Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští řidiči jezdí nejrychleji z celé republiky

  13:08aktualizováno  13:08
Pražští řidiči obsadili ve třetím letošním čtvrtletí první místo v překračování povolené rychlosti. Vyplývá to z čerstvých statistik ministerstva dopravy.

Na řidiče v Praze už několikrát policisté nasadili i rychlého passata (na snímku). | foto: iDNES.cz

Pražané měli například na svědomí téměř osmnáct procent všech případů, kdy se na tachometru objevila cifra označující o dvacet kilometrů vyšší rychlost, než při jízdě obcí připouští zákon. V absolutních číslech: z celkem 13 427 těchto přestupků jich 2 322 spáchali řidiči s espézetkou s písmenem A.

Pražští řidiči se do plynového pedálu ze všech krajů nejvíce opírají nejen v obci, ale i mimo ni. "V 12,2 procenta případů jeli rychleji o třicet kilometrů v hodině právě pražští řidiči," vypočítává Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.

I když tato čísla nejsou zrovna nízká, ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím se přece jen ukáznili.

Ve všech přestupcích 2. místo

A ve srovnání s jinými kraji jsou pak na tom lidé projíždějící metropolí lépe například při telefonování za jízdy.

Přestupky

Podíl Pražanů na přestupcích v %

3. čtvrtletí 2009
Překročení rychlosti o méně než  20 km/h 15,5
Nedodržování značení 13,7
Jízda bez pásů 4,4
Překročení povolené rychlosti  o 20 km/h a více 17,3
Jízda bez osvětlení 7,7
Telefonování za jízdy 8,4
Překročení rychlosti mimo obec o méně než 30 km/h 9,3
Jízda pod vlivem alkoholu 9
Jízda bez řidič. průkazu 5,9
Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h 12,2

2. čtvrtletí 2009
Překročení rychlosti o méně než 20 km/h 20,8
Nedodržování značení 15,3
Jízda bez pásů 3,4
Jízda bez osvětlení 7,5
Překročení předepsané rychlosti o 20 km/ a více 18,5
Telefonování za jízdy 9
Překročení rychlosti mimo obec o méně než 30 km/h 9,5
Jízda po vlivem alkoholu 11,8
Jízda bez řidič. průkazu 7,7
Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h 12,5

Přestupky Pražanů za 3. čtvrtletí
Celkem cca 24 000

Přestupky Pražanů za 2. čtvrtletí
Celkem cca 26 000

Bodový systém
V České republice platí od roku 2006.
Maximální počet trestných bodů je 12.
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Za tyto přestupky jim za právě uplynulé čtvrtletí policisté a úředníci dali tři body v necelých devíti procentech případů. Nejvíce řidičů s telefonem u ucha naproti tomu policisté odchytli na jižní Moravě. Tvořili více než čtvrtinu všech hříšníků telefonujících při řízení auta.

Ve srovnání s obdobím od dubna do konce června se pražští řidiči zlepšili i při respektování zákazových nebo příkazových značek.

Zatímco ve druhém čtvrtletí obsadili v počtu všech těchto přestupků s necelými šestnácti procenty první příčku, ve třetím kvartálu se už posunuli za Jihomoravský kraj. Tam od července do září za tento přestupek policisté lapili 5 056 z celkem 34 870 hříšníků.

V součtu všech přestupků a trestných činů spáchaných za volantem se Pražané umístili na druhé příčce se zhruba 24 tisíci nejrůznějšími prohřešky.

Nejčastěji kromě rychlé jízdy a ignorování některých dopravních značek policisté nutí řidiče stavět kvůli nezapnutým pásům, zhasnutým světlům nebo při kontrolách lidí pod vlivem alkoholu za volantem.

Podroušených Pražanů v období od července do září policisté chytili 360. Je to výrazně méně než v předchozím kvartálu, kdy policejní plácačka zastavila 573 podnapilých lidí sedících za volantem.

Právě jízda pod vlivem alkoholu se z hlediska zisku trestných bodů vyplácí nejméně. Hříšníka jich může stát až sedm. Množství naměřeného alkoholu v krvi však musí přesáhnout 0,3 promile. Na alkohol a jiné návykové látky za volantem pamatuje i trestní zákoník.

Opilý řidič se nevyhne soudu a může být potrestán až třemi roky nepodmíněně. Pokud se navíc stane účastníkem nehody, při které někdo zemře, může skončit za mřížemi i na deset let, zaplatit padesátitisícovou pokutu a přijít na dva roky o řidičský průkaz.

Sedm trestných bodů vyfasuje i ten, kdo za volant usedne bez řidičského průkazu. Bodový systém platí v České republice od července roku 2006.

Senát začátkem října odložil schvalování senátorské novely o zvýšení maximálního počtu trestných bodů pro řidiče z dvanácti na osmnáct bodů. S navýšením trestných bodů nesouhlasí ani šéf dopravní policie Leoš Tržil. "Žádné zlepšení na silnicích to nepřinese," nechal se slyšet ředitel Tržil.

Passat na piráty silnic

O tom, že je překračování povolené rychlosti velkým nešvarem právě Pražanů, svědčí i nedávné nasazení rychlých policejních passatů do ulic metropole.

Zatímco jindy brázdí tyto vozy dálnice, tentokrát je už podruhé policejní prezidium povolalo do Prahy. Přestože po metropoli jezdily jen necelé tři dny na konci září, skončilo v jejich sítích více než osm desítek řidičů.

"Uložili jsme pokuty za 112 tisíc korun. V jednom případě jel řidič dokonce 213 kilometrů v hodině tam, kde byla maximální rychlost 130," upřesnila Eva Miklíková z pražské policie.

Kontroly se netýkaly jen osobních aut, ale také kamionů. "U pěti jsme zjistili špatný technický stav. Dalším čtyřem řidičům byla nařízena kauce v celkové výši 75 tisíc korun," dodala Miklíková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz