Je to už třicet let, kdy vědci poprvé popsali nemoc AIDS.

Je to už třicet let, kdy vědci poprvé popsali nemoc AIDS. | foto: Profimedia.cz

Před třiceti lety vědci poprvé popsali AIDS, lék na něj stále nenašli

  • 48
Je to přesně třicet let, kdy americký lékař Michael Gottlieb v časopise Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě poprvé popsal AIDS. Od té doby se na tuto zákeřnou nemoc nepodařilo najít lék. Díky celosvětové osvětové kampani počty nakažených klesly, přesto v Africe na AIDS zemře každých dvacet sekund jeden člověk.

První informace o nemoci AIDS se objevila 5. června 1981. Od té doby touto  chorobou onemocnělo 60 milionů lidí, polovina z nich na její následky zemřela.  

Financování boje proti AIDS

Podle organizace UNAIDS bude na boj proti nemoci do roku 2015 potřeba ještě nejméně 22 miliard dolarů. Díky nim se může zabránit dalším 12 milionům nově nakaženým a 7,4 milionům úmrtí.

Výskyt infekcí HIV za třicet let poklesl o 25 procent. Přesto jsou tyto úspěchy jen malými krůčky a jsou stále daleko od globálních cílů, varuje ve výroční zprávě americká organizace UNAIDS.

Byly doby, kdy si ani lékaři nebyli jisti, zda při léčbě nakažených nejsou sami ohroženi. Vědci se ale zkoumáním této nemoci zabývali velmi důkladně a dnes jde o jednu z nejprozkoumanějších nemocí vůbec.

Díky antivirálním antibiotikům dokáží lékaři pacientům prodloužit život až o čtyřicet let. Léčba je ale velmi nákladná a dostane se jen k lidem v bohatším světě. V chudších státech je situace stále špatná i přes osvětovou kampaň.

Chlapec v táboře pro postižené AIDS

Afričanka s dítětem postiženým AIDS

Americká vláda utratila v rámci programu za osvětu a léčbu v zemích třetího světa 16 miliard dolarů jen za loňský rok. Léky se dostaly k 6,6 milionům nemocných lidí, na dalších devět milionů nakažených se nedostalo.

Američtí političtí lídři nyní stojí před otázkou, jak financovat boj s touto nemocí dál.

Chybí léky pro nemocné v Africe a chudých zemích

"Státy se musí zhlédnout v inovaci financování boje s touto nemocí. Potřebujeme léky, které by byly dostupné i pro chudé," napsal výkonný ředitel UNAIDS Michel Sidibe v úvodu zprávy.

Vývoj počtu nakažených

Nejvíce se epidemie začala vymykat z ruky krátce po identifikování nemoci AIDS. Počet lidí infikovaných HIV stoupl z necelého milionu v roce 1981 na 27,5 milionu nakažených v roce 2000. Ale od roku 2001 mezinárodní důraz na prevenci a léčbu HIV zaznamenal významné pokroky.

Mezi lety 2001 až 2009 globální výskyt HIV stabilně klesal, poměr nově nakažených spadl na 25 procent.

Ale od roku 2009 stoupl počet lidí žijících s HIV infekcí ze 33,3 milonů na 34 milionů na konci roku 2010. Zejména v chudších zemích totiž většina pacientů nedostane antivirální léčbu, uvádí UNAIDS.

"Musíme dělat rozdíly v tom, jak na boj pohlížet ve vyspělých státech a jak v rozvojových. Ale bez vyspělých zemí se zaostalejší státy ubránit nedokážou," řekl agentuře Reuters ředitel amerického Národního institutu infekčních chorob Anthony Fauci, který výzkum nemoci AIDS považuje za svou celoživotní práci.

Své názory a vývoj boje proti AIDS už doktor řešil s politiky, kteří mu slíbili, že je přednesou na Mezinárodní konferenci o léčbě a prevenci HIV, která se koná 17. až 20. června v Římě.

Poměr nakažených klesl v šedesáti zemích

"Zaznamenali jsme obrovský pokrok ve stabilizaci a snižování poměru nově infikovaných v šedesáti zemích," řekl Michel Sidibé.

Nadprůměrný pokles zaznamenali lékaři v subsaharské Africe a v jižní a jihovýchodní Asii. K průměrnému poklesu o méně než 25 procent došlo v Latinské Americe, karibských a tichomořských zemích.

Relativně stabilní je situace ve východní Asii, západní a centrální Evropě a v Severní Americe. Bohužel, počet nakažených stabilně stoupá ve střední a severní Africe.

Během let 2008 a 2010 ale vzrostl počet nakažených mezi pracovníky v sexuálním průmyslu a mezi gayi. Zhruba 20 procent lidí z necelých 16 milionů uživatelů drog žije s HIV, uvádí zpráva.

V Česku je HIV pozitivních málo

Ke konci loňského roku bylo v České republice evidováno 1 493 HIV pozitivních.  Nejčastěji se lidé nakazili při nechráněném sexu, převážnou část nakažených tvořili homosexuálové či bisexuálové. Stovka lidí se infikovala při užívání drog z použitých jehel a stříkaček.

I když proti stejnému období loni je nakažených o něco méně, nebezpečí podle odborníků nepominulo. Česko sice patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, podle neziskových organizací a expertů je ale stále nutné na riziko AIDS upozorňovat.

Některé slavné osobnosti se proto zapojily do nejrůznějších kampaní, které nabádají veřejnost, aby se nechala na AIDS testovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video