Chruščov na spiknutí nevěřil. Když ho přivítal šéf KGB, prozřel

  21:17aktualizováno  21:17
Rusové si připomínají půl století od okamžiku, kdy Nikita Chruščov skončil jako vůdce Sovětského svazu. Ve funkci na rozdíl od svých předchůdců neskonal, svrhlo ho spiknutí mocenských kruhů. Do historie se zapsal svou kritikou Stalina a rozmístěním jaderných zbraní na Kubě.

Vůdce SSSR Nikita Chruščov na snímku z roku 1963 | foto: Profimedia.cz

Ke změně na sovětském Olympu došlo přesně před půlstoletím, 14. října 1964. Nikita Chruščov byl odvolán svými soudruhy na základě „vysokého věku a zdravotních důvodů“, ačkoli si na zdravotní potíže nestěžoval. 

V samotném usnesení se hovořilo o narušení leninských zásad kolektivního vedení a o voluntarismu. V té době už s ním byly nespokojeny všechny vrstvy rudého impéria: stranický aparát, dělníci, rolníci, inteligence i vojáci.

První pokus

Chruščov čelil mocenskému puči už v roce 1957. Na jednání předsednictva v červnu sice loajalitu vůdci vyjádřili pouze tři členové z jedenácti, díky rychlému svolání ústředního výboru KSSS však Chruščov u moci zůstal a naopak z pokusu o puč vyšel posílen.

Dva dny před svým pádem Chruščov, který trávil volno na státní dače v černomořské Picundě, hovořil telefonicky s Leonidem Brežněvem, který se nedávno přidal na stranu nespokojenců. Brežněv jménem ústředního výboru strany požádal Chruščova, aby se ihned vrátil, že prý je třeba posoudit jím načrtnutou reorganizaci zemědělství.

Chruščov se však rozhodl místo do Moskvy letět do Kyjeva a zajistit si tam podporu tehdejšího velitele kyjevského vojenského okruhu. Ukrajina byla považována za Chruščovovu mocenskou základnu.

První tajemník Komunistické strany Sovětského svazu však ve spiknutí nevěřil a na druhý den se do Moskvy vrátil. Všichni, kdo zaujímali ve straně a státu nejvyšší postavení, mu byli za svou funkci zavázáni. Nedovedl si představit, že by ho prodali, rekonstruuje půl století staré události ruský list Moskovskij Komsomolec.  

„Čekají na vás“

Český historik Karel Durman nicméně soudí, Chruščov po příletu na moskevské letiště musel vědět, že se blíží konec. Místo vítajících členů představenstva totiž na Chruščova čekal pouze šéf KGB Semičastnyj a řekl mu: „Čekají na vás.“

Fotogalerie

Na plenárním zasedání ÚV KSSS Chruščova zbavili vedoucích stranických funkcí. Byl obviněn z řady politických chyb, například mu byly dávány za vinu neúspěchy v zemědělství nebo zhoršení zásobování. Podle historiků doplatil také na chystané reformy stranického aparátu, kterých se mnozí jeho kolegové obávali.

Chruščov stál na vrcholu moci už deset let a stále více se rozcházel s realitou. Nekonečné experimenty s řídícím aparátem, které se projevovaly na celé zemi, svévolnost v zahraniční politice a zejména zásadní ignorování mínění expertů a kolegů z politbyra vedly k tomu, že se vedení strany rozhodlo Chruščova penzionovat. Ten se sice zkoušel bránit, ale nakonec se uvolil a svou rezignaci podepsal.

Tajný referát a karibská krize

Do historie 20. století se rodák z Kalinovky v Kurské oblasti zapsal několika výraznými epizodami. Byl to právě on, kdo v roce 1956 přednesl „tajný“ projev, který odhalil Stalinovy zločiny. O pár dní později o „tajném“ referátu psaly New York Times a agentura AFP. Začala doba tání. 

Karibská krize

Když studená válka vřela a svět byl na pokraji jaderné zkázy

Ikonickým se pak stalo Chruščovovo vystoupení v OSN v říjnu 1960, kdy začal tlouct do řečnického pultíku vlastní botou. „Jseš chudej Filipíňák! Blbej poskok a lokaj imperialistů,“ křičel navíc na šéfa filipínské delegace, jehož otázka Chruščova rozčílila.

Další Chruščovovy kroky ale už byly tragické. Za jeho vlády rozdrtily sovětské tanky povstání v Maďarsku v roce 1956. O šest let později sovětský pokus instalovat rakety na Kubě přivedl svět na pokraj jaderné války.

Brežněv vytvářel systém kolektivního vedení

Do křesla prvního tajemníka komunistické strany po Chruščovovi usedl Brežněv a bývalý vůdce odešel do ústraní. Žil v domácím vězení na dače v Petrovo-Dalněm, sedm let po mocenském puči zemřel v Moskvě ve věku 77 let.

Brežněv stál v čele SSSR 18 let. Nikdo jiný s výjimkou Josifa Stalina nebyl tak dlouho sovětským vůdcem. S jeho jménem je nejvíce spojována hospodářská stagnace Sovětského svazu, odzbrojovací smlouvy s USA, ale i pokračování ve zbrojení a takzvaná Brežněvova doktrína omezené svrchovanosti socialistických zemí. Výsledkem byl rok 1968 v Československu a vpád Sovětů do Afghánistánu v roce 1979.

Brežněv se vrací

Bydliště sovětského vůdce opět zdobí pamětní deska

Brežněv se stal zakladatelem kádrové politiky. Nikde ve světě nezaujímali úředníci svá místa tak dlouho. Ze své funkce odcházeli obvykle jen dvěma směry - buď ke Kremelské zdi, nebo na Novoděvičí hřbitov v Moskvě.

Na rozdíl od Chruščova, který rozhodoval sám, se za Brežněva začal vytvářet systém kolektivního vedení. Všechny vážné problémy se řešily v politbyru, kde mohly vzniknout spory. „Za Brežněva skončila studená válka. A to ne porážkou SSSR, jako za Gorbačova, ale vzájemným partnerstvím se Západem,“ zdůrazňuje ruský list Trud.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Hněv občanů je oprávněný, uznal francouzský prezident Macron v proslovu

Demonstranti z uskupení žlutých vest sledují proslov francouzského prezidenta...

Francouzský prezident Emmanuel Macron v proslovu k národu odsoudil násilí při demonstracích a vyzval ke klidu. Hněv...

Německo letos vyhostilo 20 000 lidí, sotva desetinu loňských zájemců o azyl

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Do konce října muselo Německo opustit celkem 19 781 neúspěšných žadatelů o azyl. Minulý rok tam požádalo o azyl téměř...

Mayová odložila hlasování o brexitu. Jednat znovu nebudeme, zní z EU

Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany (30. září...

Britská premiérka Theresa Mayová odložila hlasování o brexitu. Po třech dnech jednání v Dolní komoře se jí pro návrh...

Najdete na iDNES.cz