil. Plánuje spolupráci s věznicí v Českých Budějovicích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM? V pořadu Rozstřel odpoví Josef Skála

Europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála se oba ucházejí o post šéfa KSČM....

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM, na kterém se mu nakonec jen o pár hlasů nepodařilo porazit stávajícího šéfa strany...

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Najdete na iDNES.cz