Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předchůdci člověka přišli do Británie o sto tisíc let dřív, než se myslelo

  19:02aktualizováno  19:02
Předchůdci dnešního člověka osídlovali severní část Evropy dříve, než se předpokládalo. Na východním pobřeží Británie se usadili již před více než 800 tisíci lety. V novém vydání časopisu Nature to uvádějí britští vědci. Dokazují to předměty, které našli v hrabství Norfolk.

Vědci zatím nevědí, který druh předchůdce člověka nalezené nástroje vyrobil. Ilustrační foto | foto: Atapuerca Foundation

Dříve se předpokládalo, že předchůdci dnešního člověka, kteří postupně osídlovali Eurasii, se drželi především teplejších oblastí včetně regionu kolem Středozemního moře.

Vědci však nově nalezli nástroje z pazourku z doby před 800 tisíci lety v hrabství Norfolk, asi 220 kilometrů na severovýchod od Londýna. Tento nález podle odborníků ukazuje, že lidé osídlovali severnější části Evropy už hluboko v dávné minulosti.

"To, co jsme nalezli, skutečně podkopává tradiční hlediska o tom, jak lidé postupovali (do dalších oblastí) a reagovali na klimatické změny," uvedl spoluautor studie Simon Parfitt z prestižní University College London. "Jen to dokazuje, jak málo víme o odchodu z Afriky."

Za předchůdce dnešního člověka, který žil v době nejstaršího paleolitu před 2,7-1,5 miliony let na území východní Afriky, se považuje tzv. člověk zručný (homo habilis).

O sto tisíc let dřív

Podle AP vědci objevili 75 pazourkových nástrojů na nalezišti poblíž pobřežní vesničky Happisburgh. Svůj nález datují do období před 866 tisíci až 814 tisíci lety nebo 970 tisíci až 936 tisíci lety. To je nejméně o 100 tisíc let dříve, než do kdy bylo datováno nejstarší osídlení Británie v nedalekém Pakefieldu.

Vědci zatím nevědí, který druh předchůdce dnešního člověka tyto nástroje vytvořil. Nebyly totiž nalezeny žádné úlomky kostí, které by umožnily identifikaci těchto pravěkých lidí.

Nyní chtějí vědci zjistit, jak se tito lidé vyrovnávali s relativně nepříznivým klimatem severovýchodní Británie. Oproti jižnějším oblastem tam bylo chladněji, oblast byla zarostlá hustými lesy, takže se špatně lovilo a v zimě zde bylo méně slunečního světla.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz