Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před šesti sty lety se narodila Johanka z Arku, zachránkyně Francie

  5:14aktualizováno  5:14
Jako sedmnáctiletá dívka zachránila Johanka z Arku v čele francouzských vojsk svou zemi od definitivní porážky a zvrátila vývoj stoleté války. Ani takové zásluhy však nezabránily tomu, aby ta nejneobvyklejší postava v čele vojsk byla dva roky po svém úspěchu upálena.

Socha Johanky z Arku v Paříži | foto: Profimedia.cz

Francouzská národní hrdinka Jana z Arku (ve francouzštině Jeanne d'Arc) se narodila 6. ledna 1412 v rodině rolníka ve vesnici Domrémy na pomezí Champagne a Lotrinska na severovýchodě Francie.

Od třinácti let údajně slýchala zvláštní hlasy, které připisovala svým oblíbeným svatým - Kateřině, Markétě a archandělovi Michaelovi. Johanka se k nim modlila za záchranu Francie drancovanou anglickými žoldáky ve stoleté válce (1337 až 1453).

Panna jako morální symbol

Panna orleánská přispěla sérií vítězných bitev k obratu v dlouholetém konfliktu. Podle historiků byla spíše morálním symbolem a dobrým vojenským stratégem než bojovnicí s mečem v ruce. K její nezbytné výbavě prý patřilo brnění a bílá korouhev s nápisem Jhesus Maria, kresbou Ježíše a lilií - znakem Francouzského království.

Jako posel Boží...

Podle smlouvy z Troyes si vládu nad Francií nárokoval anglický panovnický rod Lancasterů, zatímco francouzský následník trůnu Karel ovládal jen území jižně od řeky Loiry.

"Přišla jsem jako posel Boží, abych pomohla králi a království..." řekla údajně Johanka při setkání s ním v Chinonu v únoru 1429. Hodlala ho dovést do Remeše a nechat korunovat králem Francie.

Svou přímostí a nezlomnou vírou ve své vyšší poslání za několik týdnů nerozhodného Karla přesvědčila k tažení do Orleánsu. Ještě předtím byla ale přezkoušena církevní komisí v Poitiers, zdali není čarodějnice, a uspěla.

Město, které už pár měsíců odolávalo náporu Angličanů, nakonec osvobodila se svěřeným vojskem 8. května 1429. Vítězně si počínala i v bitvách u Jargeau, Meung sur Loire, Beaugency a na dalších místech. V červenci 1429 tak mohl být Karel v remešské katedrále korunován francouzským králem Karlem VII.

Upálena v pouhých devatenácti

V roce 1430 byla ale zřejmě zradou zajata Burgunďany, kteří ji prodali svým anglickým spojencům. Panovník jí vděčil za mnohé, ale pro její záchranu z nejrůznějších důvodů nic nepodnikl. Dívka byla po drsném inkvizičním procesu odsouzena a 30. května 1431 v Rouenu na tržišti upálena jako kacířka.

Podobu neznáme

Ve Francii je Johanka z Arku považována za patronku, kterou si kdekdo přisvojuje. Nezachoval se žádný Janin portrét, nejvěrnějším zdrojem o jejím životě jsou protokoly z procesu. Její osud se stal tématem řady knih, hudebních děl či filmů (známý je velkofilm Luca Bessona či výtečný němý snímek Carla Theodora Dreisera).

Už v roce 1456 ji ale Karel VII. rehabilitoval. Johančin mýtus se pak oživil koncem 19. století, kdy Francie po vojenských porážkách hledala nějakou "ikonu" - Johanka se stala symbolem základů republiky.

V roce 1909 byla blahořečena a o 11 let později ji papež Benedikt XV. prohlásil za svatou, protože potřeboval zlepšit vztahy Vatikánu s Paříží.

Nikterak nevadilo, že se Johančiny ostatky nedochovaly, jak to vyžadovalo církevní právo. Světici byl udělen generální pardon stejně jako o 69 let později Anežce České.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili 200 lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Dvě stě lidí zabili a dalších osm desítek v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to tamní agentura MENA. Útočníci...

Rusy naštvalo zneuctění Koněva v Praze. Pomník doplní vysvětlující cedule

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda, k případu...

Odvolací soud zvýšil Pistoriusovi trest za vraždu na 13 let

Oscar Pistorius u soudu (15. června 2016)

Slavný handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl nově odsouzen za vraždu přítelkyně na 13 let a pět měsíců. Původně...Najdete na iDNES.cz