Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před povodní ochránily Liberecko přehrady, ale mohly přinést i zkázu

  9:55aktualizováno  9:55
Vodní nádrže na severu Čech pomohly ochránit města a obce před ještě větší zkázou. Celé území zasáhly v pátek intenzivní deště. Kdyby nezafungovaly přehrady, voda by zaplavila velkou část Libereckého kraje. Nádrže mohly ale způsobit i tragédii, ty malé totiž hrozily protržením.

Přehrada Josefův Důl v Jizerských horách. | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Na některých místech Liberecka spadlo tolik srážek jako jindy za tři až čtyři měsíce. "Přehrady v Jizerských horách dokázaly zadržet obrovské množství vody a díky nim nejsou škody tak vysoké," uvedl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

Přehrada Josefův Důl dokázala zadržet 1,7 milionu krychlových metrů vody. Pokud by nebyla, pod vodou by skončila celá oblast, řekl Jaroušek.

Přesto museli být v sobotu evakuováni obyvatelé Nové Vsi na Liberecku kvůli hrozbě, že se protrhnou dvě přehrady - Mlýnice a Fojtka ležící nad vesnicí. "Mlýnice a Fojtka jsou příliš malé a na takový nápor vody nejsou stavěné," upozornil Jaroušek.

Ještě v sobotu se vodohospodáři báli, že hráz Mlýnice nevydrží. Protékala přes ni více než tisíciletá voda a ani technický ředitel Povodí Labe Jiří Kremsa neskrýval obavy. "Voda přetéká 10 až 15 centimetrů přes korunu hráze," popisoval. (více o kritické situaci na přehradách Mlýnice a Fojtka čtěte zde)

Přehrada Mlýnice v Jizerských horách.

Přehrada Mlýnice v Jizerských horách.


Takzvané bezpečnostní přepady, které na hrázích slouží právě jako pojistky proti povodním, nezvládaly nápor vody a zmizely pod hladinou. Nebylo daleko od chvíle, kdy by se přehrada, kterou voda ze strany podemlela až do hloubky pěti metrů, protrhla.

"Aby hráz přetekla přes korunu, to se nesmí stát. Voda pak podemílá základy. Stačí, aby se pak hráz pohnula, udělají se praskliny a průvalu už nezabráníte," říká projektant přehrad Stanislav Kněnický.

Nejmenší vodní nádrže v Jizerských horách představují Mlýnice a Fojtka.

V sobotu odpoledne naštěstí hladina v nádrži klesla a večer už dispečeři hlásili, že je situace stabilizovaná. "V pondělí chceme hráz prohlédnout a posoudit, jaké opravy bude nutné provést," uvedl Jaroušek. Kontrola čeká i nedalekou nádrž Fojtka.

Soustava přehrad vznikla už před 100 lety

Fojtka i Mlýnice patří do soustavy přehrad, jejíž základ tvoří pět retenčních nádrží. Všechny byly postaveny na začátku minulého století podle projektu německého architekta Otto Intzema.

Je to přehrada na Harcovském potoce v Liberci, na Černé Nise v Bedřichově, na Fojtském potoce ve Fojtce, na Albrechtickém potoce v Mlýnici a na Mšenském potoce v Jablonci. Později k nim přibyla ještě přehrada Souš.

Jizerské hory. Přehrada Černá Nisa - pohled na hráz

Jizerské hory. Přehrada Černá Nisa - pohled na hráz

Šlo o první vodohospodářskou soustavu nejen na území Rakouska-Uherska, ale celé Evropy. Vystavěna byla jako ochrana před povodněmi, které podhůří Jizerských hor na konci 19. století pravidelně postihovaly.

"Naplánována byla ještě další přehrada na Jeřici, ale z finančních důvodů už ke stavbě nedošlo," dodal Jaroušek.

Až po dalších 70 letech přibyla ke stávajícím přehradám největší z nádrží - Josefův důl. Moderní přehrada o rozloze 138 hektarů měla především zajistit pitnou vodu pro Liberecko a Jablonecko. Přesto právě ona výrazně přispěla ke zmírnění letošních povodní.

jediná česká protržená přehrada

V Česku je na 180 vodních nádrží. Jsou sypané, zděné i betonové. Nejslabším místem jsou ty sypané. U nich je protržení nejpravděpodobnější, protože nejsou příliš zpevněné a k havárii stačí, aby se jedna část hráze pohnula.

Také jediná protržená česká přehrada byla budována tímto způsobem. Byla postavena nad Desnou v Jizerských horách v roce 1915 právě proto, aby zabránila povodním. Vydržela jen rok. 18. září roku 1916 se v hrázi objevily trhliny. Hrázný ani nestačil zvednout stavidla, aby ji vypustil, a hráz se protrhla.

Záplavová vlna zabila šedesát lidí. Jako příčinu vyšetřovatelé určili špatný geologický průzkum - část hráze si sedala více než jiná, což způsobilo trhliny.

Zabránit tomu, aby se hráz provalila, když už do ní přitéká více vody, než dokáže vypouštět, příliš nelze. Vodohospodáři by museli upouštět s velkým předstihem.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz