Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští radní souhlasili s odkupem nedobytných úvěrů městské banky

  15:49aktualizováno  15:49
Praha - Hlavní město hodlá odkoupit klasifikované neboli nedobytné úvěry První městské banky ve výši zhruba 730 milionů korun. Praha je se sedmdesáti třemi procenty majoritním vlastníkem tohoto finančního ústavu, deset procent vlastní také IPB. Tento záměr schválený dnes městskou radou, která jej zdůvodňuje tím, že bez tohoto kroku by byla banka neprodejná, musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. To má o této věci jednat koncem září.

Z rozhodnutí městské rady vyplývá, že ekonomický náměstek pražského primátora Jiří Paroubek (ČSSD) by měl do 5. září upřesnit podmínky nákupu a dohodnout s vedením banky splácením této částky.

Podle náměstka Paroubka je ze sumy 730 milionů korun zhruba 500 milionů návratných a zbylých 230 milionů ztrátových.

Opozice v městském zastupitelstvu je ale proti tomu, aby Praha sypala do banky další peníze. Pokud ale bude mít koalice ODS a ČSSD, jejichž zástupci tvoří městskou radu, přítomny všechny své členy při jednání o tomto záměru v zastupitelstvu hlavního města, nebude problém prosadit tento záměr. Koalice má totiž v zastupitelstvu většinu, takže opozice, pokud se jí nepodaří některé koaliční poslance získat na svou stranu, nemá šanci záměr zvrátit..

Snížení klasifikovaných úvěrů je hlavní podmínkou potenciálních zájemců o koupi První městské banky. ČTK uvedla, že Česká národní banka požaduje vytvoření dodatečných opravných položek ke ztrátovým úvěrům s nemovitou zástavou v objemu přibližně 250 až 300 milionů korun.

Poslední informace z pražské radnice říkají, že o finanční ústav se zajímá jedna rakousko-francouzská bankovní skupina a česko-lucemburská finanční společnost.

Městští radní se dnes rozhodli exkluzivně jednat a poskytovat důvěrné informace až do 15. října prvnímu z výše uvedených zájemců. Je jím konsorcium bank: Dexia Project & Public Finance International Bank a Kommunalkredit Austria AG. Toto konsorcium je vážným zájemcem o odkup majoritního balíku akcií První městské banky.

Vyjednáváním za město byli pověřeni náměstek Paroubek, šéf finanční komise městské rady Radovan Šteiner (ODS) a předseda hospodářského výboru zastupitelstva hlavního města Jiří Kaňák (ODS).

 Jednání o strategickém partnerovi hodlá město uzavřít do konce letoška. Obdobné předsevzetí si ale dávalo vedení města již vloni.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz