Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Před 25 lety studoval v SSSR. V Plzni mu uznali zkoušky

  5:07aktualizováno  5:07
Plzeňská právnická fakulta uznala jednomu ze svých "rychlostudentů" více než dvacet let staré zkoušky a zápočty z dob, kdy studoval na vysoké škole ekonomické v Sovětském svazu. I díky tomu mohl vystudovat pětiletý obor za necelé tři roky. Oním rychlostudentem je šéf krajské hospodářské kriminálky v Ústí nad Labem Petr Martínek.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na fakultě Martínkovi uznali celý předmět Teorie národního hospodářství a čtyři zápočty z ruštiny. Martínek v Sovětském svazu studoval v letech 1981 až 1985, tedy v tuhém komunismu, před nástupem Michaila Gorbačova. Uznání předmětu, který absolvoval před dvaceti lety, nepřipadá Martínkovi divné. "Taková byla v Plzni pravidla," uvedl.

V době svého studia dokázal Martínek řídit policejní oddělení a zároveň jezdit do Plzně, kde stihl čtyři školní roky vystudovat během dvou let, a to včetně obhajoby diplomky a přípravy na státnice. "První ročník šel bez problémů," říká Martínek.

Další roky pak spojoval. Za rok zvládl druhý a třetí ročník a za další rok čtvrtý a pátý ročník. "Bylo toho moc, státnice, diplomka. Ale šlo to zvládnout," uvádí Martínek.

Uznávání dvacet let starých zkoušek však připadá podezřelé novému děkanovi právnické fakulty Jiřímu Pospíšilovi. "Tak stará zkouška by neměla být uznána," podivuje se.

"Ovšem nemohu vyloučit, že zde na fakultě ji někdo uznal, protože to spadalo do kompetence bývalého vedení fakulty," dodal Pospíšil.

Až nyní fakulta připravuje pravidla uznávání zkoušek z jiných škol. "Budou obsahovat časové omezení, aby nebylo možné uznat zkoušky vykonané právě třeba před dvaceti lety. A stanoví typy škol, z kterých se budou moci zkoušky uznat. Musí to být školy obdobného charakteru," popsal Pospíšil.

Na jiných univerzitách mají přísná pravidla už několik let. Třeba vedení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem doporučuje děkanům neuznávat zkoušky a zápočty starší pěti let ani zkoušky ohodnocené známkou "dobře".

Policejní šéf Petr Martínek studoval v Plzni také čtvrtý a pátý ročník najednou. V diplomové práci psal na 75 stranách o dani z přidané hodnoty. Obhájil ji na jaře 2005, o měsíc později udělal státnice. Necelý rok nato diplomku rozšířil na rigorózní práci, za niž získal titul JUDr.

Oproti jiným rychlostudentům a absolventům školy, u nichž jsou pochybnosti, jak studium zvládli, má Martínek velkou výhodu – má originál diplomové práce, posudky na ní i vyplněný index. "Vedoucím práce byl pan Telecký, oponentem pan Suchý," vyjmenoval lidi, kteří ho zkoušeli.

Řápková se brání žalobou

Jeho kolegyně ze studií, chomutovská primátorka Ivana Řápková z ODS, má o dost horší paměť. Ještě před měsícem si nedokázala vzpomenout ani na jedno jméno učitele.

Vánoční soutěž Paměť se jí vrátila až minulý týden, když se vrátila z dovolené. Prohlásila, že některé zkoušky absolvovala u docenta Jiřího Pipka. Jenže ten před rokem zemřel a univerzita Řápkovou včera oficiálně vyzvala, ať doloží, jak školu absolvovala.

"Je v jejím zájmu, aby se školou začala spolupracovat," prohlásil rektor plzeňské univerzity Josef Průša.

Řápková však na výzvu reagovala tak, že na školu podala žalobu a žádá po ní milion korun. Představitelé školy ji prý svými prohlášeními poškodili.

Reportéři České televize včera upozornili ještě na další studentku, jejíž zkoušky vzbuzují řadu otázek. Silvie Brandová z Chomutova, která v minulosti pracovala ve firmách patřících podnikatelům Františku Mrázkovi a Tomáši Pitrovi, získala titul doktora práv v Plzni před šesti roky. Její práce je však plagiát – autorka vybrané části přepsala třeba ze Zprávy o životním prostředí, ale také ze serveru Maturita.cz, který využívají středoškoláci.

"Napsala jsem to sama"

"Tohle není práce, za kterou je možné udělit jakýkoliv titul," řekla televizi Vladimíra Dvořáková, šéfka ministerské Akreditační komise.

Brandové, jež nyní pracuje pro ČEZ, vedl diplomku exděkan Milan Kindl. I od něj Brandová opisovala, ale prý si toho nevšiml. "Napsala jsem to sama. Ale já už se k tomu nechci vyjadřovat," řekla Brandová.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Architekti chtějí debatu o soše Rudoarmějce, kazí prý pohled na zámek

Socha Rudoarmějce nedaleko zámku v Pardubicích.

Socha Rudoarmějce ruší výhled na rezidenci Pernštejnů. Architekti, jimž svěřil Pardubický kraj přeměnu zámku, by rádi...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz