Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před barmskou juntou utíkají do Thajska tisíce lidí, úřady je vracejí

  12:41aktualizováno  14:14
Thajsko se potýká s vlnou barmských uprchlíků, kteří utíkají před pronásledováním ve své zemi. Bangkok je však označuje za ilegální ekonomické imigranty a nechce jim povolit vstup do země. V Barmě nejsou vystaveni perzekucím, míní thajská vláda. Stopy na tělech uprchlíků ale svědčí o něčem jiném.

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží | foto: Profimedia.cz

Problém se týká především příslušníků muslimského etnika Rachinů, které barmská vojenská junta izoluje na západě země u hranic s Bangladéšem. Generálové neuznávají Rachiny jako jednu ze 130 etnických menšin a mimo jiné jim upírají občanství. Pronásledování Rachinů potvrzují i mnohé humanitární organizace.

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou pohraniční stráží.

Barmští uprchlíci krátce po zadržení thajskou policií

Thajská vláda ale na jejich volání neslyší. "Neexistuje rozumný důvod, proč věřit, že tito imigranti uprchli ze své původní země kvůli opodstatněným obavám z pronásledování," uvádí Bangkok ve svém dnešním prohlášení.

Thajci prý nechali Barmánce opuštěné na moři

Thajci tvrdí, že jediným důvodem migrace Rachinů je cesta za prací, a od svých hranic je odhánějí i násilím. Za poslední dva měsíce se utopilo 550 Rachinů poté, co jich thajská armáda asi tisícovku objevila v Andamanském moři. Na rozviklaných dřevěných člunech je odtáhla do mezinárodních vod a ponechala jejich osudu.

Thajská armáda i vláda ujišťují, že uprchlíci byli vybaveni potravinami i vodou. Odmítají zároveň tvrzení mezinárodních organizací pro lidská práva, že motory na člunech byly zničeny, respektive jedno z plavidel motor vůbec nemělo. "Drželi jsme se naší humanitární tradice a zajistili jsme, aby byli dostatečně zásobeni potravou, vodou a léky a také vybavením potřebným pro opravu člunů," uvádí se v thajském prohlášení.

Barmánci se vydávají na vratkých lodí na dlouhou cestu za lepším osudem.

Na vratkých bárkách míří Barmánci na dlouhou cestu za lepším osudem.

Přes šedesát barmských utečenců dnes požádalo thajský soud, aby je úřady neposílaly zpátky do Barmy. Před zatčením v thajských vodách je prý zadržovaly barmské válečné lodi, kde byli zbiti, zbičováni a vojáci je varovali, aby se nevraceli, jinak je zastřelí.

Thajské úřady je přesto dnes odsoudily za ilegální vstup do Thajska na pět dnů do vězení a k pokutě. Nikdo z 66 odsouzených není pokutu tisíc bahtů (593 Kč) schopen zaplatit. Po odpykání trestu úřady uprchlíky předají imigrační policii, která je může vyhostit.

Násilí ze strany barmské junty potvrzuje i nedávný případ osmi desítek Rachinů, jejichž cesta za svobodou skončila na neobydleném thajském ostrově. Objevila je tady thajská policie a soud je nyní bude posuzovat jako ilegální vetřelce. Podle policie uprchlíci, z nichž někteří měli šrámy a otevřená zranění, při výslechu uvedli, že je zbili příslušníci barmské vojenské junty.

RACHINOVÉ

- Kromě Thajska prchají Rachinové především do Bangladéše. V současnosti tam žije v uprchlických táborech asi 230 tisíc Rachinů, kteří opustili své prastaré domovy v severozápadní Barmě po desítkách let pronásledování ze strany vojenských vládců.

- Hodně z nich se odsud vydává na dalekou cestu do Malajsie a mnozí tam uspěli. To povzbuzuje další, aby se pokusili podniknout stejnou cestu se všemi jejími riziky. Zoufalí Rachinové zaplatí leckdy i 300 dolarů námořníkovi, aby je dopravil do Malajsie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...Najdete na iDNES.cz