Přeběhlíci Talibanu chtějí do normálního života

Přeběhlíci Talibanu chtějí do normálního života - Bojovníci Talibanu vcházejí na spojeneckou základnu v provincii Baghlán. Složili zbraně a chtějí se vrátit k normálnímu životu. | foto: NATO

Přeběhlíci Talibanu začínají nový život v afghánské armádě

  • 7
Opustili řady Talibanu a složili zbraně, aby začali nový život. Prvních osm povstalců, kteří donedávna válčili proti spojencům, se teď v provincii Baghlán na severu Afghánistánu zapsalo k výcviku do afghánské policie a armády. Umožňuje to zvláštní reintegrační program.

Osm povstalců tento týden zcela "beztrestně" vstoupilo za obranné valy spojenecké operační základny Puza-i-Eshan v provincii Baghlán na severu země. Ještě před nedávnem by to zřejmě byly jejich poslední kroky v životě.

Nyní však základna bude na několik nejbližších týdnů jejich domovem, kde absolvují výcvik pro afghánskou policii a armádu.

Jde o jedny z prvních "přeběhlíků", kteří opustili Taliban, složili zbraně a v rámci zvláštního reintegračního programu chtějí začít nový život.
"Ještě před hodinou jste byli součástí temna nazývaného Taliban, teď vás ale vítáme zpátky jako naše bratry," řekl na adresu  bývalých povstalců velitel 209. sboru afghánské národní armády Murad Ali Murad.

Ten přijel na základnu spolu s velitelem mezinárodních jednotek ISAF pro sever země generálem Frankem Leidenbergerem s bývalými povstalci vyjednat podmínky jejich reintegrace.

Skupina povstalců složila zbraně během právě probíhající operace nazvané Taohid II. Vládní jednotky s podporou spojeneckých sil mají za úkol zlikvidovat povstalecké skupiny v oblasti a zajistit humanitární dodávky obyvatelům v dříve nedostupných regionech.

Mezinárodní společenství se v lednu v Londýně dohodlo na tom, že ti povstalci, kteří složí zbraně a budou ochotni se vrátit do běžného života, získají finanční pomoc, práci a třeba nové bydliště.

Podmínkou pro vstup do takzvaného reintegračního programu je, že se dobrovolně vzdají násilí, přeruší vazby na Al-Kajdu a další teroristické skupiny a budou respektovat afghánskou ústavu.

Na oplátku dostanou "napravení povstalci" šanci na nový život. Včetně práce, možnosti přestěhovat se a finanční podpory. Mezinárodního fond, na kterém by mělo být v budoucnu 200 až 800 milionů dolarů, bude program financovat. Hlavním dárcovským státem by přitom mělo být Japonsko.

Afghánská vláda by takto chtěla získat na svou stranu až polovinu z odhadovaných 25 tisíc povstalců. Reintegrace se však zřejmě nebude vztahovat na nejvyšší velitele povstaleckých skupin včetně vůdce Talibanu mully Umara.

, natoaktual.cz

Video