Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přečtěte si, komu kromě Bendy a Řápkové hrozí ztráta titulu

  8:08aktualizováno  8:08
Na plzeňské právnické fakultě totálně selhala kontrola bývalého vedení. Možná to bylo záměrné. Tvrdá slova včera použila při hodnocení poměrů na fakultě šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Poslancům školského výboru řekla, že se nescházely oborové rady, kolegium děkana, nečinný byl akademický senát a nefungovala kontrola při zapisování známek.

Studenti právnické fakulty v Plzni. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Univerzitní vyšetřovací komise mezitím prověřila studium dalších absolventů doktorandského studia.

"Dosavadní výsledky ukazují na nutnost dalšího zkoumání celkem v 11 případech," řekla včera prorektorka a šéfka komise Eva Pasáčková.

Video paroduje plzeňská práva

O titul získaný na Západočeské univerzitě přišel i Hitler

Na zmíněném seznamu jedenácti podezřelých doktorandů je podle zjištění MF DNES několik absolventů, kterým hrozí odebrání titulu. Přidají se k nim bývalí studenti magisterského a nižšího doktorandského stupně (Mgr. a JUDr.). Přinášíme seznam nejohroženějších absolventů.

Jan Harangozzo
Podnikatel, obžalovaný v kauze "konkurzní mafie", je nejrychlejším studentem plzeňských práv. Pětiletý magisterský obor stihl za dva měsíce. Vedení univerzity mimo záznam prohlásilo, že prvním odebraným titulem bude ten Harangozzův.

Podnikatele přijal na práva v roce 2005 tehdejší děkan Milan Kindl. Uznal mu údajné předchozí studium na univerzitě v Bratislavě.

Policie, která odposlouchávala Berkův gang, však slyšela, jak se jeho členové baví o tom, že si Harangozzo titul Mgr. koupil. Vyžádala si proto dokumentaci k jeho studiu. Jeho spis měl pouhých šest stran. Chybělo v něm potvrzení o studiu a zkouškách na škole v Bratislavě. Harangozzovo jméno nebylo v registru studentů a ztratila se i diplomka.

Luděk Hosman
Dlouholetý šéf plzeňské městské policie opsal bakalářskou práci od svého bývalého nadřízeného. "Nemá cenu zapírat, ta práce je špatná, můj klient to odflákl," přiznal Hosmanův obhájce Radek Ondruš.
Rektor plzeňské univerzity Josef Průša uvedl, že Hosman zřejmě přijde o bakalářský titul. Mgr. a JUDr. mu zřejmě zůstanou.

Marek Benda
Marek BendaPoslanec a předseda ústavně-právního výboru Sněmovny už oznámil, že je ochoten se titulu sám vzdát. Ukázalo se, že Bendova rigorózní práce, za niž získal titul JUDr., měla místo požadovaných 100 normostran jen 57. Benda text natáhl zvětšením písma a řádkování.

"Plně uznávám, že jsem nepohlídal formální náležitosti, a práce tak nemá požadovaný počet znaků," kál se po zveřejnění těchto fakt Benda.

Ivan Tomažič
První z řady plzeňských akademiků. Opsal desítky stran dizertační práce. Je rekordmanem mezi studenty doktorského cyklu, takzvaný velký doktorát získal za pět měsíců. Je proto hlavním adeptem na odebrání titulu Ph.D. Proslavil se však i svými výmluvami.

Poslední zní takto: "Kindl s Teleckým se chlubili, že poznají každou svou práci. Oskenoval jsem jejich staré texty a podstrčil jim je jako svou dizertaci. Později jsem obhájil skutečnou práci, omylem se ale dostala do knihovny ta žertovná.""

Jan Kavka
Další vyučující z Kindlovy katedry občanského práva. Tříletý doktorský obor zvládl jen za několik měsíců, a navíc si po vypuknutí aféry nechával narychlo svázat dizertační práci, která chyběla ve školní knihovně. Je proto vysoko na seznamu podezřelých studentů s titulem Ph.D. "Obsah původní i nově svázané práce je úplně stejný," tvrdí Kavka.

Michal a Monika Mrázkovi
Syn zavražděného podnikatele Michal MrázekDěti zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka vystudovaly pětiletý magisterský obor za 1,5 roku. V knihovně plzeňské fakulty chybějí jejich diplomové práce. Kuriózní je, že Michal Mrázek odevzdal práci jen patnáct dní po zadání tématu. Jejich studium nyní prověřuje komise. Je pravděpodobné, že o titul přijdou. "Nejsem žádný rychlostudent," prohlašuje Mrázek.

Jan Brázda
Exnáměstek policejního prezidenta a další vyučující z Plzně. Patří údajně mezi rychlostudenty, získal magisterský titul a doktorát za dva roky. Brázda je proto na seznamu podezřelých absolventů doktorandského studia, tedy PhD. Zda opravdu získal titul podvodně, nelze zatím říct. Brázda se brání tím, že mu škola uznala část studia ze školy SNB.

Monika Kocourková
Bývalá vyšetřovatelka protikorupční policie. Kocourková byla přijata počátkem května 2005. Na konci srpna téhož roku školu ukončila s titulem Mgr. "Vystudovala jsem policejní akademii a mnoho zkoušek mi uznali," tvrdí.

Ivana Řápková
ŘápkováChomutovská primátorka je jednou z nejslavnějších studentek. V Plzni se nenašel jediný písemný doklad o jejích zkouškách, na kterých by byly podpisy učitelů. Index, který by dokazoval, že zkoušky složila, se údajně ztratil.

Sama Řápková si zpočátku nemohla vzpomenout na jediného pedagoga. "Mé studium bylo běžné a standardní," brání se nyní. - Řápková shání index a spolužáky pomocí billboardu, více čtěte zdeHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...Najdete na iDNES.cz