Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před deseti lety se rozpadl SSSR

  0:01aktualizováno  0:01
Před deseti lety zmizel SSSR a svět si začal zvykat na nové sousloví: Společenství nezávislých států. SNS sice nadále existuje, jeho význam jako nadnárodní instituce však není velký, patnáct zemí vyrazilo svou vlastní cestou a jen málo dohod a smluv o spolupráci bylo uvedeno v život. "Je to nyní spíše klub prezidentů, kteří se setkávají a jednají o možném řešení různých problémů," říká moskevský politolog Andrej Rjabov. "Například snahy o vytvoření volného trhu vyznívají naprázdno," dodává.

Nejdále ve snaze o postsovětské sblížení došlo Rusko a Bělorusko, které jsou již několik let teoreticky spojeny ve svazový stát. I mezi nimi však navzdory deklaracím politiků existují hraniční kontroly a unie je formální záležitostí. Postsovětský prostor se za deset let rozrůznil do pestrého spektra zemí, které zahrnuje státy připravené na vstup do EU i zbídačené poválečné republiky bez šance na rychlou změnu k lepšímu.

Rusko, klíčový hráč, nyní po letech jelcinovského chaosu zažívá období opatrného optimismu - hospodářství roste, prezident Vladimir Putin dokázal Rusy přesvědčit, že je rozumný vládce, který zemi někam dokáže nasměrovat.

Situace v dalších dvou "slovanských" republikách však stagnuje. Padesátimilionová Ukrajina dál zápolí s ekonomickými problémy a s neschopností politické elity prosadit zásadnější reformy. Na druhou stranu však zachovává dobré vztahy se Západem a předpoklady, že se dostane pod kontrolu Ruska, se nevyplnily.

Bělorusko zůstává zemí postsovětských experimentů prezidenta Alexandra Lukašenka, politika tvrdé ruky, který vytrvale šikanuje opozici. Bělorusko je stále více izolováno, a dokonce i Rusko, poslední spojenec, ho vyzývá k reformám.
Na okraji zájmu je i Moldavsko, země velké nehybnosti, bez jasné ideje kam a jak jít.
Ázerbájdžán, Kazachstán a Turkmenistán sní o bohatství z velkých nalezišť ropy a zemního plynu v oblasti Kaspického moře. S trochou štěstí se tyto sny mohou vyplnit, jen je jasné, že to potrvá dále, než se zdálo.

Naproti tomu Gruzie a Arménie, země tisíciletých kulturních tradic, zápolí o holé přežití. Jejich hospodářství je v troskách, země nemají téměř žádné přírodní bohatství. Jsou navíc v poloválečném stavu - Gruzie kvůli Abcházii, Arménie kvůli Náhornímu Karabachu - a rychlé zlepšení situace není na dohled.

Americké operace v Afghánistánu přes noc výrazně zvýšily význam Střední Asie. Zejména Uzbekistán, nejlidnatější země regionu, se stal důležitým spojencem USA - z jeho území operují speciální jednotky. Také Tádžikistán, nejchudší země bývalého SSSR, nyní doufá v lepší zítřky.

Donedávna bylo možné dostat se do Afghánistánu pouze přes jeho území, a proto Tádžikistánem během několika týdnů prošlo více cizinců než za uplynulých deset let. Také Kyrgyzstán, zapomenutá země hor, se ve spojitosti s válkou snaží dát o sobě vědět.

A tři země Pobaltí se již zcela dokázaly odpoutat od postsovětského prostoru a zamířit do Evropy. Nejdále došlo Estonsko, které nejspíš bude v první vlně rozšíření Evropské unie, tak jako ČR. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz