Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Predátoři si při migraci vybírají bohaté země. Klima příliš neřeší

  15:03aktualizováno  15:03
Zvířecí i rostlinní vetřelci likvidují přírodu úměrně vyspělosti ekonomiky, zjistili čeští vědci. Čím bohatší a rozvinutější je stát, tím více se musí bránit invazním druhům živočichů, hmyzu či rostlin. Oteplování klimatu není pro stěhování druhů tak důležité jako hustota osídlení a volný obchod se zbožím.

Norek americký zaplavil Česko | foto: Profimedia.cz

Invazní druhy se do vyspělých zemí každoročně dostanou spolu s dováženými potravinami, krmivy, rostlinami či jiným zbožím. A potíž je v tom, že v takových zemích predátoři nemají přirozené protivníky.

Jen v Evropě tak způsobí ročně na zemědělských plodinách, v lesích či vodách škody za třináct miliard eur. Problém má už i Česko, kde se šíří například norek americký, motolice či bolševník.

Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu mezinárodního týmu vědců vedeného Petrem Pyškem a Vojtěchem Jarošíkem z Botanického ústavu Akademie věd. Výsledky výzkumu zveřejnil tento týden prestižní časopis Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA.

Odvrácená tvář volného obchodu

"I nás překvapilo, že vyspělost ekonomiky a hustota obyvatel tak silně převažuje nad klimatickými či geografickými podmínkami při šíření nepůvodních druhů," přiznává Petr Pyšek.

A hned nabízí vysvětlení: krajina s velkou hustotou obyvatelstva a rozvinutou dopravní sítí je pro živočišné či rostlinné predátory přímo ideálním prostředím, jejich populační explozi se příroda neumí bránit. Jen v Evropě je podle Petra Pyška minimálně 11 tisíc nepůvodních druhů. V Česku pak asi dvě stovky rostlin a desítky obratlovců či bezobratlých.

INVAZE ŽIVOČICHŮ

Typickým příkladem je klíněnka jírovcová, která ničí kaštany. Ochránci si s ní nevědí rady ani po letech. O klíněnce, která se do Česka rozšířila z Balkánu, ještě v 80. věděl jen málokdo. Dramaticky se rozšířila i motolice, což je červ napadající vnitřnosti jelenů. A stejně tak působí parazit z dovezených amerických úhořů – zabíjí ty, kteří sem doputují vodou.

A začíná to být ekologický i ekonomický problém. Vědci proto ve své studii doporučují, aby se určité druhy dováženého zboží více sledovaly. "To se však v dnešním světě volného obchodu těžko prosazuje," říká Petr Pyšek.

Jinou možností je dezinfekce kamionů, v jejichž zboží se může skrývat hmyz, který nemá v zemi co dělat a může zlikvidovat původní tuzemské druhy. Zprvu neviditelné narušení potravinového řetězce může mít nedozírné následky například pro populaci včel, a tedy i zemědělství.

Omezit pronikání predátorů do volné přírody mohou podle Pyška i lidé, když se nebudou zbavovat dovezených domácích zvířat jejich vypouštěním do krajiny.

Typickým příkladem je norek americký, který za několik let zaplavil Česko a v některých krajích už místy zdecimoval vodní ptáky, ryby i obojživelníky. Akvaristé zase kdysi v dobré vůli vypustili do přírody raka amerického, který se stal zhoubou pro české raky říční, bahenní či kamenáče.

A stejné to bylo s bolševníkem – ten byl do Česka původně dovezen jako okrasná rostlina, ale postupně zamořil Slavkovský les, v němž likviduje celé ekosystémy.

Bolševník obecnýPostřik bolševníku má smysl ve chvíli, kdy vám jsou jeho listy tak po kolena. Jakmile bolševník začne tvořit semena, chemický postřik už vám nepomůže. Tehdy už zbývá jen sběr květenství a jejich likvidace spálením.  Jakmile bolševník začne tvořit semena, chemický postřik už nepomůže.

Evropská mapa predátorů

Z evropské mapy zavlečených nepůvodních druhů, kterou vědci při několikaletém výzkumu sestavili, lze jasně vyčíst, že nejvíce jsou rozšířeny právě ve vyspělých oblastech kontinentu.

Politikům i místním samosprávám může výzkum vědců sloužit například k tomu, aby při rozvoji krajiny citlivěji zvažovali, zda ji mají narušit ještě hustší dopravní sítí. Ta totiž, jak vědci zjistili, neslouží jen lidem, ale i nepůvodním živočichům a rostlinám.

A naopak: pokud se rozhodnou kvůli zachování původního rázu krajiny její rozvoj přibrzdit, pak je nutné její "zaostávání" kompenzovat třeba dotacemi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz