Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před rokem ochromil Bombaj teror, policie nyní demonstruje sílu

  6:30aktualizováno  14:13
Přesně před rokem udeřilo na indickou Bombaj v koordinovaných útocích deset teroristů. Zaměřili se na frekventovaná místa a turistické cíle, například nádraží či hotely. Po tři dny drželi rukojmí a bojovali s policií a armádou. Na konci zůstalo 166 mrtvých, zemřelo i devět atentátníků. Dodnes za to nebyl nikdo odsouzen.

Zaměstnanci hotelu Trident se modlí za oběti loňských teroristických útoků (26. listopadu 2009) | foto: AP

Rok po krvavých událostech uspořádala policie v Bombaji přehlídku - aby demonstrovala sílu a obnovila důvěru lidí v bezpečnostní orgány. "Chceme ukázat lidem, že Bombaj je bezpečná," řekl šéf vyšetřovatelů. "Je mi strašně líto těch životů. Kdybychom tomu bývali mohli zabránit...," povzdechl si.

Útoky totiž indickou policii zcela zaskočily. Mnoho mužů zákona mělo jen obušky a staré pušky a během osudného dne před útočníky údajně uteklo. Rok poté prošly po "trase teroristů" policejní oddíly vybavené zbraněmi a doprovázely je obrněné vozy.

Rok po útocích v Bombaji prošly po

Mimo to dnes zažila Bombaj několik pietních akcí. Lidé například zapalovali svíce před židovským střediskem, které se stalo jedním z terčů útočníků. Pietní tryznu uspořádalo také vedení a personál hotelu Tádžmahál, kde teroristé tři dny bojovali s bezpečnostními silami a drželi spoustu rukojmích.

Útočníci připluli loni 26. listopadu do Indie po moři z Pákistánu a zaútočili na Bombaj. Nejprve pomocí střelby a bombových útoků odvrátili pozornost. Poté obsadili židovské středisko a dva hotely, kde zajali rukojmí. Zneškodnily je až po třech dnech krveprolití indické speciální jednotky.

Indie si připomíná teroristické útoky v Bombaji (26. listopadu 2009)

Výsledek řádění teroristů byl děsivý: 166 mrtvých, přes 300 zraněných. Mezi oběťmi bylo také 28 cizinců z deseti zemí. Nepřežili ani samotní atentátníci, až na jednoho - Muhammada Adžmala Kasaba.

Ten původně tvrdil, že je nevinný, později se přiznal ke všem 86 bodům obžaloby, obviněn je mimo jiné z vraždy či vedení války proti Indii. Hrozí mu trest smrti.

V Bombaji zaútočili teroristé, přes sto lidí zabili. Stovky dalších zranili. V hotelu Tádž drželi rukojmí. (27. listopad 2008(

Indie za pachatele označila islamistickou organizaci Laškar-e-Taíba , která má sídlo v Pákistánu. Vzhledem ke složitosti akce obvinila ze zapojení také pákistánskou rozvědku. Pákistán po vlastním šetření připustil, že atentáty byly zčásti připraveny na jeho území, podíl svých zpravodajských služeb ale popřel.

Indicko-pákistánské vztahy jsou tak od útoků na Bombaj ještě více vyostřené, tyto dvě asijské jaderné mocnosti spolu svedly od roku 1947 už tři války. Indie po útocích přerušila mírové hovory s Pákistánem a premiér Manmohan Singh pohrozil, že je neobnoví, dokud se neobjeví podezřelí z teroru v Bombaji před soudem.

Stalo se tak pouhý den před prvním výročím útoků. Soud v Islámábádu ve středu obvinil sedm Pákistánců v souvislosti s přípravou tehdejšího teroru.

Mezi obžalovanými je i Zakí Rahmán Lakhví, údajný mozek krvavých atentátů. Všichni prohlásili, že jsou nevinní a podle obhájce jednoho z obviněných nemá prokuratura dostatek důkazů. - přečtěte si Pákistán obžaloval 7 lidí z teroru v Bombaji, mezi nimi prý i "mozek" útoků

Ještě před tím Pákistán zatknul mimo to několik vůdců islamistických skupin. Například zakladatele Laškar-e-Taíba Hafíze Sajída, který strávil nějaký čas ve vazbě. Nakonec ho ale policie musela propustit, nenašly se totiž důkazy.

Indická Bombaj rok po teroristickém útoku. (25. listopadu 2009)

Bombajské centrum židovského chasidského hnutí, kde teroristé zabili 6 lidí. Od loňského listopadu je zavřené, okna jsou přelepená igelitem a na zdech a dlaždičkách jsou jasné stopy po kulkách.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz