Předali jsme policii užitečné informace, promluvila BIS v kauze Vítkov

Víme první   14:23aktualizováno  14:23
K odhalení party žhářů z Vítkova přispěla také tajná služba BIS. Její agenti pomáhali policii bezprostředně po útoku. Předali kriminalistům informace, které považovali za užitečné. Hlavou gangu prý byl pětadvacetiletý vyučený kuchař Jaromír Lukeš.

Jaromír Lukeš na demonstraci proti Romům v Přerove v dubnu 2009. | foto: Archiv iDNES.cz

Rodiče dalších tří obviněných mladíků svorně tvrdí, že jejich syn by ničeho takového nebyl schopný, kdyby ho nenavedl právě Lukeš. Vyučený kuchař a číšník, několik let také řidič tramvaje v Praze.

Lukeš není podle informací iDNES.cz neznámou osobou ani pro policii a Bezpečnostní informační službu (BIS). Byl totiž spojkou místní buňky dnes už zaniklého Národního korporativismu na další přední aktivisty hnutí Národní (svobodný) odpor a Autonomní nacionalisté.

Redakce se pokoušela získat informace přímo od ředitele olomoucké expozitury BIS Jana Prince. Toho se nepodařilo zkontaktovat, místo něj proto odpověděl mluvčí tajné služby Jan Šubert.

"Bezprostředně po útoku, tedy hned v následujících dnech, jsme policii předali konkrétní informace, o kterých jsme se domnívali, že mohou být užitečné. V dalších týdnech a měsících jsme s policií průběžně spolupracovali a řadu věcí konzultovali," sdělil Šubert iDNES.cz.

Mluvčího severomoravské policie Miroslava Pecha nezvyklá sdílnost kontrarozvědky zaskočila. Vyšetřování případu, jehož naplánování a brutalita nemá v Česku obdoby, trvalo čtyři měsíce. "Nechceme sdělení BIS komentovat," řekl Pech.

"Kluka do toho zatáhl Lukeš"

Lukeš měl podle rodičů na spoluobviněné Václava Cojocarua, Ivo Müllera a Davida Váculík velký vliv a minimálně Cojocarua už jednou do problémů se zákonem dostal.

"Oni se kamarádili opravdu dlouho, ten Lukeš byl podle všeho nějaký výlupek," řekl Lidovým novinám Cojocarův otčím Jiří Kostelecký. Obviněným hrozí vysoké tresty, některým i výjimečné.

Extremisté zastrašují dvě dívky

Prý udaly žháře. "Svědky ochráníme," řekl Pecina

Roli Jaromíra "Jerryho" Lukeše popisuje v e-mailu zaslaném redakci iDNES.cz také anonym, který se označil za přední postavu nacionálního hnutí na Opavsku. Podle něj Lukeš mezi radikálními rasisty prý platil za jakéhosi vykonavatele, ochotně se zapojil do nejrůznějších bitek.

"Přišel nápad, nadhodilo se to v hospodě a někdo jako Lukeš to provedl - napadení punkového koncertu, provokace na diskotékách," uvedl anonym.

Demonstroval za svobodu pro vraha

Redakce iDNES.cz zjistila, že se Lukeš mimo jiné stýkal například s Tomášem Vassiovem, předním opavským neonacistou odsouzeným před lety za pobodání Roma.

Neonacisté Tomáš Vassiov v červeném tričku, Ivo Müller s vyholenou hlavou v modré mikině a Jaromír Lukeš před zeleným autem.

Neonacisté Tomáš Vassiov v kšiltovce a černém tričku za mužem v červeném tričku, Ivo Müller s vyholenou hlavou v modré mikině a Jaromír Lukeš před zeleným autem. Foto: Antifa.cz.

Aktivisté Antifašistické akce je spolu před dvěma lety vyfotili na demonstraci za propuštění Vlastimila Pechance, odsouzeného za vraždu Roma Oty Absolona v roce 2001. Ta letošní se koná tuto sobotu.

Na jiné fotografii z letošního jara je patrné, jak se Lukeš zapojil do bitky s policejními těžkooděnci. V rukou má podle všeho podomácku vyrobenou pyrotechniku.

Jeden z obviněných v kauze Vítkov Jaromír Lukeš na demonstraci neonacistů v Přerově letos na jaře.

A z dostupných informací vyplývá, že se zúčastnil i pokusu o romský pogrom loni v listopadu na litvínovském sídlišti Janov. Na něm byl podle rodičů i Cojocarau.

Maďarská inspirace?

Zatím nezodpovězenou otázkou zůstává, co Lukešovu partu přivedlo ke žhářství. Že by je motivoval postup v hierarchii neonacistického hnutí, je nepravděpodobné. Skutkem se totiž nemohli nikomu pochlubit.

Bývalý agent BIS zabývající se extremismem, se kterým je redakce iDNES.cz v kontaktu, tvrdí, že radikální rasisté na severní Moravě jsou silně ovlivněni protiromskými náladami v Maďarsku, kde v poslední době neonacisté spáchali několik rasových vražd.- čtěte více o rasové nenávisti v Maďarsku

Pozorně prý také naslouchají saským politikům neonacistické strany NPD, kteří hojně navštěvují demonstrace Dělnické strany.

Právník postižené rodiny Markus Pape říká, že mladí žháři pouze plnili něčí úkol. To nepřímo potvrzuje i anonym: "Dovedu si to představit, protože z působení z Prahy má kontakty a někde tam bych hledal nápad "něco" provést a návod jak to udělat."

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...Najdete na iDNES.cz