Franz Pany

Franz Pany | foto: ČTK

Předák sudetských Němců vyzval Klause k omluvě za příkoří

  • 856
Český prezident by se měl omluvit za minulá příkoří způsobená sudetským Němcům. Vyzval k tomu předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany, když v projevu zmínil omluvu, kterou nedávno adresovala britská královna Alžběta II. Irům. Pany hovořil při zahájení sudetoněmeckých dní v Augsburgu.

"Před několika týdny navštívila panovnice Velké Británie sousední Irsko. Historii těchto zemí provázejí století plná útlaku, tyranie a utrpení. Královna mluvila o tom, že ´ví o mnoha věcech, o kterých bychom si přáli, abychom je udělali jinak nebo abychom je neudělali vůbec´," připomněl Franz Pany.

Pak už se obrátil směrem k České republice. "Co brání republikánské hlavě státu, jako je prezident České republiky, pronést to samé nebo něco podobného směrem k vysídleným a práv zbaveným sudetským Němcům," vyslal Pany vzkaz na Pražský hrad.

Sudetští Němci

Sudetští Němci byli po druhé světové válce vysídleni z území tehdejšího Československa a většina jich našla nový domov v sousedním Bavorsku. Vysídlování asi třímilionové německé menšiny provázely také násilnosti, které si vyžádaly mnoho lidských životů.

Už předtím byla německá menšina v Československu na základě některých výnosů prezidenta Edvarda Beneše zbavena občanských a majetkových práv v
zemi. Zrušení těchto takzvaných Benešových dekretů se sudetští Němci dlouhodobě domáhají, Praha však považuje jejich otázku za uzavřenou.

Zdroj: ČTK

"Když se Angličanům a Irům podařilo provést po osmi stoletích utrpení nový začátek, musí se i Čechům a Němcům podařit vyhnat démony 20. století," pokračoval šéf Landsmannschaftu a zmínil, že někteří čeští politici se o to pokoušejí.

"Samozřejmě jsou i rozumné hlasy, například europoslanec Libor Rouček, který požaduje neopakování vyhnání a kritizuje postoj Prahy k vyhnancům. Ale takové hlasy jsou výjimky," zněla jedna z posledních vět Panyho projevu předtím, než oficiálně zahájil 62. sudetoněmecké dny v Augsburgu.

Prvním bodem programu pak bylo udělení sudetoněmeckého ocenění, Evropské ceny Karla IV. Vyznamenání, které v minulosti dostal například Petr Uhl, letos obdržel Rudolf Schuster, který byl v letech 1999 až 2004 slovenským prezidentem. Pany při předávání zmínil, že Slovensko se po rozdělení Československa postavilo ke své historii svobodněji a více suverénně než vládnoucí elity v Česku.

Agentura ČTK připomněla, že vzájemná omluva byla obsažena už v Česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji,
kterou v lednu 1997 podepsali v Praze předsedové vlád Václav Klaus a Helmut Kohl.

Česká strana prosadila, že obě země udělají "tlustou čáru" za křivdami minulosti a nebudou své vztahy zatěžovat desetiletí starými politickými a právními otázkami. Zároveň vyjádřila lítost nad bezprávím, které způsobilo nevinným lidem "poválečné vyhánění, jakož i nucené vysídlení sudetských Němců z Československa, vyvlastňování a odnímání občanství", "a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny". Německá strana oproti tomu deklarovala odpovědnost Německa za nacistické zločiny a lítost nad utrpením, které bylo způsobeno Čechům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video