Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští policisté a strážníci se prý s cizinci domluví

  9:39aktualizováno  9:39
Policie tvrdí, že jsou její příslušníci schopni hovořit alespoň jedním cizím jazykem. Přesto si cizinci při návštěvě Prahy často stěžují na špatnou domluvu s policisty. Přitom je pro ně připravena speciální služebna v centru. Městští strážníci zase zaměstnávají studenty, kteří jim překládají.
Zhruba 80 procent strážníků je schopno se v cizím jazyce domluvit, tvrdí Klema. Ilustrační foto

Zhruba 80 procent strážníků je schopno se v cizím jazyce domluvit, tvrdí Klema. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Zájemci, kteří chtějí pracovat v řadách policie, musí mít ukončené střední vzdělání. Předpokládá se, že se minimálně jedním jazykem na škole zabývali," řekla pražská policejní mluvčí Iva Knolová.

I na policejní škole se podle ní skládají zkoušky z jazyka. Při těch musejí policisté v cizím jazyce vyřešit dopravní nehodu nebo krádež včetně komunikace s poškozeným. "Protože je kolektiv velmi omlazen, problémy se základy jazyka by policisté mít neměli," dodala Knolová.

Se složitějšími problémy se mohou turisté obracet na speciálně zřízené pracoviště v Praze 1 v ulici Na Můstku. Tam jsou jim podle mluvčí po celý den k dispozici překladatelé ze základních jazyků. S méně rozšířenými jazyky jim pomáhají soudní překladatelé.

Strážníkům pomáhají studenti
Problémy by neměli mít cizinci podle zástupce ředitele městské policie Ludvíka Klemy ani při komunikaci se strážníky. Zhruba 80 procent z nich je podle něj schopno se v cizím jazyce domluvit. Jazykově vybavené strážníky pak umísťuje městská policie především do centra hlavního města.

Již od roku 2000 zaměstnává městská policie v hlavní turistické sezoně studenty, kteří strážníkům překládají složitější dotazy cizinců. "Je to dlouhodobý program, který funguje a je stále rozšířenější," řekl Klema. Zhruba dvacítka brigádníků pomáhá městské policii o víkendech v červnu a září, každý den pak v červenci a srpnu.

Strážníci se také účastní jazykových kurzů, placených z grantových programů Evropské unie. V těch se kromě cizích řečí učí také asertivitě. "Pokud cizinec mluví anglicky, nemáme s komunikací problémy," uvedl Klema.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz