Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PRE: Korupce za miliardy, nebo pomluvy?

  13:26aktualizováno  13:26
Praha - Policie sice odložila vyšetřování kauzy nákupu elektroměrů a nepotvrdilo se, že by někdo z magistrátu bral úplatky, řada otazníků však stále zůstává. V Pražské energetice, která svou velikostí patří k největším tuzemským firmám, se podle některých jejích zaměstnanců, ale i některých zastupitelů hlavního města porušují či obcházejí zákony a dochází ke korupci při uzavírání smluv na nákup nových elektroměrů pro Pražany v objemu dvou a půl miliardy korun.

Při  své rezignaci v červnu zmínil případ elektroměrů pražský  primátor Jan  Kasl jako jednu z oněch podivných kauz, které  vykazují známky korupčního  jednání, na němž se podílejí  lidé z radnice.

Předsedou dozorčí rady Pražské energetiky,  kde má město významný podíl, je  totiž náměstek primátora  Petr Švec (ODS). Švec je sice nyní úřadujícím  primátorem,  nedávno se však vzdal účasti v nadcházejících komunálních  volbách.  Důvod sice neuvedl, Kasl i jiní zastupitelé však  tvrdí, že kontroverzní případ  elektroměrů by mohl být  jedním z důvodů.

"Začalo se to obracet proti němu," říká  zastupitel Jiří Witzany (bývalý člen US-DEU, který se připojil  ke vznikající  straně Kasla): "Firma uzavřela smlouvu na  nákup elektroměrů minimálně za účelem  obejití zákona  o zadávání veřejných zakázek a mně nepřijde normální,  že k tomu  politici budou jen přihlížet. Celá ta zakázka  je přitom obrovská a není  výhodná."

Švec: Přístroj a smlouva bez vady

*  Září 2001: "Přístroj  vady nevykazuje. Český metrologický  institut elektroměr Siemens typově schválil.  Schválil i elektroměr  ZPA CZ Trutnov," řekl náměstek primátora a předseda  dozorčí  rady Pražské energetiky Petr Švec o přístrojích, o než se  začala zajímat  policie.

* Leden 2001: "Tento typ je  běžně rozšířen a nikdo je  nepovažoval za nevhodný. Celoevropsky  jsou jich miliony," hájil Švec nákup  elektroměrů po interpelaci,  týkající se nejasných podmínek tohoto  nákupu.

* Květen  2002: "Smlouvu jsem nečetl, ale antimonopolní úřad na ní  neshledal nic špatného," reagoval Švec na výtku, že Pražská  energetika obešla  zákon o veřejných zakázkách.

Proti těmto tvrzením  ovšem stojí fakt, že doposud žádný orgán -  policie či  antimonopolní úřad - který kauzu za poslední rok šetřil,  žádné z  podezření nepotvrdil. Bují tedy v energetice nezákonné  praktiky? Nebo jde o  výlevy zneuznaných zaměstnanců, kteří  před dvěma lety přišli s návrhem, že budou  mít na nákupech  elektroměrů firmu s osobními podíly?

Obejití zákona?
Pražská  energetika (PRE) nyní nakupuje elektroměry za 150 až 160  milionů  korun ročně a předpokládá, že výměna potrvá deset až šestnáct  let -  celkově jde tedy o obchody za více než 2,5 miliardy korun.  Základem pro dodávky  těchto měřičů spotřeby proudu se  stala dnes již zrušená rámcová smlouva, kterou  PRE uzavřela  bez soutěže se svou stoprocentní dcerou, Cejchovnou elektroměrů  Praha (CEP), 30. května 2000.

Podpis přistál na smlouvě jen  jeden den předtím,  než 1. června stejného roku vstoupila  v platnost novela zákona o zadávání  veřejných zakázek.  Ta výslovně distribučním společnostem, tedy i PRE, nařizuje  vypisovat při těchto větších nákupech povinně veřejnou  soutěž. Podle svědectví  dvou zaměstnanců, jednoho z PRE  a druhého z CEP, byla smlouva dokonce  antedatována, neboť ve  skutečnosti ji měly podpisy stvrdit až začátkem června. 

Kasl: Příklad podivné machinace

*  Červen 2001: Primátor  Kasl z podnětu Pražanů předal policejním vyšetřovatelům  dokumentaci o podezřeních z korupce na pražském magistrátu  včetně podezření z  machinací v nákupu elektroměrů. Sám  však trestní oznámení nepodal.

*  Květen 2002: Jan  Kasl se při své demisi na post primátora zmínil o této kauze  jako jednom z příkladů korupčního jednání na pražské  radnici.

* Červen  2002: "Je to smutné, všechno hovoří  pro to, že se něco podivného odehrálo,"  reagoval již jako  exprimátor na to, že kriminalisté případ odložili.

Firma  se tak podle soudu bývalých (vyhozených) i současných zaměstnanců,  především pak podle písemných vyjádření bývalého šéfa  CEP Václava Šimka a jeho  obchodního ředitele Pavla Kykala  snažila zákon obejít. Zakázku zadala Cejchovně,  na niž se  zákon o veřejných zakázkách nevztahuje, avšak její obchodní  politika i  dodávky měřicí techniky jsou přímo řízeny PRE.  Firma tak mohla pokračovat v už  dříve započatých nákupech  elektroměrů jednak od společnosti Siemens, jednak od  trutnovské  firmy ZPA CZ.

K názoru, že květnovým podpisem se PRE snažila  vyhnout  zákonu, přispívá i dopis jejího obchodního ředitele  Františka Krákory, který je  zároveň ve vedení CEP, napsaný  už v březnu 2000 tehdejšímu řediteli CEP Šimkovi.  Krákora  v něm píše: "Projednejte (se ZPA Trutnov) předběžné podmínky  pro  případný přímý nákup elektroměrů CEP. S ohledem na  novelizaci zákona o veřejných  zakázkách, který předepisuje  pro PRE veřejnou soutěž pro takový nákup, se zdá,  že by  to byla cesta, jak takový nesmysl schválený Parlamentem ČR obejít.  "  Krákora dopis vysvětluje tím, že novela zákona v podstatě  neumožňuje trvale  odebírat zboží alespoň od dvou výrobců. 

"V tom lze tedy spatřovat nedostatek  tohoto zákona," uvedl  Krákora. Žádná distribuční firma podle něho nemá jen  jediného  dodavatele a každá má svoji metodu. "My jsme zvolili, a to  již v roce  1998, cestu zajištění nákupu prostřednictvím  vlastní dceřiné společnosti (CEP),  která tak převzala a  řeší veškerá rizika spojená s nákupem. (...) Tomuto postupu  se ve vnitřní komunikaci slangově říká "obcházení nesmyslného  zákona" a mezi  slušnými lidmi se to i tak chápe, sdělil  v písemném stanovisku. "Pražská  energetika zákon neporušila,  máme na to verdikt antimonopolního úřadu.

Pan  Krákora psal  tento e-mail panu Šimkovi samozřejmě s tím, že nikdy nebude  zveřejněn," uvedl generální ředitel PRE Drahomír Ruta.  Šimek ani Kykal se k této  kauze nyní nemohou vyjádřit, protože  soud vyhověl žalobě podané vedením PRE a  jako předběžné  opatření oběma zakázal šířit tyto problémy na  veřejnosti.

ÚOHS: Vše legální
Antimonopolní úřad šetřil smlouvu  několikrát,  poprvé loni v říjnu na žádost Služby pro odhalování korupce  a  závažné hospodářské činnosti, která se kauzou zabývala.  Výsledkem bylo  jednoznačné stanovisko, že PRE zákon o veřejných  zakázkách neporušila, i kdyby  smlouvu na nákup elektroměrů  uzavřela až v červnu. O dodávkách měřicí techniky  se totiž  podle úřadu začalo prokazatelně jednat již několik měsíců  před podpisem  smlouvy, tedy i před platností novely.

"Zadavatelé...  byli povinni postupovat  podle tohoto zákona pouze u zakázek,  jejichž zadávání bylo zahájeno až po 1. 6.  2000," uvedl  v písemném stanovisku Petr Hanák z Úřadu pro ochranu hospodářské  soutěže. Vzhledem k přetrvávajícím výhradám ke smlouvě,  například i doporučení  právního auditu, byla tato problematická  smlouva loni v létě nakonec zrušena a  PRE vypsala nové výběrové  řízení. To však bylo podle bývalého zaměstnance, který  si  nepřeje být jmenován, ušité na míru Cejchovně, a ta také  zvítězila. 

"Pochopitelně, že když jsme již s montáží  určitých elektroměrů začali, tak  podmínky byly dost omezené  a pro někoho nového bylo těžké zvítězit," řekl  generální  ředitel PRE Ruta. Antimonopolní úřad se znovu zabýval nákupem  elektroměrů dvakrát v letošním roce, tentokrát kvůli oprávněnosti  nákupů  prostřednictvím Cejchovny, která veřejné soutěže  na nákupy měřicích zařízení  neprovádí. Ani to však podle  závěrečného stanoviska není proti zákonu, protože  ten se  na dceřinou společnost distribuční firmy nevztahuje.

Závady nevadí
Další výhrady k elektroměrům ze strany zaměstnanců  se týkají  jejich poruchovosti. Zařízení nakupované na začátku  roku 2000 od společnosti  Siemens podle Václava Šimka vykazovalo  konstrukční vadu. Znamenalo to například,  že při úderu  do elektroměru se kolečko měřící spotřebu elektřiny přestalo  točit,  a odběratel měl tak proud zadarmo a energetika ztrátu. Šimek přitom poukazuje na  to, že František Krákora z PRE  neměl zájem se Siemensem problém řešit, a jediné,  co chtěl,  bylo celou věc utajit.

Vedení PRE však vysvětluje, že tajit  chtělo  informace kvůli možnému zneužití měřidel. Pozdějším  přezkoumáním výrobku se  navíc konstrukční vada neprokázala.  Potíže podle zkoumání vznikly například  špatným zacházením  se zařízením při jeho převozu či montáži. Příslušný  elektroměr se tak mohl nadále používat, což také svým osvědčením  stvrdil Český  metrologický institut. PRE tím také vysvětluje,  že společnosti nevznikly žádné  ztráty. Problémy vznikly  poté ve stejném roce také s elektroměry ze ZPA. Podle  tvrzení  zaměstnanců Cejchovny, ale i dopisu psaného již v březnu roku  2000  Františkem Krákorou byly problémy jak s termíny dodávek,  tak i s určitou závadou  měřidla.

Důvodem je například fakt,  že ZPA do doby uzavření smlouvy s PRE  elektroměry vůbec nevyráběla,  a jediné, co měla v ruce, byl prototyp. Ředitel  této společnosti  Jaroslav Jirman také veřejně potvrdil, že k výrobě měřičů  je  vyzvali "sami energetici". "To je pravda, ale moje prohlášení  se vztahovalo k  delšímu období předtím, než jsme s energetikou  uzavírali smlouvu. A navíc, co je  na tom, že jsme elektroměry  dříve nevyráběli? Laurin & Klement také nejdříve  nevyráběli  auta," vysvětlil nyní Jirman.

ZPA je již desetiletí tradičním  výrobcem automatických zařízení a Pražská energetika od  této společnosti  například již dříve odebírala tzv. hromadné  dálkové ovládání, kterým se regulují  dodávky proudu spotřebitelům.  "Také proto jsme s touto firmou chtěli  spolupracovat i na  dalších zařízeních, jako jsou elektroměry," uvedl Ruta.  ZPA  je začalo vyrábět poté, co na ně v roce 1999 zakoupilo  švýcarskou licenci .  Ačkoliv měřiče ze ZPA měli podle písemných  dokumentů skutečně závadu, která však  neovlivňovala měření  spotřeby proudu spotřebiteli, PRE podle jejího vedení  nevznikla  žádná škoda. Odstranění chyby totiž podle smlouvy hradí  výrobce. Podle  Jirmana nyní dodávky běží normálně. "Samozřejmě,  že se vyskytnou problémy. Z  každé dodávky tisíce či tisíce  a půl elektroměrů jich je zhruba pět vadných,  neboli méně  než procento," dodal Jirman.

Korupce
Ředitel ZPA  Jirman měl podle písemné výpovědi Václava Šimka do policejního  protokolu prsty v  korupci. Šimek sdělil, že na jednání ohledně  potíží s elektroměry mu Jirman mezi  čtyřma očima řekl,  ať dá ruce pryč od této záležitosti. Obchodní ředitel z  PRE  Krákora totiž podle Jirmana pobírá od ZPA "úplatu za  každý výrobek". Jirman i  Krákora to však považují za  nesmysl. "Panebože, je to prostě výmysl," reagoval  Jirman. 

Vedení PRE naopak poukazuje na to, že v době, kdy Šimek s Kykalem  proti  nim rozjeli celou akci a začali v médiích poukazovat  na chyby elektroměrů a na  údajné trestné činy, zamítlo  představenstvo myšlenku vytvoření nové firmy. Ta  měla montovat  elektroměry jiné zahraniční firmy a Šimek s Kykalem, ale i  další  lidé, například obchodní ředitel Krákora, by v ní  měli osobní podíl. Vedení PRE  nakonec zamítlo i vytvoření  speciální obchodní dcery Cejchovny, kterou měl  původně řídit  Kykal.

Policie: Odloženo
Celou kauzou se policie  na  základě trestního oznámení Šimka a Kykala z CEP podaného  na vedení PRE, Rutu s  Krákorou, zabývala od loňského jara  celý rok. Prošetřovala podezření, že šéfové  energetiky  ve firmě porušují zákony, páchají podvody, korupci a nesprávně  spravují svěřený majetek, jinými slovy tunelují. Letos v  březnu však policejní  rada celý případ odložil s tím,  že k žádnému spáchání trestných činů nedošlo. 

"Nikdy  nebyla žádná konstrukční vada elektroměrů prokázána, ani  jiné porušení  zákonů. Také SPOK (Služba pro odhalování  korupce), který se zabýval údajnou  korupcí, zjistil, že jsou  to nesmysly," upozornil rada, který rok případ šetřil.  "Toto  usnesení nabylo právní moci, státní zástupce ho nezrušil  a nikdo z  oznamovatelů trestného činu žádnou stížnost nevznesl.  Od uzavření případu si  také nikdo z nadřízených orgánů  ode mne k této kauze žádné materiály nevyžádal,"  dodal.

Napětí na magistrátě
Dění kolem nákupu elektroměrů však  i  nadále zůstává předmětem zájmu zastupitelstva pražského  magistrátu, který je  akcionářem PRE prostřednictvím Pražského  energetického holdingu. Zastupitel  Witzany tvrdí, že chování  firmy poškozuje Pražany, kteří od ní kupují elektřinu.  Nelíbí  se mu, stejně jako zastupiteli Josefu Dobrému (ČSSD) či Kaslovi,  přístup  předsedy dozorčí rady PRE Petra Švece.

Dozorčí rada se pod Švecovým vedením  případem elektroměrů opakovaně  zabývala, nedomnívá se však, že by vedení PRE akcionáře  poškozovalo. Proti nákupu elektroměrů aktivně nevystoupili  ani ostatní  vlastníci, kterými je Fond národního majetku  a německé energetické společnosti  GESO a RWE. "PRE nepoškozuje  ani Pražany. Nabízíme jednak slevy na akumulační  vytápění  a tepelná čerpadla, jednak na městskou dopravu, prostřednictvím  slevy z  ceny proudu pro Dopravní podnik," tvrdí generální  ředitel firmy  Ruta.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz