Před rakovinou prostaty chrání aspirin a rajčata

  • 3
Vědci našli další způsob, jak vyzrát na rakovinu prostaty. Riziko nemoci zřejmě sniží pravidelné užívání aspirinu, ibuprofenu a dalších běžných prášků tišících bolest. Vyplývá to ze studie nemocnice Mayo Clinic v Rochesteru v americkém státě Minnesota. Jiná studie zase radí jíst rajčata a produkty z nich.

Lékaři z Minnesoty sledovali 1362 mužů starších 60 let, kteří pět a půl roku brali každý den jeden z léků ze skupiny označované jako nesteroidní protizánětlivé látky. Čtyři procenta z nich rakovinou prostaty onemocněli, zatímco u ostatních to bylo devět procent. Podle studie byl ochranný účinek léků vyšší s rostoucím věkem mužů.

Autor zprávy o studii Rosebud Roberts však varoval, že jde o omezené výsledky, které potřebují potvrzení. "Musíme také určit dávkování a dobu užívání, jež by přinesly ochranu proti rakovině prostaty. Stejně tak musíme pochopit biologické mechanismy za spojením mezi těmito léky a rakovinou prostaty," řekl Roberts. Navíc pravidelné používání těchto medikamentů může některým lidem způsobit problémy se žaludkem a játry.
 
Roberts nicméně uvedl, že předcházející studie ukázaly, že tento typ léků tišících bolest omezuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu u žen.

Rakovina prostaty je druhou nejnebepezpečnější rakovinou mezi americkými muži a vyžádá si asi 30 tisíc životů ročně.

Rajčata pomáhají 
V rámci jiné studie vědci analyzovali výběr potravin a zdravotní záznamy skoro padesáti tisíc mužů. Zjistili, že u mužů, kteří v týdnu konzumovali alespoň dva pokrmy z rajčat se snížilo riziko rakoviny prostaty o 24 až 36 procent.  Výsledky výzkumu zveřejnil odborný časopis Journal of the National Cancer Institute.

"Tyto poslední objevy podporují domněnky o tom, že strava bohatá na rajčata a potraviny obsahující lykopen, stejně jako na další ovoce a zeleninu, může snižovat riziko rakoviny prostaty," potvrdil Edward Giovannucci, autor studie.

Nový výzkum potvrzuje dřívější závěry týkající se stravy, zvláště rajčatových produktů, které mají vysoký obsah antioxidantu lykopenu (červeného karotenového barviva).

"Lykopen pravděpodobně chrání proti rakovině tím, že absorbuje volné radikály, které vznikají při látkové přeměně v těle a mohou poškozovat genetickou strukturu buněk," podotkl Giovannucci.

Vědci porovnávali údaje o zdravotním stavu a stravovacích zvyklostech 47 tisíc mužů ve věku 45 až 75 let v letech 1986 až 1998. V této době onemocnělo rakovinou prostaty 2481 sledovaných mužů.

Odborníci přitom zkoumali účinek takových potravin jako rajčata, rajčatová omáčka, rajčatová šťáva, pizza, vodní meloun, červený grep, kečup a další výrobky z rajčat. Ukázalo se, že rajčata, zvláště ta, která prošla tepelnou úpravou, měla příznivé účinky na rakovinu prostaty.

"Nejpopulárnější byla omáčka na špagety, která, zdá se, poskytuje také největší ochranu," uvedl Giovannucci, podle něhož tepelná úprava rajčat patrně narušuje buněčnou stěnu plodů a umožňuje tak lidskému organismu absorbovat více lykopenu.

Vědci nicméně zdůraznili, že výrobky z rajčat by měly tvořit jen malou součást vyváženého jídelníčku, který by měl zahrnovat také další ovoce a zeleninu a jen omezené množství tuků.

"Nová studie je příkladem, že to, co jíme, ovlivňuje riziko rakoviny," uvedla Jo Ann Carsonová, odbornice na výživu z univerzity v Texasu, podle níž výzkum potvrzuje myšlenku, že nejlepší ochranu proti rakovině poskytuje strava bohatá na antioxidanty spíše než vitamínové přípravky.

"Konzumace celých potravin představuje prospěšnou kombinaci, která vitamínovým doplňkům chybí," tvrdí Carsonová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video