Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před deseti lety utekl Kajínek z Mírova. Za 12 let může žádat o propuštění

  12:46aktualizováno  12:46
Je to přesně deset let, kdy Jiří Kajínek, odsouzený za dvě vraždy, utekl z ostře střežené mírovské věznice. Nebyl to jeho první ani poslední pokus, jak se dostat na svobodu. Zkouší to také žádostmi o obnovení procesu, zatím ale neuspěl. Kajínek si tak počká ještě léta, než bude mít legální šanci dostat se ven.

Vězeň Jiří Kajínek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Nejznámější český vězeň, který se může pochlubit vlastním filmem. Muž, který měl na objednávku zavraždit dva lidi a třetího postřelit. Nenapravitelný útěkář, který má davy fanynek a v lednu oslaví padesátiny.

Dnes uplynulo přesně deset let od chvíle, kdy Jiří Kajínek překonal ostrahu a zdi mírovské věznice a utekl. Vězně nezastavily mříže, hradby věznice, příkop ani střelba strážců. Útěk přitom velmi připomíná scény známé spíš z dobrodružných filmů.

Vězeňská služba totiž dodnes neví, čím vlastně Jiří Kajínek přepiloval mříž. Pak hodil na hradby věznice Mírov vlasec, na jehož konci byla přivázaná tužková baterie.

Po vlasci Kajínek spustil lano, které vyrobil z kusů povlečení a nylonových provázků. Ty mírovští trestanci používali při montování žaluzií. Aby ho lano uneslo, přivázal Kajínek na jeho konec kotvu, kterou vyrobil z části postele, na které spal.

Věznice na Mírově.

Pak prolezl otvorem po upilované mříži a spustil se na hradby. Z nich se na druhou stranu dostal po druhém provazu, který měl u sebe. Zásahová jednotka Kajínka vypátrala osmého prosince, do té doby policisté chránili svědky i další lidi, protože Kajínek hrozil, že se bude za uvěznění mstít.

Komando chytilo Kajínka v bytě v Praze 5, skrýval se u manželky jednoho z mírovských spoluvězňů, orlického vraha Ludvíka Černého. Specialisté ze zásahové jednotky se do bytu dostali dveřmi i okny, k nimž se spustili po lanech.

Pak dovnitř naházeli rozbušky a Kajínka zneškodnili tak rychle, že ani nestačil použít zbraň, kterou měl u sebe. Zatýkání ale mohlo skončit tragédií, protože v domě bydlela manželka dalšího z orlických vrahů, která se jedno z lan se zavěšeným policistou pokusila přeřezat.

Demonstrace za Kajínka

V den výročí Kajínkova útěku z Mírova se v pravé poledne sešlo na Václavském náměstí v Praze několik desítek vězňových příznivců, aby tu demonstrovali a sbírali podpisy pod petici za jeho propuštění. Na transparentech mají napsáno například "Jiřímu Kajínkovi milost (když ne spravedlnost)" či "Obnovit proces".

Útěk z Mírova nebyl jeho první pokus dostat se předčasně z žaláře. Už dříve se mu podařilo uniknout z věznice v Českých Budějovicích, když při procházce přelezl zeď. Zadrželi ho ještě týž den. Pověst útěkáře potvrdil v roce 1996, když v přísně střežené věznici ve Valdicích na Jičínsku přeřezal mříže a uprchl. Tenkrát ho dopadli ještě v areálu věznice.

Místo provazu se chytá paragrafů

Od Mírova už Kajínek z vězení neutekl, na svobodu se teď snaží dostat žádostmi o obnovu procesu a doufá, že v novém soudním stání si vyslechne osvobozující verdikt.

O obnově procesu tak bude zanedlouho už potřetí rozhodovat plzeňský soudce Tomáš Bouček, který dvakrát předchozí návrhy Kajínkových advokátů smetl pod stůl.

Pokud se Kajínkovi nepodaří uspět s touto strategií, má ještě šanci dostat se z vězení v rámci podmínečného propuštění. "O to může pan Kajínek požádat poté, co si odpyká dvacet let," řekla iDNES.cz bývalá Kajínkova advokátka Klára Slámová.

Podle propočtu právníka, který je podrobně obeznámen s kauzou, může nejznámější český vězeň zkusit štěstí někdy v roce 2022. Až do roku 2002 si totiž Jiří Kajínek odpykával jedenáctiletý trest, který dostal krátce po revoluci. Až od té doby se mu počítá doživotní rozsudek za dvojnásobnou nájemnou vraždu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz