Předseda Evropské rady Donald Tusk s britskou premiérkou Theresou Mayovou při...

Předseda Evropské rady Donald Tusk s britskou premiérkou Theresou Mayovou při návštěvě Londýna (6. dubna 2017) | foto: Profimedia.cz

Jako z Hitchcocka, rýpl si Tusk do britských voleb. Opozice cítí šanci

  • 38
Nečekané vyhlášení úmyslu uspořádat předčasné volby v Británii vyvolalo různé reakce. Opoziční liberálové a labouristé vidí ve volbách svou šanci. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila krok za „velmi špatnou kalkulaci“ a varovala před tvrdým brexitem. Podle šéfa Evropské rady Donalda Tuska by vývoj dění kolem brexitu mohl režírovat Alfred Hitchcock.

„Nejdřív zemětřesení a pak roste napětí,“ podotkl Tusk. Diplomaté ostatních zemí EU nyní upravují jím předložený návrh politického rámce vyjednávání z evropské strany tak, aby jej mohl 29. dubna schválit mimořádný unijní summit.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn rozhodnutí premiérky Theresy Mayové uvítal jako „šanci pro Brity, aby hlasovali pro vládu, která bude klást na první místo zájmy většiny“. Corbyn se přitom ve svém prohlášení nezmiňuje o brexitu.

Také vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron vidí v předčasných volbách šanci, a to právě s ohledem na strategii jednání o brexitu. „Pokud se chcete vyhnout katastrofálnímu tvrdému brexitu, pokud chcete Británii udržet uvnitř jednotného trhu, pokud chcete Británii, která je otevřená, tolerantní a jednotná - toto je vaše šance,“ prohlásil Farron.

Mayová vyhlásí předčasné volby, v jednání o brexitu chce silnější pozici

Skotská regionální premiérka Nicola Sturgeonová označila krok Mayové za její „velmi špatnou kalkulaci“. Zároveň varovala, že Mayová chce prostřednictvím předčasných voleb Británii vnutit svou vizi takzvaného tvrdého brexitu. Ten by mimo jiné znamenal, že Londýn by s EU nevyjednával ani o zachování vnitřního trhu nebo o celní unii.

Mayová své rozhodnutí na mimořádném setkání s novináři zdůvodnila nejednotou současného parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z EU. Opoziční strany Mayová obvinila z politických hrátek, které oslabily její vyjednávací pozici v rozhovorech s Bruselem o vystoupení země z Unie.

„O tom, že země potřebuje tyto volby, jsem rozhodla se zdráháním, ale říkám s pevným přesvědčením, že je to nezbytné k zajištění silného a stabilního vedení, které země potřebuje pro brexit a dál,“ prohlásila premiérka před svým sídlem na Downing Street.

Potřebnou dvoutřetinovou většinu v Dolní sněmovně by premiérka měla mít zajištěnou, protože její záměr podpořili šéfové opozičních stran. V rozhovoru s televizí ITV ministerská předsedkyně řekla, že rozhodnutí pro předčasné volby v ní uzrálo během předvelikonočního výletu ve Walesu.

Mayová oznámila, že chce předčasné volby:

Konzervativci v průzkumech vedou

Poslední průzkumy ukazují, že premiérčini konzervativci mají před opozičními labouristy jasný náskok a současná vládní většina by mohla z voleb vyjít dále posílena.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel doufá, že předčasné volby vnesou více srozumitelnosti do brexitových jednání mezi Londýnem a Bruselem.

Britská měna v reakci na oznámení o předčasných volbách posílila, zatímco akcie zamířily opačným směrem. „V tomto okamžiku není premiérčin krok vnímám jako negativní,“ uvedl představitel Bank of New York Mellon Simon Derrick v rozhovoru s agenturou Reuters.

Dosud Mayová tvrdila, že v úřadu zůstane až do řádného termínu voleb v roce 2020. Neustále ale musela čelit výtkám, že k jednání o brexitu nemá mandát. Mayová se úřadu ujala loni v červenci poté, co její předchůdce David Cameron odstoupil v reakci na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video