Obyvatelé bývalého squatu Milada hrozí, že se 12. září objeví na nové adrese. Teď se jejich transparent objevil na budově nádraží Vyšehrad

Obyvatelé bývalého squatu Milada hrozí, že se 12. září objeví na nové adrese. Teď se jejich transparent objevil na budově nádraží Vyšehrad | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Pražští squateři si možná našli dům, na nádraží Vyšehrad visí jejich heslo

  • 54
Státní i městská policie v Praze 2 jsou v pohotovosti. Squateři se možná usadí ve zchátralé budově bývalého nádraží Vyšehrad. Už před časem totiž oznámili, že v sobotu 12. září obsadí některou z opuštěných budov v Praze.

Teď se na fasádě nádraží objevil plakát s nápisem "Růže má své trny, svoboda své squaty". Stejné heslo bylo vidět i mezi příznivci squatu Milada, kteří začátkem července demonstrovali před Ústavem pro informace ve vzdělávání. Ten státní vilu Milada spravuje a koncem července z ní nechal nezvané hosty vystěhovat.

Dočasné útočiště našli u majitele domu v Truhlářské ulici v Praze 1, který se má rekonstruovat. Za symbolickou korunu jim pronajal tři opuštěné byty.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová je nešťastná z toho, že by se vyznavači volného života přesunuli do druhé městské části. "Ježišmarjá!" reagovala na zprávy o nejnovějším dění kolem bývalé nádražní budovy.

"Budu moc doufat, že to Praha 2 nebude," řekla na dotaz MF DNES.

Mluvčí squatu Milada k tomu mlčí. "Nemohu to potvrdit, ale ani vyvrátit. To místo je tajné a z taktických důvodů se zveřejní až 12. září," řekla mladá žena vystupující pod přezdívkou "teta Milada".

Squateři se prý objeví na novém působišti až ve zmíněnou sobotu. Tedy nestěhují se tam průběžně už nyní.

Tomu odpovídá i situace ve zchátralém nádražním objektu. Nikde nikdo. MF DNES nicméně zjistila, že vchod je odemčený, takže nic nebrání tomu, aby se tam kdokoliv usadil.

Policie má vytipováno několik objektů

V Praze 2 mají policisté vytipováno hned několik opuštěných objektů, které bedlivě sledují, aby se do nich nikdo neoprávněně nenastěhoval. Jedním z nich je i bývalé nádraží Vyšehrad. Právě to může být ideálním místem, které si bývalí obyvatelé squatu Milada vybrali za své budoucí útočiště.

Vyznavači liberálního života potřebují hlavně velké prostory, což tento objekt splňuje. Příznivci squatingu tvrdí, že se chtějí prezentovat pořádáním výstav a koncertů, na které přicházejí desítky mladých lidí. Navíc je všude doprovázejí volně pobíhající psi.

A to všechno by jim dělalo problémy, kdyby se nastěhovali tam, kde by měli sousedy. Z tohoto důvodu jim nevyhovuje ani nynější útočiště v Truhlářské ulici, kde bydlí i tři partaje dlouholetých nájemníků.

Spory? Squat na několik let!

Ale co je nejdůležitější - opuštěnou budovu nádraží hned tak někdo nepřestaví. Jejím vlastníkem je společnost TIP Estate, která nemá právě vřelé vztahy s radnicí Prahy 2. Té se nelíbí záměr udělat z nádraží administrativní budovu s konstrukcí ze skla a oceli. Nechce tedy povolit změnu územního plánu, který v této oblasti počítá s obytným územím.

A přesně takové sporné objekty squateři vyhledávají. Spory o ně se vlečou dlouho a oni by v opuštěném objektu mohli žít třeba i několik let. Nový majitel bývalého nádraží proti sobě popudil úřady už na začátku roku 2008, kdy u nádraží vykácel vzrostlé stromy za půl milionu korun, nákladní auta přitom rozjezdila chodník za čtvrt milionu a dělníci zničili i památkově chráněnou čekárnu.

"Zpočátku měl poněkud barbarský přístup," komentuje počínání vlastníka starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Druhá městská část se o opuštěnou budovu také ucházela, zajímala se o bezúplatný převod. "Chtěli jsme, aby to fungovalo jako multikulturní zařízení. I proto, že nedaleko je vysokoškolský areál," uvedla starostka.

Ale České dráhy daly přednost penězům a v roce 2007 prodaly nádraží Vyšehrad za 42 milionů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video