Přeběhlík Michal Pohanka složil mandát, posílí tím ČSSD

  12:05aktualizováno  15:30
Poslanec Michal Pohanka se rozhodl složit mandát. ČSSD tak znovu ve Sněmovně získá hlas, o který přišla jeho přeběhnutím. Nahradit ho má Irena Kočí.

Michal Pohanka měl osobní problém s hlasováním o radaru - je jeho odpůrce, hlasovat ale měl s vládou pro jeho výstavbu. | foto: David Port

"Dnes mi volal a oznámil mi, že skládá mandát. Přesné datum neřekl, neřekl ani důvody," sdělila MF DNES nová poslankyně Irena Kočí s tím, že se s ním zná osobně, ale nechce spekulovat, proč odešel. "Měl to udělat už dávno," řekla.

Kočí je připravena mandát převzít, jak nejdříve to půjde, aby mohla už příští týden hlasovat pro zrušení poplatků. "Jsem dlouholetá členka ČSSD, budu hlasovat proti radaru, a pokud se bude hlasovat o nedůvěře vládě, tak pro nedůvěru," řekla.

Rozhovor s Michalem Pohankou

Topolánek mě přemlouval, ať neodcházím

Právě téma radaru bylo pro Pohanku osobně složité. Sám je jeho dlouhodobým odpůrcem, ale pro vládu, se kterou dosud coby nezařazený přeběhlík hlasoval, je to jedna z klíčových záležitostí. Složením mandátu se tak hlasování vyhnul.

Irena Kočí
Michala Pohanku nahradí mezi poslanci Irena Kočí z Moravského Krumlova

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek v tom vidí správný postup. "Pro stranu to znamená, že bude mít opět 71 křesel ve Sněmovně, a věřím, že do konce volebního období tohle číslo ještě není konečné," sdělil Hašek.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek zprávu také uvítal. "Poměry se zvolna vrací k tomu, jak byly po volbách," sdělil iDNES.cz.

vizitka ireny kočí

Narodila se 17. září 1955.
Vzdělání získala na gymnáziu v Moravském Krumlově a střední ekonomické škole v Brně.
Pět let je ředitelkou Domova s pečovatelskou službou v Moravském Krumlově, předtím pracovala ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně na oddělení bezpečnosti a krizového řízení.
Do ČSSD vstoupila v roce 1998, je předsedkyní místní organizace strany v Moravském Krumlově a členkou okresního výkonného výboru strany ve Znojmě. Dále je členkou krumlovského zastupitelstva a rady města. V letošních krajských volbách ji lidé zvolili do zastupitelstva Jihomoravského kraje.
Je dvaatřicet let vdaná, s manželem má dvě dospělé děti. Syn je akademický malíř, dcera učitelka.
(zdroj: ČTK)

"Je třeba ocenit krok Michala Pohanky, který je krokem možná časově opožděným, ale o to významnějším, učiněným v době, kdy Českou republiku čekají nelehké úkoly, které současná vláda objektivně už nemá sílu řešit a vyřešit. Chybu je možné stále napravit. A proto ČSSD znovu vyzývá poslance Miloše Melčáka, Petra Wolfa i Evžena Snítilého, aby následovali Pohankova příkladu a rezignovali," dodal v prohlášení.

Pohankův odchod naopak přidělal starosti koalici. Oslabuje totiž její už tak těsnou hlasovací většinu ve Sněmovně. Místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič připouští, že to může způsobit problémy. "Jistě to znamená složitější situaci při prosazování zákonů," sdělil. Podle něj nikdo z jeho stranických kolegů o Pohankově záměru nevěděl.

"sedm nezařazených"

Levice (ČSSD a KSČM) dá nyní v dolní komoře dohromady 97 z 200 zákonodárců. Ani koalice nemá oficiálně většinu. Ve frakcích vládních stran je 96 poslanců. S prosazováním návrhů vládě pomáhají právě nezařazení.
Jejich počet se snížil na sedm - v poslaneckém klubu zelených už není Věra Jakubková s Olgou Zubovou, kolegy z ODS opustili Jan Schwippel a Juraj Raninec. Poslanci ČSSD nemohou počítat ještě s Petrem Wolfem, Milošem Melčákem a Evženem Snítilým.

Pohanka odešel z ČSSD po volbách 2006

Vyjádření Michala Pohanky se zatím nepodařilo získat. Do Sněmovny nicméně dorazil notářský zápis o jeho rezignaci.

Pohanka byl členem ČSSD. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem.

S lídry trojkoalice uzavřeli dohodu o toleranci. Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila, Pohanka z ní sám vystoupil.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na 17. listopad se chystají vzpomínkové akce i protesty proti premiérovi

Fotografie Václava Havla obklopená svíčkami na Národní třídě (17. listopad...

V sobotu 17. listopadu se ve městech po celé republice uskuteční několik desítek různých akcí a pochodů. Většina z nich...

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz