Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před 66 lety unikl Ludmírov masakru, nacisté chystali „druhé Javoříčko“

  16:57aktualizováno  16:57
Stačilo málo a vesnici Ludmírov na Prostějovsku mohl na konci války postihnout podobný osud, jako nedaleké Javoříčko. 6. května 1945 zde nacisté chystali hromadnou popravu místních mužů. Chtěli pomstít smrt svého vojáka, kterého zabili partyzáni. Masakru nakonec zabránila také náhoda.

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dosud nepříliš známé události v Ludmírově popsal MF DNES bývalý místní kronikář Jaroslav Petr. Ze záznamů, které nashromáždil, je jasné, že Ludmírovu v samotném závěru války skutečně hrozil podobný osud, jako nedalekému Javoříčku, kde nacisti postříleli desítky lidí a obec vypálili.

Pomník v Javoříčku, který se z připomínky tragédie stal spíše symbolem režimu.

Pomník v Javoříčku.

V Ludmírově Němci téměř dva dny drželi pod zámkem deset mužů z místní osady Dětkovice a chtěli je popravit, aby pomstili zabití svého vojáka.

Vzpomínky pamětníků a zápisky v kronikách ukazují, že překotné události vůbec nebyly černobílé, ale s řadou omylů, přešlapů a nedorozumění.

Jaroslav Petr měl v květnu roku 1945 devatenáct let. "Poslední měsíce války byly nejkrutější," vzpomíná. V okolí tehdy působily dvě partyzánské skupiny, Bělá u Kladek a Jermak na Bouzovsku.

Kroniky například zaznamenaly událost, kdy dva partyzáni z Jermaku chtěli z okna jedné usedlosti střílet na opravnu aut, kterou si Němci v Ludmírově zřídili. Až hospodář Cyril Navrátil si musel stoupnout do okna a vlastním tělem střelbě bránit, protože dva muži by samozřejmě proti německé posádce nic nezmohli.

Jednoho Němce partyzáni zastřelili, druhého zraněného uškrtili

4. května pak partyzáni ze skupiny Bělá zastřelili u Hvozdu Němce, který vezl seno. Ludmírov vzápětí obsadilo komando SS, ale ve vsi ani v okolí nikoho nenašlo.

"Vesnice byla ve velkém strachu. Fronta se blížila, opravna skončila, ale část Němců zůstala. Přicházely zprávy o pražském povstání a obléhání Berlína, v obci ale vypadl proud," říká Petr.

Nacisty vypálená obec Javoříčko.
Nacisty vypálená obec Javoříčko.

Nacisty vypálená obec Javoříčko. Ludmírovu vážně hrozilo, že jej stihne podobný osud.

Zlom nastal o den později. Z polní nemocnice v Ludmírově se do Kladek vracel zraněný voják. Po čtvrté hodině odpoledne se v lese v místě zvaném Boří u Dětkovic posadil, že si odpočine. Zezadu ho přepadl partyzán, uškrtil ho a zohavil. Dětkovice ihned obehnala jednotka SS a podle vlastního práva vybrala za jednoho Němce deset mužů k popravě.

Místo popravy vojáci opékali uloveného srnce

"Byl mezi nimi i bratranec, uprchnout se podařilo jen Janu Sedláčkovi. Jan Kuchař zase nabízel svůj život za svého syna. Veřejná poprava byla stanovena na 6. května," popisuje události Petr.

V tento den Němci začali partyzány hledat v okolních lesích. Nikoho nenašli, ale trefili srnce, a tak měli srnčí pochoutku a popravu odložili.

Za zatčené se mezitím celý Ludmírov přimlouval a 7. května ráno se velitele podařilo natolik obměkčit, že muže propustil. Fronta již ostatně byla za humny.

"Ten Němec nemohl na ruku a zabít zraněného, to tehdy všichni odsuzovali, to je jistá věc," konstatuje Petr.

Poslední oběti si vyžádal nepovedený nálet

Sovětská vojska nakonec do Ludmírova dorazila 9. května ve 12:45. Bohužel i v tento den zde ještě umírali lidé. Cestu směrem na Kladky totiž zablokoval vojenský konvoj a Ludmírov se ucpal vojskem.

Sovětské velení si zřejmě myslelo, že trasu drží Němci, a tak na ně poslalo tři letadla. Ta ovšem začala bombardovat Ludmírov.

Pomníček Na Srdéčku na rozcestí u Ludmírova, který připomíná oběti z konce války.

Pomníček Na Srdéčku.

Podle záznamů v kronikách kompletně shořelo humno číslo 22 a zásah dostal i dům číslo 85. Zemřeli tři občané Ludmírova, jeden Němec a asi deset sovětských vojáků. Na místě zůstaly desítky raněných.

Celou událost dnes připomíná pomníček nedaleko Ludmírova v místě Na Srdéčku. O tom, že šlo vlastně o sovětský omyl, však na něm není ani slovo.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz