Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nagyová dostávala třikrát vyšší odměny než její předchůdci

  19:21aktualizováno  19:21
Petr Nečas odměňoval na Úřadu vlády svou podřízenou Janu Nagyovou podstatě velkoryseji, než bylo ve Strakově akademii zvykem. Zatímco premiérova přítelkyně dostávala průměrně milionové roční odměny, ostatní vrchní ředitelé sekcí za předcházejících vlád si přišli maximálně na třetinovou sumu.

Jana Nagyová dostávala na Úřadu vlády výrazně vyšší odměny než vrchní ředitelé sekcí za předchozích vlád. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyplývá to z dat, které v pátek zveřejnil Úřad vlády. Ty uvádějí platy a odměny jeho vedoucích pracovníků z let 2007 až 2009, tedy za vlád Mirka Topolánka a Jana Fischera. Už na začátku srpna úřad poskytl informace za léta 2010 až 2012 (více čtěte zde).

Vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády Nagyová měla v roce 2011 roční plat 998 280 korun a odměnu 1 220 000. Loni dostala ke stejnému platu odměnu 840 tisíc. Vrchní ředitelé sekcí dostávali statisícové odměny i za Topolánka a Fischera, nejvyšší částka však byla "jen" 293 tisíc.

Lépe odměňován byl za Nečasovy éry i vedoucí úřadu vlády. Jan Novák, který tento post zastával za Topolánka a i Fischera, dostal v roce 2007 odměnu 700 tisíc, o rok později 810 tisíc a v roce 2009 865 tisíc. Jeho nástupce Lubomír Poul si v roce 2011 přišel na 1 158 000 a loni dokonce 1 659 000.

Méně členů vedení, přesto více výdajů

Z údajů Úřadu vlády také vyplývá, že za Nečase jeho vedení prořídlo. Zatímco v roce 2009 bylo v úřadě sedm náměstků a osm vrchních ředitelů sekcí, o tři roky později se počet náměstků snížil na pět a vrchních ředitelů na dva. Státní kase to však přesto neulevilo. V roce 2009 šlo totiž celkem na platy a odměny vedení přibližně 12,6 milionu korun, v roce 2012 to bylo 13,4 milionu.

Úřad zveřejnil platy a odměny vedoucího, náměstků, vládních zmocněnců, státních tajemníků a vrchních ředitelů sekcí. Z tabulek však kromě vedoucího úřadu není zřejmé, k jakým konkrétním postům se uvedené částky vztahují. "Zákon nám nedovoluje ztotožnit jednotlivé pozice s konkrétním jménem," řekl dříve iDNES.cz mluvčí Úřadu vlády Jan Hrubeš.

Současný vedoucí úřadu Radek Augustin, který odměny a platy nechal zveřejnit, pro MF DNES uvedl, že mu byl navržen plat ve výši 91 780 korun, což je tabulkové ohodnocení.

Na nadstandardní odměny Nagyové upozornil loni v lednu deník Insider. Kvůli zveřejnění jejích odměn byl posléze obžalován člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák a někdejší asistentka Nagyové Lenka Pikorová (o soudním líčení čtěte zde).

Z Úřadu vlády Nagyová odešla před dvěma týdny (více čtěte zde). Do rozpuštění Sněmovny krátce působila jako Nečasova poslanecká asistentka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz